A Mazsihisz után az MSZP is nyilatkozatban ekézi Csurkát
2011. október 10. hétfő 20:27

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) tiltakozik az ellen, hogy az Új Színház élére a napokban kinevezett Dörner György színművész pályázata szerint intendánsának Csurka István írót kéri fel; ezt a náci szellemi körök újabb térhódításának nevezték az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményükben.
Pozsgai vállalja a főrendezői posztot
"Dörner György régi barátom, sokat dolgoztunk együtt színházban, filmben is. Egyik közös munkánkban sem éreztem soha politikai színezetet. Egy ilyen jó barátnak örömmel mondom azt, hogy szívesen segítek" - indokolta döntését Pozsgai Zsolt, akit Csurka István, az Új Színház leendő intendánsa nevezett meg mint következő főrendezőt.
Pozsgai a további terveiről nem kívánt nyilatkozni, mint fogalmazott, megegyeztek, hogy először a leendő igazgató mondja el elképzeléseit. "Nekem is vannak terveim, de ezekről még korai lenne beszélni" - tette hozzá, megemlítve, hallgatásának "technikai okai" is vannak. Ezek közül egy, hogy a társulat jelenlegi tagjaira szeretnének építeni, ám még nem tudják, a színészek miként viszonyulnak az új igazgatóhoz. "Ha nem vállalják, akkor november-december tájékán el kell gondolkoznunk, hogyan tovább" - magyarázta.
Arra a kérdésre, hogy miként viszonyul Csurka István politikus színházzal kapcsolatos elképzeléseihez, azt válaszolta, hogy egyelőre nem ismeri a terveket. Dörner György pályázatára utalva kiemelte: a koncepciójuk arra épül, hogy minél több magyar művet tűzzenek műsorra, régieket, újakat vegyesen. "Ez azért jó, mert a fővárosban nincs ilyen profilú színház" - jegyezte meg.
Szerinte nem rendkívüli az, hogy egy színház bele akar szólni az aktuális ügyekbe. Példaként a Nemzeti Színház Romagyilkosságok című, 2011 januárjában meghirdetett dokumentumdráma-pályázatát említette. Ugyanakkor megjegyezte, ő az "örök, művészi értékeket" fogja a továbbiakban is képviselni, a politikai vonalat másokra bízza. "Bízom abban, hogy kiegyezünk a kérdésben" - tette hozzá.
Felhívták a figyelmet arra, hogy az intendánsjelölt az elmúlt majd két évtizedben a Magyar Igazság és Élet Pátjának (MIÉP) elnökeként "folyamatosan, támadta zsidóságot", és "a zsidóellenes érzelmek felkorbácsolására alkalmas nézeteket hangoztatott", a szélsőjobboldali mozgalmak "emblematikus figurája lett". Dörner György pedig korábban gyakran szerepelt szélsőjobboldali rendezvényeken - tették hozzá.
A Mazsihisz úgy ítéli meg, hogy Tarlós István főpolgármester ezen döntése "tovább erősíti a szélsőjobboldal szellemi befolyását abban a városban, amelynek mindig is jelentős tényezője volt a zsidó polgárság, és abba az irányba viszi Budapestet, amit a korabeli Bécsben követtek, amikor azt a nyilvánosan antiszemita nézeteket hangoztató Lüger polgármester vezette". A főpolgármester döntése "mély megdöbbenést keltett a zsidóság jelentős részében, és nagymértékben rontja szeretett fővárosunk hangulatát és megítélését" - fogalmaztak.
A vallási szervezet hangsúlyozta: "nem színházi, hanem politikai ügyről van szó", és "az olyan - az emberi egyenlőség mellett elkötelezett, a kirekesztés ellen rendszerint fellépő, konzervatív, vallásos értékeket valló - pártok, amelyek a fővárost vezetik, nem nyújthatnak segítséget ahhoz, hogy az antiszemita nézeteket vallók és hangoztatók vezető pozíciókat tölthessenek be fővárosunk közintézményeiben".
Meggondolatlannak és gyalázatosnak nevezte Mesterházy Attila, az MSZP elnöke és Hiller István korábbi oktatási és kulturális miniszter a Tarlós Istvánnak írt nyílt levelükben azt és ahogy a főpolgármester kinevezte az Új Színház igazgatóját, Dörner Györgyöt. A szocialisták döntése megváltoztatását várják a főpolgármestertől.
A két MSZP-s politikus szerint meggondolatlan és gyalázatos, hogy a pályázatot elbíráló szakmai bizottság véleményét Tarlós István semmibe vette, "ismert és elismert művészek, a kulturális élet formálóinak tapasztalatát megalázóan elutasítja". Ugyanígy értékelték, hogy a főpolgármester döntésével "szélsőséges gondolatok terjesztéséhez pódiumot biztosít", és - mint Mesterházy Attila és Hiller István fogalmazott - a nevét adja "valami olyasmihez, amit Európa szellemi lepraként tart számon".
A pártelnök és a korábbi kulturális miniszter szerint meggondolatlan és gyalázatos az is, hogy Tarlós István miközben "megcsonkítja a főváros kulturális intézményeinek költségvetését, az ellehetetlenülés szélére juttatja Budapest közművelődését", gesztust tesz a szélsőjobboldalnak, és annak ismert alakját, Dörner Györgyöt helyezi direktori székbe.
Képünkön: Karinthy Márton, a Karinthy Színház igazgatója (balról) és Csurka István író beszélget Csurka István: Eredeti helyszín című színművének bemutatója előtt a színházban, amely idén ünnepli fennállásának harmincadik születésnapját.
MTI - Fotó: Kollányi Péter
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szorult helyzetbe került fecskét...
- Orbán Viktor szerint négyszeresére nő...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Több ezer látogató vett részt a...
- Halálos ütközés Pécs határában:...
- Dísznövény kiállítást és vásárt...
- Kérés nélkül is kapnak gondosórát a...
- Egészséges csecsemőt hagytak egy...
- Nem várható a koronavírus-fertőzések...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...