A megyei kormányhivatal félmillió forintra büntette a Magasház tulajdonosát

2013. július 17. szerda 16:29

A megyei kormányhivatal félmillió forintra büntette a Magasház tulajdonosát

Dr. Hargitai János kormánymegbízott közleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz a 25 emeletes „Magasház" ügyében tett kormányhivatali intézkedésekről, amelyet teljes egészében közlünk.

"Pécs egyik volt jellegzetes épülete, a már több mint két évtizede üresen álló 25 emeletes „Magasház". Az építmény 1976-ban készült el, építési technológiából eredő szerkezeti problémák miatt 1989-ben életveszélyessé nyilvánították, a lakókat pedig kiköltöztették. A házat 2003-ban statikailag megerősítették, így a közvetlen életveszély elhárult. Az ingatlant a város önkormányzata több ízben értékesítette, de a tulajdonos vállalkozások hasznosítási elképzeléseinek meghiúsulása miatt a tulajdonjog az önkormányzatra szállt vissza.

A jelenlegi tulajdonos 2008-ban lépett birtokba vegyes rendeltetésű épület kialakításának céljával, de a felújítást a mai napig nem kezdte meg. Pécs polgármestere június második felében hozzám intézett levelében jelezte, - mivel az építésfelügyeleti tevékenység állami feladat lett -, hogy a tulajdonos az ingatlan biztonságos lezárásáról évek óta nem intézkedik, az épületbe bárki bejuthat, veszélyeztetve a saját és mások biztonságát. Az elmúlt években többször előfordult, hogy épületelemek hullottak az utcára, közvetlen veszélyhelyzetet teremtve. A pécsi rendőrkapitányság vezetője május végén a városi önkormányzatnak megfogalmazott tájékoztatásában a házat biztonsági szempontból jelentős kockázati tényezőként minősítette. Így rendszeressé váltak a rendőri intézkedések az épületbe bejutó hajléktalanokkal, ott italozó fiatalokkal, tolvajokkal szemben, előfordult házon belüli tűzgyújtás, sőt öngyilkossági szándékkal az épület tetejére feljutott személyeket is le kellett hozniuk.

A Baranya Megyei Kormányhivatal Pécsi Járási Hivatala Járási Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatala június 6-án helyszíni ellenőrzést tartott, amelynek során megállapította, hogy az ingatlan keleti oldalán felépített ideiglenes kerítés kidőlt, az épületbe való bejutást semmi nem akadályozza, sőt akadálytalanul fel lehet jutni a felsőbb szintekre is. Az épületről esetlegesen lehulló tárgyak veszélyt jelentenek a környezetre. Ezért 3 napon belüli végrehajtási kötelezettséggel elrendelte a telek bekerítését, a kerítésen és az épületen pedig a veszélyhelyzetre való figyelmeztetést és az illetéktelenek bejutását tiltó feliratok elhelyezését.

Június 12-én és 13-án ismételt helyszíni ellenőrzésre került sor, amelynek során a hivatal munkatársai épületbe akadálytalanul bejutottak, ahol két kiskorú gyermek tartózkodott. Megállapították, hogy a négy liftaknában a liftfülke bennmaradt, ajtóikat feltépték, az emeleteken a liftaknákba való beesés veszélye fennáll. A szemétledobók, valamint a kibontott szennyvízejtő csövek födémnyílásai szabadon állnak, a felső szinten pedig lefedés nélküli nagyméretű födémnyílás van. A lépcsőházi fordulókban a kopolit üvegezés hiányos, sérült, az északi oldalon a legfelső lépcsőfordulónál nagyméretű életveszélyes nyílás tátong. Az épület körüli kerítést biztonságos távolságban helyre kell állítani, különösen a lehulló üvegdarabok elleni védelem érdekében. A tapasztaltak alapján az épületbe való bejutás minden áron való megakadályozása érdekében az elsőfokú építésfelügyeleti hatóság június 14-én azonnali végrehajtási kötelezettséggel határozatban kötelezte a tulajdonost az épület állandó, 24 órás őrzésére, valamint magyar és angol nyelvű veszélyt jelző táblák elhelyezésére addig, amíg a területre való bejutást meggátló kerítést ki nem alakította.

A hivatal 60 napos határidővel előírta olyan kerítés megépítését, amely egyfelől az épületbe való bejutást megakadályozza, másfelől a lehulló épületszerkezeti elemekből eredő életet, közbiztonságot veszélyeztető helyzet kialakulását elhárítja. További kötelezettségként előírta a földszinti, szükség szerint az emeleti nyílászárók betörés elleni védelem szempontjából hatékony műszaki megoldás alkalmazását, rácsok felszerelését, szükség esetén a nyílászárók befalazását. A tulajdonosnak a bejárati ajtókat, a födémnyílásokat le kell zárnia, vagy körbe kell kerítenie, a teljes szintmagasságban a kiesésveszélyt el kell hárítania. A határozat előírta az épületnek az elektromos hálózatról való leválasztását, a felvonó fülkéknek és az ellensúlyoknak ütközőre való ültetését.

Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata az épület állapotáról igazságügyi szakértői véleményt készíttetett, amely a jelenlegi állapot és a további állagromlás következményeire való tekintettel javasolta az épület életveszélyesnek való nyilvánítását. A szakértői véleményt az elsőfokú építésfelügyeleti hatóság véleménynyilvánítása céljából megküldte a tulajdonos részére.

A Járási Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatal július 2-án tartott harmadik helyszíni szemléjén tapasztaltak alapján az ingatlanban kialakult állapotok nem változtak. Tekintettel arra, hogy a határozatban foglaltak nem kerültek végrehajtásra, a kötelezett a 24 órás őrzést nem biztosította, az épületbe továbbra is be lehet jutni, a közvetlen életveszély fennáll, a Baranya Megyei Kormányhivatal Pécsi Járási Hivatala Járási Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatala a tulajdonost 500 000 forint eljárási bírsággal sújtotta, és újfent kötelezte az előírtak 5 munkanapon belüli végrehajtására.

Az ügyről, annak fejleményeiről a lakosságot folyamatosan tájékoztatni fogom."