A baranyai kormányhivatal 8,5 millióra büntetett egy távhőcéget

2013. szeptember 26. csütörtök 13:04

Dr. Hargitai János baranyai kormánymegbízott sajtóközleménye a rezsicsökkentésről.

„Egy 4 fős magyar család már az idén 80 ezer forintot takaríthat meg a rezsicsökkentés eredményeként. A Baranya Megyei Kormányhivatal a megyében 1 távhő szolgáltatót több mint 8,5 millió forint kötbér megfizetésére kötelezett.

Az Orbán-kormány 2010-es megalakulása óta kiemelt figyelmet fordít az emberek lakásukkal, otthonukkal kapcsolatos kiadásaira, a havi számlák alakulására, közismerten a rezsiköltségek nagyságára. Egyértelművé vált, hogy Magyarországon az otthonfenntartással kapcsolatos kiadások a lakosság jövedelméhez képest a legmagasabbak közé tartozik Európában. Ez önmagában tarthatatlan és indokolja a kormány árszabályozással és rezsicsökkentéssel kapcsolatos eddigi lépéseit.

A lakossági terhek elviselhetőbbé tétele több lépcsőben valósult meg és folytatódik a következő időszakban is. Az első, hogy 2010-től kezdve a rezsiárak infláció feletti emelése befagyasztásra került. Majd az idei év elejétől életbe lépett a 10 %-os rezsicsökkentés, amely akkor még csak a villamos energiára, a gázra és a távhőszolgáltatásra vonatkozott, aztán kiterjesztésre került a lakosság által igénybe vett más szolgáltatásokra is. Néhány héten belül további 10 %-kal csökken az áram, a gáz és a távhő ára, így valósul meg egy év alatt a 20 %-os rezsicsökkenés. Ez jelentős tehercsökkenést jelent a háztartásoknak.

Magyarországon az energiaszolgáltatók privatizálása után folyamatosan nőttek az árak, amelyek szinte kezelhetetlenné váltak a lakosság számára. Az előző kormányok alatt háromszorosára emelkedtek a gáz, kétszeresére a villamos energia árak, a multinacionális cégek érdekeinek érvényesülésével sok magyar család rendszeres fizetési gondokkal küszködött. Ma már jól látható, hogy a rezsicsökkentés elindítása óta folyamatosan csökken a lakosság tartozása az energiaszolgáltató cégek felé. A 20 %-os rezsicsökkentés azt is eredményezi, hogy a magyar emberek terhei e tekintetben az európai élmezőnyből a középmezőnybe kerülnek és jelentősen csökken az infláció is. A gáz ára 2008-as, a villamos energiáé 2007-es szintre esik vissza. Ezt a folyamatot összességében kell megvédenünk, amit alátámaszt az is, hogy országosan 2,2 millió állampolgár írta alá az ezzel kapcsolatos íveket.

A rendszernek viszont tartósnak és fenntarthatónak kell lennie. Ebbe az irányba mutat egy közmű-szolgáltatási törvényjavaslat elfogadása, hatékony energetikai beruházások elősegítése és a lakások energia hatékonyságának javítása. Ugyanígy a rezsicsökkentés fenntarthatóságát és védelmét szolgálja, hogy a Kormány, valamint a Fidesz és KDNP frakciók keresik azt a jogi megoldást, amely a rezsicsökkentést az Alaptörvénybe foglalná, hogy annak eredményeit ne lehessen eltörölni, és garantálja, hogy a gyakran monopolhelyzetben lévő magánközmű-szolgáltatók később ne tehessenek szert óriási haszonra.

Kormányhivatali oldalról fontos tudni, hogy hatáskörünk nem terjed ki ezen szolgáltatások árainak alakítására. Viszont hatósági jogkörrel rendelkezünk vizsgálatok lefolytatására. Így ellenőrizhetjük a számlázást és elszámolást, a számlakép megfelelőségét, a szolgáltatás kikapcsolásának, korlátozásának jogszerűségét, az üzletszabályzatokat, az ügyfélszolgálatok működését, valamint a mérőcserék megtörténtét. Vizsgálhatjuk a rezsicsökkentésnek a számlákban való megjelenését, a korábban kibocsátott jogsértő számlák korrekcióját, a szolgáltató tájékoztatási kötelezettségének megtörténtét és kötbérfizetési kötelezettséget írhatunk elő a jogsértő vállalkozásoknak. Törvényi előírás kötelezi a szolgáltatókat, hogy a kibocsátott számláikon, jól láthatóan, színes mezőben kiemelve tájékoztatniuk kell a fogyasztót a számlázási időszakban és a rezsicsökkentés kezdete óta keletkezett megtakarításáról. Ennek megtörténtét a szolgáltatóknak minden hónapban a kormányhivatal illetékes szakigazgatási szerve felé is igazolnia kell.

A Baranya Megyei Kormányhivatal az ide vonatkozó jogszabály megjelenése óta földgáz- és villamos energia szolgáltatókat nem vizsgált, tekintettel arra, hogy székhelyük nem a megyében található. Viszont a távhő szolgáltatók esetében mind 6 baranyai szolgáltatónál vizsgálat indult, amelynek eredménye, hogy 5 esetben jogsértés nem történt, 1 szolgáltató esetében 866 fogyasztót érintően kötbér fizetési kötelezettséget írt elő a kormányhivatal, amely fogyasztónként 10 ezer Ft jóváírást jelent. A határozat jelenleg még nem jogerős.

A hatósághoz folyamatosan érkeznek a szolgáltatók által kiadott számlákkal, azok értelmezésével, az egyes árkategóriákkal, az alapdíjakkal és a szolgáltatások igénybevételével konkrét kérdések, amelyeket a hivatal szintén folyamatosan írásban megválaszol.

P é c s, 2013. szeptember 26.

Dr. Hargitai János
kormánymegbízott”

EQM