Versenyképesebb lesz a PTE

2011. június 22. szerda 12:49

Versenyképesebb lesz a PTE

Szerdán délelőtt adott tájékoztatást a Pécsi Tudományegyetem (PTE) arról a májusban elnyert, közel 2,3 milliárd forintos támogatásról, melyet az intézmény konzorciumi partnerével, a Kaposvári Egyetemmel a Dél-dunántúli régió egyetemi versenyképességének fejlesztésére fordíthat. Ez az eddigi legnagyobb összegű, 24 hónapos megvalósítási időszakra kapott kutatás-fejlesztési (K+F) pályázati forrás a PTE életében. A hosszú távú cél a diplomások megtartása, hiszen Magyarország hét nagy régióját tekintve a harmadik legnagyobb elvándorlási hajlam jellemzi Dél-Dunántúlt.

A projekt keretében a PTE a Kaposvári Egyetemmel, stratégiai céljaikkal és lehetőségeikkel összhangban tudásbázisuk minőségi fejlesztését hajtja végre, mely tevékenységgel a régió versenyképességének növelése és a Pólus program fejlesztési irányrendszere kap európai színvonalú alapot.

A kutatás-fejlesztés (K+F) kapacitás koncentrált minőségi fejlesztése a projekt során négy fő Kiemelt Kutatási Irány (KKI) mentén valósul meg, úgy mint a népbetegségek, nano- és idegtudományok, mesterséges intelligencia, környezetbarát energia.

A projekt legfőbb hosszú távú célja, hogy a régió egyetemei nemzetközileg elismert kutató és oktató kiválósági központtá váljanak, melyek értéket teremtenek a gazdaság és a társadalom számára. Ehhez kapcsolódó kiemelt stratégiai célkitűzés, hogy az egyetem európai színvonalú, a gazdasággal szoros, strukturált kapcsolatokat fenntartó, a regionális gazdaság fejlődésére mérhető hatást gyakorló, egymással szorosan együttműködő intézményekbe koncentrált, egyes szakterületeken európai szinten is kiemelkedő eredmények elérésére legyenek képesek.

A projekt közvetlen célja, hogy a stratégiaalkotási folyamat eredményeként a legkiemelkedőbb területek eredményeire alapozva a meghatározott kiemelt kutatási irányokban multidiszciplináris kutatócsoportokat alakítson ki, végrehajtsa a négy kiemelt kutatási terület minőségi fejlesztését, jelentős erőforrás-koncentráció mellett.

A projekt remélt eredménye a nemzetközi kutatási kapcsolatok erősödése, valamint a szellemi potenciál fejlődése, megtartása, az utánpótlás-nevelés biztosítása, a fiatal kutatók képzése és fejlesztése tehetséggondozással és a K+F tevékenységbe történő bevonással. Ugyancsak a projekt megvalósulásától várjuk eredményként a technológia-transzfer erősödését, a vállalati kapcsolatok fejlődését, mely segíti a kutatási eredmények gazdasági szférában történő hasznosulását.

A négy KKI fejlesztésével jelentős multiplikátor hatás várható, további kutatási együttműködések, projektek révén más területeken is magas színvonalú, aktív kutatási tevékenység indulhat.

Forrás: PTE