Makettfesztiválon a Nagy Kiállítótér pályázatai

2010. november 09. kedd 15:25

A tervezői tevékenységet és a múzeumok kapcsolatát, valamint a makettezés technológiai újdonságait kutatja kiállítással, makettpárbajjal és változatos programokkal a ModelingMuseums II. Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál november 13. és 16. között a Műcsarnokban - mondták el a szervező Kortárs Építészeti Központ (KÉK) munkatársai keddi budapesti sajtótájékoztatójukon. A fesztiválon szerepelnek a a pécsi Nagy Kiállítótér tervpályázatára benyújtott munkák is.

Az első hazai makettfesztivált 2008-ban rendezte a KÉK 100 szoba - 100 makett címmel, míg ezúttal a rendezvény helyszínéül szolgáló Műcsarnok sugallta az aktuális témát és célt: azt, hogy a magyar közönség is láthassa, hogyan születik a nemzetközi és hazai kortárs múzeumépítészet legjava - hangsúlyozta Szemerey Samu és Somlyódy Nóra kurátor.

Mint Szemerey Samu hozzátette, a Műcsarnok kiállítótereibe 20 ország 60 építészének, irodájának több mint 70 munkája érkezik. Nem csupán prezentációs makettek, hanem tanulmányok, kísérleti modellek, hallgatói diplomatervek is, bepillantást engedve a tervezői gondolkodásmódba.

A kiállított projektek között lesz a japán Ban Sigeru makettje a 2010 tavaszán megnyílt Centre Pompidou-Metz épületéről, a svájci Christian Kerez munkája Varsó tervezett Modern Művészeti Múzeumáról, a Sadar+Vuga tervei alapján megépült ljubljanai Nemzeti Galéria makettje, a pályázaton első díjat nyert, Lévai Tamás által tervezett Maribor Művészeti Galéria makettje, a pécsi Nagy Kiállítótér tervpályázatára benyújtott munkák és a Szépművészeti Múzeum tervezett átalakításának makettje is.
Míg a maketteket korábban a projektek lezárulta után többnyire kidobták, a nevesebb építészirodák munkái ma már gyakran műtárgynak számítanak; a fesztiválra is érkeztek több tízezer euró biztosítási értékű makettek - árulta el Szemerey Samu.

A rendezők a makettezés leginnovatívabb technológiáit is bemutatják, ezért a közönség a kézműves makettek, modellek mellett megismerkedhet az egyre elterjedtebb 3 dimenziós nyomtatók és lézervágók világával is. Az építészet számos technológiát vett át a repülőgépgyártásból; bizonyos makettezési technológiák már akár házrészek előállítására is használhatók - emelte ki a kurátor.

Mint azonban hozzáfűzte, a négynapos fesztivál nem csupán a kiállítással várja a látogatókat. Szombat este Kis Péter és Zoboki Gábor irodái vívnak "makettpárbajt", azaz építenek egy-egy makettet 90 perc alatt a megadott témában.

A szakmai szimpóziumokra, konferenciákra több külföldi előadó is érkezik.

(mti)