Városháza: feltámadt az MSZP

2009. június 18. csütörtök 16:15

Városháza: feltámadt az MSZP
Mintegy hatvan témában kell döntést hoznia a csütörtöki városi közgyűlésnek. A régi-új polgármester, Páva Zsolt beiktatása utáni első rendes ülésen a szemétdíjak emeléséről, a Pannon Hőerőművel kötött szindikátusi szerződés felülvizsgálatáról, az Expo Center ügyének kivizsgálásáról, s több belső ellenőr felkéréséről is döntenek.

Utóbbi intézkedésre azért van szükség, mert a mostani közhangulat erősebb kontrollt tart kívánatosnak mind az intézmények, mind a városi cégek esetében. A négy fős létszámemelést szeptemberben hajtják végre.

Döntenek a szemétszállítási díjak emeléséről, ám nem fogadja el a testület a Biokom által kívánatosnak tartott 15 százalékos növekményt, így 9,2 százalékkal kell többet fizetni a hulladékszállításért július 1-től.

Az MDF kérésére arról is dönthetnek a képviselők, induljon-e átfogó vizsgálat az Expo Center ügyében. Füredi Péter képviselő azokat a jogilag és gazdaságilag felelős személyeket szeretné megtalálni, akik az építés, üzemeltetés során hibákat követtek el.

Ha elfogadja a többség, hat százalékkal csökkenhetnek a pécsi távhőárak is. Minderre a világpiaci tendenciák, s a város és az erőmű közötti hosszú távú szindikátusi szerződés ad lehetőséget. Egy másik napirend éppen e kontraktus felülvizsgálatáról szólna, s derítene fényt a város számára hátrányos pontokra.


FRISSÍTVE
(09:40)

Ismét levették a napirendről a városi cégek felügyelőbizottsági és igazgatótanácsi tagjainak megválasztásával kapcsolatos előterjesztést, mert egyelőre nem tudtak dönteni a kérdésben a képviselők.

A közgyűlésen is folytatódott a Megyeri téri telekkel kapcsolatos politikai adok-kapok, s az MSZP-frakció ízelítőt adott abból, milyen habitusra is készül ellenzéki szerepben.

Tóth Bertalan szocialista képviselő napirend előtti felszólalásban az 1990 és 1998 közötti városvezetés felelősségéről beszélt. Mindt mondta, az ingatlant az a városvezetés értékesítette, amelynek tagjai ma is a jobboldalon ülnek, ráadásul az ügyletben vevőként az az Erb József jelent meg, aki ma a Fidesz-KDNP padsoraiban ül.

Révész Mária azt mondta, az akkoriban meghozott döntéseket a szocialisták is támogatták. Közölte: el lehet osztani a felelősséget a különböző politikai oldalak között a témában, a történésekben ugyanis nagy részük van a szocialistáknak.

Fuchs Gábor (MSZP) személyeskedésig fajuló beszédében a jobboldali képviselők hallgatását kifogásolta; őket sorra véve költői kérdéseket intézett hozzájuk, számon kérte rajuk korábban szokásos felvetéseiket.

Az MDF is beszállt a meccsbe, de Füredi Péter napirend előtti felszólalásában már a botrányos buszeladással kapcsolatban tett fel több tucat(!) kérdést a polgármesternek. Páva Zsolt azt mondta, a szakértői vizsgálatok után derülhet csak fény a részletekre.

Mindum Károly (SZDSZ) sajnálatosnak nevezte, hogy az EKF pályázati önrésze kapcsán is hajba kapott a két politikai oldal. Ez, mondta, nem viszi előre a város ügyét, s a választók felé is negatív üzenete van.


FRISSÍTVE
(11:43)

Zárt ülésen döntöttek a képviselők: 8,9 milliárd forintos vállalási áron a Magyar Építő Zrt.-Reneszánsz Kőfaragó Zrt. alkotta konzorcium építheti meg a Zsolnay Kulturális Negyedet. A második helyezett pályázó a ZÁÉV lett. A jogorvoslatra harminc nap áll rendelkezésre, jó esetben a nyáron elindulhat a beruházás.


FRISSÍTVE
(12:02)

A szemétszállítási díjakat 9,2 százalékkal emelné a városvezetés, miután a Biokom 15 százaléknál magasabb szintű igényét visszautasították a tárgyalásokon. Tóth Bertalan szerint a döntés jelentőségére való tekintettel illett volna megkérdezni a határozat előtt a pécsiek véleményét is. Szerinte a Biokom ezzel az emeléssel mindössze költségeit tudja fedezni, holott a több milliárdos Mecsek-Dráva projekt sikeres megvalósításához szükség lenne további források bevonására. Juhász István (BSzPV) azt mondta: szívesen átnyújt egy listát Tóth Bertalannak arról, milyen állásokat osztottak ki a cégnél, a bérköltségeken tehát tudna spórolni a társaság. Az emelést 32 igennel szavazták meg, júliustól így tizedével többe kerül a kukák elszállítása.


