Vita a PDSZ és a PTE között
2009. szeptember 27. vasárnap 19:23

A korábbi pécsi szocialista városvezetés azzal indokolta az intézményátadást, hogy az iskola által ellátott feladatok nem tartoznak a kötelezően ellátandó városi feladatok körébe, s így megtakarítást tudnak elérni. Azzal viszont aligha számoltak, hogy ez milyen, az ott dolgozókat súlyosan érintő változásokat hoz majd.
Az új fenntartó, a PTE.
A lapunk birtokába került adatok szerint 2008 elején még 63 fő pedagógus-, és 20 nem tanári álláshely volt az iskolában, a tényleges létszám ugyanakkor már akkor is csak 57 fő volt (a többi, engedélyezett álláshelyet ugyanis nem töltötték fel), a PDSZ pécsi ügyvivője, Nagy Erzsébet tájékoztatása szerint viszont az 57 dolgozó egy részét azóta felmentették (van, aki közös megegyezéssel távozott az intézményből).
A jelenlegi nyolc közalkalmazottal együtt 18-an dolgoznak az intézményben, a hiányzó munkatársak miatt pedig az oktatást óraadókkal oldják meg. Az érdekképviselet felhívta a figyelmet, hogy az iskolában nem fizetik ki a tanárok vizsgadíjait, a pedagógusok többlettanítása után járó pénzt, a gyakorlóhelyeken pedig az ápolásvezetők juttatását.
Ez utóbbi hiánya miatt a tanulókat - bár nekik kötelező gyakorlatuk lenne - nem engedik be a gyakorlóhelyekre, azaz a kórházakba sem - állítja a szakszervezeti vezető. A PDSZ az iskolában uralkodó állapotok miatt a Munkaügyi Főfelügyelőséghez fordul, mely egy korábbi ügyben, 2009. márciusában - szintén az iskolában tapasztalt hiányosságok miatt - az intézményt már több mint 3 millió forintra megbírságolta.
A szakiskola kapcsán PTE Egészségtudományi Kara közleményben tudatta álláspontját: eszerint "az elmúlt években jelentős mértékben csökkent a Szakképző Iskola tanulói létszáma, hiszen míg az előző tanévben még 709 tanulójuk volt, addig idén ősszel viszont már csak 420 diákjuk maradt".
A kar kommünikéje szerint eközben - jogszabályi változások miatt - csökkent a kötelezően oktatandó óraszám, valamint a képzések finanszírozása is. Állítják, a negatív tendencia nem kizárólag a Pécstől történő átvétel utáni időszakra volt jellemző.
Mint a közleményből kiderül, a jogszabályok által előírt pedagógus létszámot teljes mértékben biztosítják, s 20 pedagógust (további négy adminisztratív munkatárs mellett) foglalkoztatnak közalkalmazottként - szemben a szakszervezet 8 fős közalkalmazotti létszámra vonatkozó állításával. Az egyetem nyilatkozata szerint mindössze hat dolgozót kellett felmentéssel leépíteni, ezért valótlan a példátlan leépítésre vonatkozó állítás.
A PTE valamennyi pedagógus közalkalmazottja és óraadója esetében intézkedett az esetleges többletteljesítések kifizetéséről - az "esetleges késedelem hátterében pedig az iskola oktatóinak, osztályfőnökeinek és egyes vezetőinek hiányos, pontatlan vagy késedelmes adatszolgáltatása állt".
Megjegyzik, a klinikai gyakorlatok lezárultát követően kerül sor ezen szolgáltatások térítésére, s a PTE szavatolni fogja a tanulók számára, hogy a klinikákon tölthessék gyakorlataikat. Leszögezik: "minden más híresztelés alaptalan".
B. M. - Illusztráció: EQM
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hidegfront érkezik éjjel esővel,...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Orbán Viktor: átlépte az egymilliót a...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Motorosok és biciklisek vannak a...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...
- Ragadozók tízezreit telepítették...
- Ha tűzoltónak állna, most szeretettel...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...