Nőtt a gyermekvállalási kedv, kell a családbarát munkahely
2017. július 19. szerda 16:30

Fontos, hogy a munkahelyek családbarátok, a családok pedig munkabarátok legyenek - hangsúlyozta Novák Katalin az európai uniós tagállamok foglalkoztatási, szociális és esélyegyenlőségi ügyekben illetékes kormánytagjainak a munka és a családi élet harmonizálásával foglalkozó szerdai informális tallinni tanácskozásáról az MTI-nek telefonon beszámolva.
A család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár a soros EU-elnök Észtország fővárosában tartott megbeszélés után elmondta: felszólalásában kiinduló pontként kiemelte azt a problémát, hogy kevés gyermek születik. Ez a tagállamok szinte mindegyikére áll, és európai szinten minél többet kellene vele foglalkozni - tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy mindenekelőtt meg kell vizsgálni, milyen akadályok állnak a fiatalok gyermekvállalásának útjában, és miként lehet segíteni ezek lebontásában. Az egyik ilyen eszköz a munka és család egyensúlyának kialakítása, ennek megteremtése kormányzati oldalról is - mondta az államtitkár, hozzátéve: Magyarországon az utóbbi öt évben húsz százalékkal élénkült a gyermekvállalási kedv, de ez még kevés.
Novák Katalin felszólalásában kifejtette, hogy Magyarország családbarát országban gondolkodik, de azt is fontosnak tartja, hogy munkából éljen a lakosság, a nők számára is lehetőségek nyíljanak a munkaerőpiacon, ezért - mint fogalmazott - fontos, hogy a munkahelyek családbarátok, a családok pedig munkabarátok legyenek.
Mint mondta, a tanácskozás résztvevői egyhangúlag fontosnak mondták a munka és a család egyensúlyát megjegyezve, hogy ehhez nem kizárólag a nőkre kell összpontosítani, hanem a családapákra is.
Novák Katalin megfogalmazása szerint a munkaerőhiány miatt még több nőre van szükség a munkaerőpiacon, és még nagyobb férfi részvételre a családi munkamegosztásban. Hangsúlyozta, hogy Magyarország nem kényszerítő eszközökkel akarja ezt elérni, hanem lehetőség nyújtásában a választás szabadságának meghagyásával: hadd döntse el minden család, hogy számára mi a legkedvezőbb megoldás.
Megjegyezte, hogy Magyarországon a családtámogatások mindegyikével élhetnek a családapák is.
Novák Katalin a jövőt illetően kitért arra, hogy a közigazgatás - amelyben sok nő dolgozik - jó példával járhat elöl a munka és a családi élet harmonizálásában.
Felszólalásában felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország hazai össztermékének 4,8 százalékét fordítja családtámogatásra, míg a fejlett országokban ez a hányad átlagosan 2,55 százalék.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Vitézy Dávid Komlón: véget ér a...
- Orbán Viktor visszaadja mandátumát,...
- A vevők helyett a kommandósok várták...
- Még vasárnap is napsütéses, kellemes...
- Több százezren nem fizették be...
- Öngyilkosságra bátorított egy...
- Eltűnt egy 11 éves kisfiú, egyelőre...
- Hatalmas fordulat jön, viharos...
- Semjén Zsolt lemondott a KDNP elnöki...
- Szomjaznak a földek, nagy szükség...