FRISSÍTVE
(12:48)

A két és fél évvel ezelőtti szintre, 6,7 százalékkal csökken a távhő ára - döntöttek a képviselők. Pécs ezzel Győr után a második legolcsóbb város e tekintetben. Egyelőre nem állítanak szobrot a vak bányalóról Fehérhegyen, ugyanis nem volt meg a minősített többség a rendelettervezet módosításakor.

Az Expo Center kapcsán Füredi Péter részletes kivizsgálást indítványozott. Azt akarja elérni, hogy a sátor építése során felmerült szabálytalanságoknak, hibáknak legyen felelőse. Kiegészítette előterjesztését még azzal, hogy a vizsgálóbizottság a Megyeri téri ügyet is vegye górcső alá. Meixner András (MSZP) is kíváncsi, hogyan jutott a szerencsétlen sorsú épület mai állapotáig. Révész Mária, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője és Sarkadi Gábor, a BSzPV képviselőcsoportjának vezetője elmondta: csak az eredeti előterjesztést támogatják, ugyanis a Megyeri téri ügyhöz más fajta szakemberekre van szükség.

A vizsgálóbizottság összetétele a következőképpen néz ki: Trombitás Károly, Molnár Ferenc, Meixner András, Kővári János, Weller János, Füredi Péter. A vizsgálatokat év végéig kell lefolytatni.


FRISSÍTVE
(14:55)

A kérdések órájában igazi ellenzéki szerepben domborított a baloldal.

Tóth Bertalan rákérdezett a Széchenyi térrel kapcsolatos telefonos közvélemény-kutatás árára. Páva Zsolt elmondta, 380 ezer forintba került, s polgármesteri keretéből állta a költségeket.

Ugyancsak a szocialista politikus kérdezte meg, hogy az intézmények és a városi cégekkel kapcsolatos átvilágításokat kik végzik? A polgármester elmondta, az átvilágítások szükségessége nem vitatható. A cégeket később választják ki közbeszerzéssel, jelenleg pedig ügyvédi irodák szondázzák a rendszert.

Tóth példátlannak nevezte, hogy tizenegynéhány előterjesztés nem került az általa vezetett önkormányzati bizottság elé. Páva Zsolt azt mondta, 5 napirendi pontról tud - ezeket sem ő javasolta azonban a felvételre. Hozzátette: ő maga törekszik rá, hogy csak bizottsági szűrőkön átvitt előterjesztés landoljon a képviselők asztalán.

Gonda Tibor azt kérdezte, Sarkadi Gábor jelenleg tanácsnok-e? Ő ugyanis azt olvasta egy lapunkban megjelent interjúban, hogy lemondott erről a posztról. Páva Zsolt közölte: sem szóban, sem írásban nem kapott ilyen jelzést a tanácsnoktól, így továbbra is végezheti munkáját.

A Pécs/Sopianae Örökség Nonprofit Kft. ügyvezetőjének 2009. július 1. napjától 2012. június 30. napjáig terjedő határozott időtartamra, bruttó 400 ezer forint/hó díjazás mellett Bozóky Anitát választotta meg a közgyűlés.


FRISSÍTVE
(16:13)

A korábbi szocialista-szabaddemokrata többség áprilisban meghozott határozata a középiskolai központi menza megszüntetéséről szólt. Az akkori döntés nyomán tiltakozó aláírásokat gyűjtötek a civilek.

A szocialisták továbbra is a megszüntetést javasolják, a jobboldal és a BszPV szerint meg kell fontolni a döntést, s törekedni kell az intézmény életben tartására. Mindennek fényében a többség visszavonta a bezárásról szóló határozatot, s őszig új működési formákat dolgoztat ki a hivatal apparátusával.


FRISSÍTVE
(17:32)

Terítékre került a Pannon Hőerőművel kötött szerződés felülvizsgálatának kérdése Füredi Péter javaslatára. A képviselő hosszasan sorolta azokat a pontokat, amelyek szerinte előnytelenek a város számára. Erb József (Fidesz-KDNP) részben egyetértett képviselőtársával, s ő maga is a kontraktus szakmai felülvizsgálatát tartotta kívánatosnak.

Kővári János (ÖPE) szerint is vannak előnyei és hátrányai a szerződésnek, semmi akadálya annak felülvizsgálatának.

Juhász István amondó, bármikor sort lehet keríteni erre a metódusra, míg Meixner András szerint polgármesteri hatáskör a flülvizsgálat; ha ő úgy látja jónak, megteheti a közgyűlés jóváhagyása nélkül is.

A testület nem fogadta el a határozatot, a többség tartózkodott, így egyelőre nem utasították a polgármestert a szerződés felülvizsgálatára.

A közgyűlés kisebb fajsúlyú napirendi pontokkal folytatta munkáját.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva