Továbbra sem fizeti a pedagógusoknak a városháza a bankszámlákra utalás költségeit

2012. május 31. csütörtök 13:20

Továbbra sem fizeti a pedagógusoknak a városháza a bankszámlákra utalás költségeit

Csütörtökön délelőtt önkormányzati érdekegyeztető fórumot tartottak a városházán, ahol a közalkalmazottak bankkártya-kompenzációjával és két iskola egyházi fenntartásba adásával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg az érintettek. Az önkormányzati oldal Nagy Csaba alpolgármester vezetésével igyekezett eloszlatni a szakszervezet és a munkavállalók képviselőinek aggályait a tervezett intézkedésekkel kapcsolatban.

A három napirendi pont közül elsőként a közalkalmazottak illetményének bankszámlára utalásának költségtérítése ügyében bocsátkoztak vitába a felek. A nemrég megszületett másodfokú, jogerős bírósági ítélet szerint az önkormányzatnak ki kell fizetnie a 2010. január elseje óta elmaradt, óvatos becslések szerint is százmillió forintra rúgó bankkártya-kompenzációt.

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője számon kérte Nagy Csaba alpolgármester korábbi ígéretét, amely szerint amennyiben jogerős ítélet születik az ügyben, akkor a város teljesíti kötelezettségét. Lovász István jegyző válaszában elmondta, hogy még elemzik az ítélet jogi tartalmát és vizsgálják a jogorvoslat lehetőségét, azaz gondolkodnak azon, hogy a Kúriánál esetleg mégis megfellebbezik a döntést.

A szakszervezeti vezető az elévülési idő hangsúlyozásával próbálta rávenni az önkormányzati oldalt, hogy lépjenek mihamarabb, hiszen három év az elévülés időtartama, a 2010 januárjától 2013 elejéig tartó időszak nemsokára véget ér - és ismerve a Kúria döntéshozatalának „lassúságát", lehet, hogy kifutnak az időből.  

Lovász szerint azonban ez a kezelhető.

A szakszervezet mindenesetre 15 napon belül írásban fordul a városházához egy javaslattervezet formájában, amelyre az alpolgármester 30 napon belül fog válaszolni - így tehát továbbra is kérdéses, hogy mikor kerülhet nyugvópontra az ügy.

A Török István utcai iskola és a Széchenyi gimnázium egyházi fenntartásba adását illetően - az előzetes várakozásokkal ellentétben - az egyeztetésnek nagyobb volt a füstje, mint a lángja. Néhány pikírt megjegyzést leszámítva alapvetően kompromisszum-kereső hangulatban zajlott a megbeszélés.

Nagy Csaba a katolikus egyháznak átadandó meszesi iskolával kapcsolatban megjegyezte, hogy már korábban is keresték az intézmény jövőbeni működtetését felvállaló lehetséges jelölteket, mivel az iskola fenntartása magas fajlagos költségekkel járt, a város többet veszített a réven, mint amennyit nyert a vámon. Az egyházmegye feladatátvállalásával, amely 99 évre szól, azonban megoldódhat az intézmény jövője, tette hozzá. Keresztes László Lóránt LMP-s képviselő ellenben jogi garanciákat kért arra nézve, hogy amennyiben a fenntartás terhe visszakerülne az önkormányzathoz, akkor az egyház lemond az ingatlanra érvényes haszonélvezeti jogáról.

A szakszervezeti oldal hiányolta az átadáshoz nélkülözhetetlen, a fejlesztési tervre alapozott szakértői vélemények előzetes láttamozását, így jogszabályba ütközőnek tekinti a feladatátadás folyamatát. A városvezetés azonban megtette a szükséges lépéseket és egyeztetéseket az érintettekkel, bár a szakértői anyagokat a szakszervezeti oldal kérésére - jobb későn, mint soha alapon - csak most adta át számukra. (Ezeket legkésőbb a május végi határidő előtt 15 nappal kellett elkészíteni.)

A két iskola átadásáról a városi képviselő-testület hoz végleges döntést, amellyel szemben a PDSZ végül is nem emel kifogást - egészen mindaddig, amíg nem kap ellenkező felkérést az érintett iskolákban tevékenykedő érdekképviseleti tagoktól.

Illusztrációnkon: Nagy Csaba alpolgármester és Moór Eszter, a Népjóléti és Sport Bizottság elnöke egy korábbi ÖÉF-ülésen.


H. L. B.