Újabb fordulat a Zsolnayban: jön a KÖZGÉP, kiszállnak Jászaiék

2011. május 20. péntek 12:36

Újabb fordulat a Zsolnayban: jön a KÖZGÉP, kiszállnak Jászaiék

Mentőövet nyújt a KÖZGÉP Zrt. a Zsolnay Porcelánmanufaktúrának, jelentették be pénteken délben. Mint ismert, az önkormányzat tavaly (újból) pályázatot írt ki a porcelángyár kisebbségi részvénycsomagjának értékesítésére. A Jászai Gellért által jegyzett Manufaktúra Befektető Kft. (M-B Kft.) - mint egyedüli jelentkező - vállalta, hogy a 230 millió forintos vételár kifizetése mellett a feltételként szabott félmilliárdos tőkejuttatást is végrehajtja. Az M-B Kft.-nek jövő hét közepéig adott haladékot az önkormányzat a fizetésre - most úgy tűnik, mégsem nekik, hanem a KÖZGÉP-nek kell betenniük 500 milliót a manufaktúrába. (Az előzményeket lásd kapcsolódó írásaink között jobbra - a szerk.)

A KÖZGÉP Zrt. közleménye szerint megvásárolják a Manufaktúra Befektető Kft. 100 százalékos tulajdoni hányadát, és ezzel annak részesedését a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-ben.

Cégtörténet

A KÖZGÉP Zrt. első elődje közvetlenül az I. világháborút követően, 1921-ben alakult meg. Feladata a megyei Államépítészeti Hivatalok irányítása alatt üzemelő útépítő és fenntartó eszközök javítási munkáinak elvégzése volt.
A II. világháború után a megrongálódott hídállomány helyreállítására 1945-ben létrejött az Állami Hídfenntartási Telep a Közlekedési és Postaügyi Minisztérium Hídosztály felügyelete alatt. Nem sokkal ezután a Minisztérium 1951-ben megalapította az útépítési feladatok ellátására a Közúti Gépellátó Vállalatot, amelybe beolvasztották a Királyi Állami Útjavító Műhelyt.
1994-ben alakult a cég részvénytársasággá a Közgép-Unió Gép- és Fémszerkezetgyártó Rt. néven, mely 2004-ben - tekintettel a hagyományokra - Közgép Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt.-re változott.
2004-ben a cég tevékenységi köre is az acélszerkezeti gyártás és szerelések mellett kibővült az út- és autópálya kivitelezésekkel, mélyépítéssel, környezetvédelmi beruházásokkal, magasépítéssel.

Az építőipari cég ezzel mentőövet dob a finanszírozási nehézségekkel küzdő pécsi porcelángyárnak, amelyet egyedülálló befektetési lehetőségnek is tart.

A KÖZGÉP, mint írják, értékesnek tartja a Zsolnay gyárban több mint 150 év alatt felhalmozott tudást és tapasztalatot, a porcelángyárat pedig egyedülálló befektetési lehetőségnek is tekinti. Ezen szempontokat mérlegelve döntött úgy a magyar tulajdonú cég, hogy szakmai befektetőként ajánlatot tesz a Manufaktúra Befektető Kft. 100 százalékos megvásárlására, ezzel pedig megszerzi annak részesedését a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-ben is.

A KÖZGÉP Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt. menedzsmentje elkötelezett abban, hogy stabil hátteret teremtsen a pécsi gyár működéséhez. A KÖZGÉP-re 90 éves fennállása során mindig jellemző volt a perspektivikus gondolkodás, a cég most sem csupán pénzügyi befektetőként, hanem teljes szakmai támogatásával vesz részt az új vállalati stratégia megvalósításában.

A Pécsi Újság.hu megkereste Puskár Anettet, a befektető vállalat kommunikációs igazgatóját, hogy megkérdezze, mikor tudják teljesíteni az M-B Kft. által ígért 500 milliós tőkejuttatást, de ő, mint munkatársunknak mondta, egyelőre nem jogosult továbbiak közlésére, ellenben amint teheti, válaszol szerkesztőségünk kérdéseire.

Egy, a KÖZGÉP Zrt.-ről szóló háttéranyag elolvasható: ITT.

FRISSÍTVE:
(16:20)

A pécsi polgármesteri kabinetiroda az alábbi közleményt adta ki:

"Pécs partner a Zsolnay megmentésében

Komoly, tőkeerős, magyar befektető veszi át a korábbi nyertes pályázó tulajdonrészét a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-ben. A Közgép ma Magyarország egyik legsikeresebb építőipari cége, hosszú távú partnere lehet Pécsnek, mert képes biztosítani például a gyár építőipari megrendeléseit is.

A városvezetésnek határozott álláspontja van a neves Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-t érintő kérdésekben. Ahogy eddig, úgy ezentúl is támogatjuk és partnerek vagyunk minden olyan komoly kezdeményezésben, amelynek célja a Zsolnay megmaradása, az értékek és a termelés helyben tartása, valamint a munkahelyek megőrzése. Minden ezzel ellentétes törekvés esetén a lehető legkeményebben fogunk fellépni.

A Zsolnay olyan értéke Pécsnek, amely gondoskodást, védelmet és odafigyelést igényel, ezért olyan befektetőre volt és van szüksége, amely hosszú távú stratégiában, értékmentésben és bővítésben gondolkodik.

A gyár közvetlenül és közvetve is munkahelyeket jelent a városnak és a térségnek, márpedig mi egyetlen meglévő munkahelyről sem akarunk és fogunk lemondani.

Megnyugtatónak látjuk - tekintve a tőkeerőt - az új tulajdonostárs létét, és közvetlen párbeszédet fogunk folytatni az illetékesekkel. Fontosnak tartjuk azt is, hogy az új tulajdonostárs magyar, hiszen ez a mi értékünk, magyaroké, és nem szabad elherdálni ezt az értéket. Az érdekeink tehát közösek az új befektetővel.

Polgármesteri Kabinetiroda
Pécs, 2011-05-20"