Többízben is téma volt Pécs a parlament mai ülésén

2012. július 12. csütörtök 13:21

Többízben is téma volt Pécs a parlament mai ülésén

Csütörtökön, az Országgyűlés rendkívüli nyári ülésszakának utolsó ülésnapján interpelláció és azonnali kérdés formájában is napirenden volt Pécs: a Jobbik a Zsolnay-gyárral, az LMP az uránbányával kapcsolatban érdeklődött.

Németh Zsolt, Jobbik képviselője azt kérdezte, hogy a kormány hogyan segít a Zsolnay-gyáron. Szerinte erre az ott dolgozó 240 ember is választ vár. Arról is beszélt, hogy korábban a Közgép "lényegében megvásárolta" a Zsolnay-gyárat, majd ígéretet tett, hogy 500 millió forintos tőkemelést és további 140 millió forint hiteltörlesztést fizet ki. Szerinte ezt az ígéretet a Közgép nem tartotta be, majd "megsértődött" és most egy forintért átadja részesedését Pécs városának.

Cséfalvay Zoltán államtitkár válaszában arra hívta fel a figyelmet, hogy miután a Közgép kisebbségi részesedést szerzett Zsolnay-gyárban, 400 millió forintot fordított a cégre, ennek ellenére nem sikerült stabilizálni a helyzetét. Hozzátette: ezt követően a többségi tulajdonos Pécs városával közösen azt a döntés született, hogy a fenntartható értékmegőrzés kerüljön előtérbe, ennek megvalósítása érdekében ajánlotta fel a Közgép visszavásárlásra 1 forintért részesedését.

Az államtitkár szerint Pécs polgármestere valóban jelezte, hogy a kormány segítségét kéri az ügyben, de, hogy konkrétan miben és hogyan, "itt még nem tartunk".

Az LMP a pécsi uránbánya újranyitására kérdezett rá: Jávor Benedek arra várt válasz: ki hozott döntést a pécsi uránbánya újranyitásával kapcsolatban.

Mik a kormányzat szándékai és hogyan szolgálja a projekt a nemzetgazdaság érdekeit? Hogyan egyeztetnek erről a pécsiekkel? - tette fel kérdéseit a politikus. Emlékeztetett arra: a korábbi uránbányászat környezeti kárait a mai napig nem tudta felszámolni az állam.

Fónagy János államtitkár azt mondta: a kormány döntése szerit a következő fél évben állami és piaci szereplők bevonásával vizsgálják meg a bánya újraindításának lehetőségeit és társadalmi következményeit, elemzik az ásványvagyon hasznosíthatóságát és a kockázatokat is. A kormányzat ennek eredménye után határoz a tervek támogatásáról vagy elvetéséről.

Hozzátette: két ausztrál vállalat 2006-ban kapott engedélyt a vizsgálatokra, de jogosultságot a kitermelésre csak akkor szerezhetnek, ha kutatásaikat igazolják és a szükséges engedélyeket beszerzik.

EQM - MTI - Fotó: Kollányi Péter