Visszalépett a Zsolnay máltai vevője

2009. április 02. csütörtök 20:10

Visszalépett a máltai Teclima Kft. is a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. 49 százalékos tulajdonrészének megvásárlásától.

Varga Péter, a pécsi önkormányzati vagyonkezelő Pécs Holding Zrt. vezérigazgatója (képünkön) közölte, hogy a cég írásban jelezte, hogy nem írja alá a szerződést. A befektető ezt „a kialakult politikai helyzettel", pontosabban azzal indokolta, hogy nem kapta meg a városi közgyűlés jobboldali ellenzékének támogatását.

A Teclima összesen 698 millió forintot fizetett volna a városi tulajdonú cég kisebbségi részvénycsomagjáért, amellyel a menedzsmentjogokat is megszerezte volna. A Zsolnay értékesítésére kiírt pályázat másik résztvevője, a Matyi Dezső érdekeltségébe tartozó Pécsi Direkt Kft. korábban visszavonta 800 millió forintos ajánlatát.


FRISSÍTVE:
(15:28)

A fenti hír nyilvánosságra kerülését  követően Varga Péter lapunk munkatársával közölte: a Teclima Kft. képviselői úgy vélekednek, hogy a cég számára az a fontos, hogy „mindkét frakció támogassa jövőbeli törekvésüket, hiszen a befektetői tőke nyugalmat kíván".

Ugyanakkor jelezték azt is, hogy ha az MSZP mellett a Fidesz is bizalmat szavazna nekik, készek lennének aláírni a szerződést. (Mint ismeretes, Tóth Bertalan alpolgármester eredetileg azt nyilatkozta, a baloldali városházi többség csak akkor adja el a Zsolnay részvénypakettjének meghirdetett részét, ha az ellenzék is támogatja ezt, később azonban arra hivatkozott, hogy ilyesmi nem hangzott el, s az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők ezután szavazták meg a részvényeladást. A Fidesz végig azt hangoztatta, hogy az értékesítéshez a május 10-i polgármester-választás előtt nem adják hozzájárulásukat, s azt követően is csak akkor, ha meggyőződtek annak hasznosságáról. - a szerk.)

Varga Péter arra a felvetésünkre, hogy ezek szerint nem is lépett vissza a befektető, hanem részben nyitva hagyta a kérdést, azt válaszolta, hogy ezek után kénytelenek lesznek eredménytelenné nyilvánítani a pályázatot, hiszen az előzmények tükrében - a Pécsi Direkt Kft. visszalépése után arról döntöttek a képviselők, hogy a Teclimával tárgyaljanak - nem tehetnek mást.

Hangsúlyozta: a Zsolnay a következő időszakban csődveszélybe kerülhet, hiszen egy újabb kiírás négy hónapot is igénybe vesz, szerződéskötésre csak szeptemberben kerülhetne sor, a gyár viszont saját termelését nem tudja finanszírozni. Hozzátette, ahhoz, hogy a csőd elkerülhető legyen - tőkeemeléssel - közel négyszázmilliót kellene invesztálni a cégbe.

EQM - MTI