Botrány a Parlamentben: Gyurcsányék máris kivonultak

2011. október 24. hétfő 13:46

Botrány a Parlamentben: Gyurcsányék máris kivonultak

Nem vesz részt a parlament hétfői ülésén az MSZP-ből távozott tíz képviselő. Molnár Csaba hétfőn közölte: "gazemberségnek", a jogállam elleni támadásnak tartják, ha nem működhetnek képviselőcsoportként.

 

A tízek egyike, Varju László a Parlamentben újságíróknak azt mondta: véleményük szerint tíztagú frakciójuk szombaton a házszabálynak megfelelően alakult meg, de mivel a képviselőcsoport működési feltételei nem adottak, nem vesznek részt a hétfői ülésen. Hozzátette: kedden reggel ismét megpróbálják elfoglalni helyüket az Országgyűlésben.
   
Molnár Csaba - aki vasárnap arról tájékoztatta Kövér Lászlót, hogy vezetésével az MSZP-ből távozó politikusok megalakították a Demokrata Párt parlamenti frakcióját - hétfőn azt közölte: ha kedden sem működhetnek képviselőcsoportként, tiltakozásul nemzetközi szervezetekhez fordulnak.
   
Az Országgyűlés sajtófőnöke úgy tájékoztatta az MTI-t, hogy a házelnök azután kezdeményezi az MSZP-ből kilépett képviselők frakcióalakítási ügyével kapcsolatos döntések meghozatalát, hogy szombaton hazatér latin-amerikai hivatalos útjáról.

Molnár szerint, bár a házelnök hivatalos brazíliai látogatáson tartózkodik, Lezsák Sándor alelnök helyettesíti őt, így neki kell megoldania a problémát. Elfogadhatatlan, hogy a házvezetés "az időt húzza".

Lezsák Sándor az ülésteremben bejelentette: a szükséges döntések meghozataláig a házszabályban meghatározott jogokat az Országgyűlés megalakulásakor létrejött frakcióknak biztosítják.

Közben Hegedűs Lorántné jegyző ismertette a levelet, amelyben Mesterházy Attila azt írta: a kilépéssel a DK-hoz csatlakozók frakciótagsága október 22-én megszűnt.

A frakcióvezető emellett indítványozta, hogy a nemzetbiztonsági bizottság elnöki tisztségét Vadai Ágnes helyett Molnár Zsolt töltse be. 

Molnár Csaba a hétfői parlamenti ülés megkezdése előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: egy új frakció megalakulása csak technikai feladatokat állít az Országgyűlés vezetése elé, jogi-politikai teendője nincs a házvezetésnek.

Tudatta, hogy a déli határidőig jelentkeztek napirend előtti felszólalásra, azonnali kérdéseket nyújtottak be, és azt remélik, nem lesz az ügyben "jogi csűrés-csavarás", a házvezetés tudomásul veszi a frakcióalakítást, és új helyet biztosít nekik a parlamenti patkóban.

Közölte, ha a Ház vezetése nem teremti meg a frakció működéséhez szükséges feltételeket, nem tudnak részt venni az ülésén és máshol fogják elmondani a véleményüket. Ha pedig ez a helyzet keddre sem változik meg, az Európai Unióhoz és az Európa Tanácshoz fordulnak.

A képviselő megint felhozta a már szombaton is említett példáját is. Eszerint '96-ban az alkotmányügyi bizottság és a Ház akkori döntése jogszerűnek ismerte el, hogy az MDF-ből távozó képviselők - Szabó Ivánnal az élükön - létrehozták a Magyar Demokrata Néppárt frakcióját, és kimondta, hogy az MDNP-s politikusok korábbi frakciótagsága nem kizárással vagy kilépéssel, hanem az új képviselőcsoport megalakításával szűnt meg.

Véleménye szerint ebből kiindulva a házvezetésnek most nincs egyéb teendője, mint biztosítani az új frakció működésének feltételeit.

MTI - Fotó: Szigetváry Zsolt