Történelem a filmvásznon - vetítés és korszakidézés

2011. január 16. vasárnap 17:42

A filmművészet megszületése óta újra meg újra kísérletet tesznek egyes alkotók a múlt híres eseményeinek felidézésére. Vannak történelmileg megbízható feldolgozások, amelyeket nem tekinthetünk sikeres filmnek, és vannak nagyszerű filmek, amelyek alaposan meghamisítják a történelmet.

Csak kevés rendezőnek sikerült történelmi szempontból hitelesen felidéznie egy történelmi korszakot, s ugyanakkor olyan filmet készíteni, amely művészi szempontból is megfelel a legigényesebb elvárásoknak. A Dominikánus Ház sorozatában az ilyen ritkaságokat mutatják be a történelem és a filmművészet szerelmeseinek.

A történelmi hátteret és a filmet Vonyó József történész, egyetemi docens (PTE BTK) mutatja be.


Január 18-án 18.30-tól műsoron:

Ménesgazda (színes, magyar filmdráma, 96 perc, 1978)

Rendező: Kovács András
Filmre írta (Gáll István Ménesgazda című regényét): Kovács András
Dramaturg: Varga Vera
Operatőr: Koltai Lajos
Szereplők: Madaras József, Horváth Sándor, Bács Ferenc, Bordán Irén, Moór Mariann, Tomanek Nándor

Az ötvenes évek elején, egy határmenti ménestelepen az iskolázatlan, de megbízható, szegényparaszti származású Busó Janit nevezik ki ménesgazdának. A szakmailag képzett méneskari tisztek folyton megalázzák Busót, aki pedig rájön, hogy a ménes érdekében össze kellene fogniuk. Nehéz helyzetbe kerül: a tisztek elutasítják a vele való együttműködést, ugyanakkor felettesei sem fogadják el felmentési kérelmét. A politikai helyzet kiéleződésekor a tisztek menekülni akarnak a végső leszámolás elől. Mivel Busó Janiban nem bíznak, az altisztjük leszúrja.

Belépő: 400 Ft