A jövő év végéig befejeződik a Tüskésrét tájrendezése

2013. szeptember 02. hétfő 10:11

A jövő év végéig befejeződik a Tüskésrét tájrendezése

A budafai meddőhányó rekultivációja után megkezdődött a pécsi Tüskésrét rekultivációjának utolsó üteme. A város szívében fekvő, mintegy 51 hektáros területen a meglévő talajtakaró megvastagításával és egy új csapadék-elvezető rendszer kialakításával véglegesen befejeződik az erőmű egykori zagyterének tájrendezése.

A munkálatok már elkezdődtek és 2014. december 31-ig zárulnak le. A tájrendezéssel a központi fekvésű és kiváló adottságú terület újra hasznosíthatóvá válik. A Pannon Hőerőmű Zrt. a budafai meddőhányó tájrendezésének befejezését követően idén a második rekultivációt indította el.

A Dalkia Energia cégcsoporthoz tartozó Pannon Hőerőmű Zrt. nyílt tenderének győztes fővállalkozója az elmúlt hetekben megkezdte a Tüskésrét négy egykori zagykazettájának tájrendezését. Ennek keretében a zagykazettákon megtelepedett növényzet irtását már elvégezték, jelenleg a zagytér felszínének kialakítása, illetve a földtakaró réteg kialakítása van folyamatban. A jelenlegi talajtakaró megvastagítását egy új csapadékvíz-elvezető rendszer kiépítése követi. A munkálatok gyepesítéssel és ligetes fásítással legkésőbb 2014. december 31-ig fejeződnek be.

A beruházás megközelítőleg másfél évet vesz igénybe, teljes költsége meghaladja az 1,4 milliárd forintot. Ezt az összeget a Pannon Hőerőmű Zrt. biztosítja a tájrendezés befejezéséhez.

A Tüskésrét rekultivációjának jelentősége az, hogy környezetvédelmi szempontból maradéktalanul felszámolja az egykori széntüzelésű erőmű zagyterének utolsó nyomait is.

A cégcsoporthoz tartozó Pannonpower működteti a pécsi erőművet, amely a Mecsek ásványvagyonára építve csaknem fél évszázadig széntüzeléssel állított elő villamos- és hőenergiát. A széntüzelés melléktermékeit az erőműtől nyugatra fekvő lápos területen kialakított zagykazettákban helyezték el. A salakot és pernyét tartalmazó kazettákat a termeléssel párhuzamosan tájrendezték. A széntüzelés 2004-ben fejeződött be, az akkor használt és utoljára töltött négy darab kazettát a kiporzás megakadályozása érdekében 2005-2006-ban fedték be egy kb. 10 centiméteres talajtakaróval. A környezetvédelmi hatóság ennek a takarórétegnek a megvastagítását írta elő, így az érintett 51 hektáros területen egy méter vastag talajtakaró réteget, valamint csapadékvíz-elvezető rendszert kell kialakítani.