Vandalizmus? Darabokban az egykori tettyei Zsolnay-szökőkút, a Szigeti tanyán hever

2013. március 28. csütörtök 17:20

Vandalizmus? Darabokban az egykori tettyei Zsolnay-szökőkút, a Szigeti tanyán hever

Az egyik közösségi portálra néhány órával ezelőtt feltöltött fotók tanúsága szerint jelenleg darabokban van a tettyei Szatmári Palotarom melletti egykori Zsolnay-szökőkút, amelyet még a gyár keramikus tanulói készítettek mestereik segítségével.

Frissítve

Merza Péter péntek délelőtti tájékoztatása szerint a képek nem Kővágószőlősön készültek, hanem Pécsett, a Biokom Kft. úgynevezett kőbankjában, a Szigeti tanyán, ahová az EKF keretében bontott anyagokat szállították az akkori üzemeltető, a Pécs Holding döntése alapján. A szökőkút bontása során - mivel az összes Zsolnay kerámia már törött, sérült és értéktelen volt - a vasbeton keret szét lett bontva, a belső rész, pedig egyben meg lett tartva - tette hozzá.
A szomorú látványt nyújtó képekhez meglehetősen csalódott hozzászólásokat írtak az oldal látogatói, legtöbben szégyennek nevezve a történteket, de volt, aki egyenesen vandalizmust emlegetett. Az egyik kommentelő tudni véli, hogy a valaha szebb napokat látott, jelenleg darabokban lévő szökőkút egy kővágószőlősi magántelken található.

Komor István, a Zsolnay Örökségkezelő egykori ügyvezető igazgatója érdeklődésünkre elmondta, korábban, a 2000-es évek derekán kész tervük volt a szökőkút felújítására, amire végül pénzhiány miatt nem került sor. A köztéri tárgyra - mint mondta - összesen 5 millió forintot kellett volna költeni.

- Már akkor is látszott, hogy nagyon rossz állapotban van a kút: vízgépészete teljesen tönkrement, illetve központi türkiz-színű plasztikája a tettyei víz sajátossága miatt elvízkövesedett. Kerámia elemeit pedig - amely nem egy örökéletű technológia - újra külön le kellett volna gyártatnia a Zsolnay-gyárnak - fűzte hozzá.

Komor szerint a kút jelenlegi állapotában nem képvisel bármilyen forintban kifejezhető piaci értéket, ahogy komolyabb műemlék-történeti jelentőséggel sem bír. Sokkal inkább szubjektív szempontok miatt tekinthető értékesnek. Főként azután - adott hangot véleményének - hogy nem egy méltó következő köztéri tárgynak adta át a helyét.


Az ügyben megkerestük a Merza Pétert, a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Kft. vezérigazgatóját, aki péntek délelőttre ígért bővebb tájékoztatást szerkesztőségünknek (lásd keretes írásunkat).

B. G. - Fotó: Facebook, Pécs Képalbum