Van, akinek nem játék - Millióknál is többet érnek a műanyag figurák a pécsi gyűjtő számára

2016. július 16. szombat 17:25

Van, akinek nem játék - Millióknál is többet érnek a műanyag figurák a pécsi gyűjtő számára

Ahány ember, annyi hobbi, a gyűjtőknél pedig pláne találunk különcöket. A pécsi Szalánczi Józsefné például Kindertojás-figurákat gyűjt, s nem ma kezdte. Azonban nincs egyedül ezzel a mániával, számos ember akad Pécsett, akinek műanyag bábuktól roskadoznak a polcai.

Tizenöt éve rabja a Kinder-figuráknak Szalánczi Józsefné, akinek mára csaknem 4-5 ezres kollekció gyűlt össze "pályafutása" során, bár pontosan lehetetlenség megmondani a számukat. A pécsi gyűjtő lakásában külön vitrinben foglalnak helyet az egytől egyig becsben tartott darabok, de nem ám csak úgy egymás mellett, mindegyik egy-egy tematikus sorozat része. A teljes gyűjtemény annyira értékes, hogy biztosítást is kötött rá a gazdája, aki szerint még annál az összegnél is többet ér, főleg eszmei értéke miatt.

- Olyan őrültet nem nagyon lehet találni, aki reggel felébred és kitalálja, hogy Kinder-figurát fog gyűjteni és megvesz egy egész gyűjteményt. Ebben semmi érdekes nincs, mert ennek a hobbinak a megszerzés is fontos része - mondta el Szalánczi Józsefné a Pécsi Újság.hu-nak. - Engem mindig az hajt a gyűjtésben, hogy ha minél nehezebb megszerezni, annál jobban szeretném. 

Meghódítják a világot

Európában természetesen nagyon kelendő a Kinder-tojás, de Kanadában, Brazíliában, Mexikóban, Kínában, Oroszországban, és az Egyesült Arab Emírségekben is kapható ez az édesség. Az amerikai gyerekek viszont hiába ácsingóznak rá, az Egyesült Államokban törvény tiltja az élelmiszerbe csomagolt játékot. Érdekes, hogy ennek ellenére is sokan gyűjtik ott is a figurákat, köszönhetően az internetes kereskedelemnek.

Ez azonban közel sem olyan egyszerű, mint gondolnánk. Annak idején a pécsi vásárban is árultak ilyen figurákat, az internet térhódításával azonban akár a nappaliból is be lehet szerezni. Az, hogy mennyiért adnak egy-egy darabot sok tényezőtől függ. Az egészen régiek és a tartozékos figurák (amelyeknek könnyen elvesznek a darabjai) ára jóval magasabb, de a ritka, nehezen beszerezhetőkért kérnek a legtöbbet. Szalánczi Józsefné egyik kedvence, az 1983-as kiadású esernyős Pumukli például a legritkábbak közé tartozik, ennek értéke 400 eurónál kezdődik az interneten. Azonban ezeket gyakran hamisítják is, ezért a profi gyűjtők nagyon megválogatják, mit vesznek. 

- Van, aki csak bizonyos témák szerint gyűjt, ők lehet, hogy többet adnak egy-egy figuráért, de azért azok nem érnek többet, csak egy-egy embernek, akik kifejezetten ezeket keresik. Az életkora, a minősége és a tartozékok határozzák meg az árát - mondta el a pécsi gyűjtő. - A festészethez tudom leginkább hasonlítani. Sokan el se tudják képzelni, hogy ez mekkora gyűjtőtábor. 

Most a focisták a menők

A jelenleg futó sorozatok közül nagyon népszerűek a Disney rajzfilm-figurák és a Star Wars alakjai, csakúgy, mint a labdarúgó Európa-bajnokság ihlette focista bábuk. Ezek elsősorban Németországban jelennek meg, hozzánk és a világ többi tájára csak később jutnak el. A németek akár hármas, vagy hatos csomagokban is kiadják a figurákat, melyekből egy, illetve kettő garantáltan kézzel festett, tehát egy darabból álló figura.

Bár a tojásba rejtett figurák ötlete egy olasz családi vállalkozás sikerét hozta, a gyűjtésük Németországban lett nagy divat. Szalánczi Józsefné személyesen is megtapasztalta, milyen kultúrája van ott a figura-gyűjtésnek. Hatalmas a háttéripar az alkatrészek utángyártásának, emellett különböző kellékeket, például rekeszes dobozokat, vitrineket adnak ki a tároláshoz. A tojásba rejtett tanácsadó papírokat szintén sokan gyűjtik, Szalánczi Józsefné is albumokba rendezi. Szerinte ez olyan, mint egy bélyeggyűjtemény, mert különböző nyelveken adják ki a lapokat, és még ezeken belül is vannak variációk.

A pécsi gyűjtő egyébként nem csak az egyszerű tematikus figurákat gyűjti, de azok variációit is, amik egy-egy apróságban (például színben, vagy tartozékban) eltérnek egymástól. Vannak még az úgynevezett unikumok, amiket még kézzel festettek, de akár gyári gyártásnál is előfordulhat, hogy hiányzik egy-egy darabja vagy kicsit félresikerült. Ezeket is érdemes megtartani, mert sokat érnek.

Az a gyűjtőtől függ, hogy egyesével akarja beszerezni a figurákat, vagy többedmagával. Nyilván gazdaságosabb, ha nem darabra veszi az ember, az internetről nem is érdemes, főleg ha messziről érkezik új gazdájához. Az a legjobb, ha nagyjából közeli helyről beszerezhető, mert a postaköltség sokszor drágább, mint maga a figura. De ha hiányzik a gyűjteményből és ritka darab, akkor azt nem szabad veszni hagyni.

- Én is veszek darabra is figurát a saját gyűjteményembe, de többet is egyszerre. Mindig attól függ, hogy mi hiányzik és mennyire fontos számomra. Ha csere-berélek is, csak a plusz figurák jöhetnek szóba, a saját gyűjtemény tabu - szögezte le Szalánczi Józsefné. - Tudom, hogy ha jószívű vagyok, és ha csak egyszerű figurát is odaadok, biztos, hogy utána nehezen pótolom.

A teljes kollekció figurái közül egyébként a legnagyobb kedvence az a Bill Body névre hallgató figura, amiből nagyon sokat adtak ki variációkban.

- Ebből van vagy 30-40 figurám, és mindegyiken található valami eltérés valamilyen okból - vagy a cipője más színű, vagy a nadrágja. Ez egy focimezbe öltöztetett figura egyébként, és azért is szeretem, mert nagyon nehéz összegyűjteni belőle ennyit - mondta.

Bár Pécsett közel sincs akkora kultúrája, itt is sokan gyűjtik a figurákat. S ahogy egyre nő a számuk, a kapcsolati háló is egyre szerteágazóbb lesz.

- Nekem van tíz-tizenöt gyűjtőtársam, akivel napi kapcsolatban vagyok itt helyben, és ők csak a nagyobb gyűjtők - árulta el Szalánczi Józsefné. Közöttük akad kiskamasz, fogorvos, könyvtáros, katona, tanár és villanyszerelő is. Van, aki csak a kézzel festetteket gyűjti, más pedig minden játékot, az összerakósat is.

S nem csak csere-berélni lehet egymással, de akár nagyon jó barátságok is szövődhetnek a gyűjtés révén. Anno még a pécsi vásárban lehetett kapcsolatokat építeni, ám amióta már internet van, gyakorlatilag nincsenek határok.

Kiss Alexandra - Fotó: Dittrich Éva