Hogyan hamisítják a buszbérletet?

2011. január 30. vasárnap 18:57

Hogyan hamisítják a buszbérletet?
A bérletek fénymásolása csak a kezdet volt: a hamisítók kreativitása ma már nem ismer határokat, ha arról van szó, miként redukálhatják gyakorlatilag ingyenesre az utazást a PK Zrt. járművein. Ügyesség ide, leleményesség oda: egyszerű csalókról van szó, akik éves szinten komoly veszteséget okoznak a közlekedési társaságnak. A hamis bérlettel vagy jeggyel utazók dolgát megkönnyíti, hogy a korábbi évekhez képest jóval kevesebb ellenőr dolgozik a járatokon, a buszsofőr pedig nehezen szűri ki a házilag legyártott bérlettel utazókat.

Nem kell sok utánajárás ahhoz, hogy megismerjük azokat a módszereket, amelyekkel - elvileg - száz százalékos biztonsággal gyárthatunk hamis bérleteket. A leíráshoz elég a megfelelő szavakat beírni az internetes keresőbe - de viszonylag könnyen lehet olyan "szakembert" is találni, aki bemutat egy-egy módszert.

A bérlethamisítási műfaj tárháza igen széles: a leggyakoribb esetben az érvényességi mezőn végeznek korrekciót, vagy a bérletigazolvány számát javítják át - nem nehéz, hiszen kapható olyan radír, amely a tintát is el tudja tüntetni. De a csalók előszeretettel szkennelik, majd nyomtatják ki új érvényességi dátummal a bérletet, sőt, olyanra is akadt már példa, hogy a hamisító egyszerűen új számot ragasztott a bérlet közepére.

Egy kicsit is figyelmes ellenőr ugyanakkor másodpercek alatt meg tudja állapítani, hogy a felmutatott papírdarab érvényes-e.

- Az ellenőrök oktatási anyagában szerepel a különböző módszerekkel hamisított bérletek felismerését, kiszűrését segítő ismertetőjelek felsorolása. A folyamatosan szinten tartott összehasonlító elemzéseknek és a sokévi tapasztalatnak köszönhetően a menetjegyellenőrök nagy gyakorlattal rendelkeznek a hamis bérletek kiszúrásában - tudtuk meg Csucska Zoltántól, a PK Zrt. cégvezetőjétől.

Pécsett viszont az ún. elsőajtózás bevezetése óta látványosan megcsappant az ellenőrök száma, a buszsofőrnek pedig se ideje, se módja sincs arra, hogy a jegyeket vagy bérleteket alaposan szemügyre vegye. A hamisítók is ráérezhettek erre, mert a Pécsi Közlekedési Zrt. - bár pontos adatokat nem akartak közölni - úgy tájékoztatta lapunkat, hogy a három-négy évvel ezelőtti adatokhoz képest megemelkedett a lebukások száma.

A város rendelete alapján a menetjegy árán felül tízezer forint pótdíjat köteles fizetni az, aki hamisított jeggyel, bérlettel, utazási igazolvánnyal kísérli meg az utazást. Ez az összeg a kétszeresére emelkedik, ha a delikvens nem fizeti be a büntetést harminc napon belül.

A PK Zrt. munkatársai pedig lebukás esetén nem elégednek meg azzal, hogy elkobozzák a hamis szelvényt: a cég ilyen esetekben magánokirat-hamisítás vétségének megalapozott gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen feljelentést is tesz.


Képünk illusztráció.

Palotás P. - Fotó: Kováts Judit