Tovább omolhat a dunaszekcsői löszfal
2009. június 18. csütörtök 14:07
"Várható, hogy a domboldalnak előbb-utóbb az a része is megindul a Duna felé, melynek omlása eddig nem következett be. Mivel e jelenség akár tizenöt házat is veszélyeztethet, jó lenne előre jelezni, hiszen a hatóságok akkor idejében megtehetik a szükséges intézkedéseket" - mondta Tóth György.
Hozzátette: a jelzőrendszer azért is fontos, mert a domb egy természetvédelmi terület része, fontos régészeti lelőhely, s a Duna partján, egy nemzetközi hajózási útvonal mellett található. Egy újabb omlás akár a vízi közlekedést is akadályozhatja.
A katasztrófavédelmi igazgató közölte, az állapotfelméréshez szakembereknek próbafúrásokat kellene végezniük, majd adott helyeken a különleges geodéziai mérőműszereket elhelyezniük. A beruházásra és a rendszer folyamatos működtetésére a dunaszekcsői önkormányzatnak azonban nincs pénze.
Faller János, Dunaszekcső polgármestere 2007 szeptemberében tájékoztatta az MTI-t arról, hogy a településen a vízellátás és négy hétvégi ház került veszélybe, mivel a Duna partján található, mintegy 8,6 hektáros löszdombon az esőzések következtében az idők során több száz méter hosszú repedés keletkezett.
A megrepedt partfal félmillió köbméteres darabja 2008 februárban leomlott, s egy kisebb szigetet alakított ki a folyóban. A területen található négy üresen álló hétvégi házból egy összedőlt, a többi súlyosan megrongálódott, személyi sérülés nem történt. A rendőrség a balesetek megelőzése érdekében lezárta a környéket, két héten át a katasztrófavédőkön és a geológusokon kívül senkit sem engedett az érintett partszakasz közelébe.
A partfal közeléből később biztonságos helyre telepítették át a 2600 lelkes község egyik víztároló tartályát, így az ellátásban nem volt komolyabb fennakadás.
Oszvald Tamás, a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal szakági főgeológusa a 2008 februárban helyszínen tartott szemlét követően azt közölte, hogy a partfal szakaszosan omlik a Dunába. "Lassú folyamatról van szó, melynek végét nem lehet előre megmondani" - jegyezte meg.
Hangsúlyozta: az eset ritka ugyan, de nem példátlan, az 1960-1970-es években több ilyen jelenség is volt az Ercsi-Dunaújváros partszakaszon, volt, hogy egyszerre 1,5-2 millió köbméter föld omlott a Dunába.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szili Katalin: nem egymás mellett,...
- Gázolt a vonat, késtek a járatok a...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Szellemirtókkal,...
- Petri György nevét viseli a megújult...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Megint szólnak: erre járnak majd a...