A pénzügyi biztos szerint a devizahitel valójában forinthitel

2013. február 28. csütörtök 14:05

A pénzügyi biztos szerint a devizahitel valójában forinthitel

A devizahitelesek problémájának megoldásakor nem jogi, hanem fogyasztóvédelmi utat szeretnék bejárni és forinthitelekről szeretnék tárgyalni - mondta Doubravszky György, a pénzügyi jogok biztosa annak kapcsán, hogy szerdán megkezdődtek és a jövő kedden folytatódnak a tárgyalások a devizahitelesek problémájának rendezéséről.

Az ombudsman többoldalú tárgyalássorozatot kezdeményezett, a szerdai első fordulón a kormány, a Magyar Bankszövetség és a devizahiteleseket képviselő szakértők vettek részt. A megbeszélések célja, hogy a felek közösen találjanak megoldást a több százezer magyar családot érintő devizahitelezés problémájára.

Doubravszky György kiemelte: ha a jogi utat követnék, akkor csak rendkívül nehézkesen és lassan születnének megoldások, hiszen jogi úton még a mai napig nem semmisítettek meg egyetlen ilyen szerződést sem.

 

A biztos szerint egyik alapvető kérdés annak eldöntése, hogy valóban volt-e a felvett hitelek mögött deviza, vagy azok forinthitelek voltak, amelyeket az adott deviza, így például az euró vagy a svájci frank árfolyammozgásához kötöttek.

Hozzátette: a fogyasztók forintban vették fel a hiteleket, forintban törlesztik azokat, devizaszámlájuk soha nem volt, így fogyasztóként mondhatjuk azt, hogy ezek a hitelek devizaelszámolású forinthitelek. A hangsúly tehát azon van, hogy forinthitelekről van szó - mondta.

A biztos hangsúlyozta, azt szeretné elérni, hogy a következő, keddi tárgyalási fordulóban már devizához kötött forinthitelről beszéljenek, ez legyen a hivatalos elnevezés. Ebből sok dolog következik: ha forinthitelekről beszélünk, értelmetlenné válik az árfolyamrés, az országkockázat vagy a növekvő tőketartozás fogalma is - szögezte le.

A másik kérdéskör, amit Doubravszky György szerint meg kell vizsgálni, hogy miért tartanak itt a forinthitelek kamatai. A biztos szerint 2010 előtt nem volt érdemi pénzügyi fogyasztóvédelem, ezért fontos utánajárni, hogy annak ellenére, hogy csatlakoztunk az Európai Unióhoz és banki értelemben léteznek bizonyos normák, hogyan lehetnek ilyen magasak a forint alapú hitelek kamatai.