Út a munkába – 745 millióval kikövezve
2010. augusztus 14. szombat 19:17
Egy orvost, negyvenöt cég vezetőjét és két volt politikust gyanúsítanak jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével, közokirat-hamisítással és más bűncselekményekkel a Baranya megyei Komlón, illetve környékén elkövetett bűncselekmények kapcsán, amelyekben lassan már két éve vizsgálódnak.
A nyomozás még nem ért véget, de az okozott kár már meghaladja a háromnegyed milliárd forintot. Hamis orvosi papírokkal, színlelt betegségekkel „rokkantosított" dolgozókat közvetítettek ki olyan cégekhez, amelyek akkreditáltatták magukat az Út a munkába programra. Ezek a gazdasági társaságok jogosítványt szereztek arra, hogy az állami költségvetésből bérekre, valamint azok járulékaira támogatást kaphassanak, ha megváltozott munkaképességűeket alkalmaznak. A Gyurcsány-program hiénái Komlón 745 millió forinttal csapolták meg a költségvetést - tudta meg a lap a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságától.
A VPOP tájékoztatása nem terjedt ki a vállalkozók nevére: előzetes letartóztatásban vannak.
A két összebútorozó politikus neveik kezdőbetűje alapján, TA és GM Kft. néven alapított céget és honlapot, s ezen keresztül közvetítették ki a rokkantakat. A VPOP arról nem adott tájékoztatást, hogy a „közvetítők" milyen jutalékot kaptak a bértámogatást lehívó cégektől, de a Magyar Hírlap az ügyben tanúvallomást tevő komlói forrásaitól úgy értesült, hogy nem voltak szívbajosak, a munkavállalóktól is kértek pénzt. A bűncselekmény-sorozattal okozott károk megtérülése miatt a VPOP 35 millió forint készpénzt és 340 millió forint értékű ingatlant - a bíróság döntése nyomán - lefoglalt. Az ügyben egy orvos mellett 45 gazdasági társaság vezetőjét is gyanúsítottként hallgatták ki.
„Az Út a munkába program kínálta lehetőségektől a két politikus annyira megrészegedett - mondta a lapnak Polics József, a Fidesz parlamenti képviselője -, hogy működési körzetét Komlóról és környékéről távolabbi felségterületekre is kiterjesztette. Például Nagyatádra, Kaposvárra, Barcsra, sőt még Budapestre is. Úgy tudom, ezen buktak le." A városban több orvost is emlegetnek, aki közreműködött a csalássorozatban, de a Magyar Hírlap a VPOP-tól úgy tudja, hogy a közokirat-hamisítás gyanújában 2008-ban indult nyomozás eddigi bizonyítékai alapján csupán egy foglalkozás-egészségügyi orvos állította ki a hamis szakvéleményeket. Esetében viszont bizonyos, hogy az általa kiállított szakvélemények nem valós adatokat tartalmaztak a rokkantosított emberekről.
Ebből, illetve a VPOP tájékoztatásából („az eljárás során további nyomozati cselekményeket terveznek") is arra lehet következtetni, hogy nem csupán hamis orvosi diagnózisokon alapultak a visszaélések. A lap egyik informátora szerint a Gyurcsány- és Bajnai-kormány idején erre a célra kifizetett évi 50-55 milliárd forintos bér- és járuléktámogatási keret megmozgatta azok fantáziáját is, akik valós rokkantak virtuális foglalkoztatásában találták meg az Út a munkába program lelkesítő eszméjét.
Forrás: Magyar Hírlap
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Megható levelet írt egy pécsi szülő a...
- Sörimádók, figyelem: szombaton irány...
- Vádat emeltek egy baranyai drogbanda...
- Több mint egy hónapja hiába keresnek...
- Elvonul a vihar, pénteken már...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...
- Hatalmas hőmérséklet-különbség...
- Nem kell félni az ártalmatlan...
- Tűz ütött ki egy komlói társasház...