Több százezer évre tervezik a nyugat-mecseki nukleáris hulladéklerakót: kell ez nekünk?

2012. október 28. vasárnap 17:36

Több százezer évre tervezik a nyugat-mecseki nukleáris hulladéklerakót: kell ez nekünk?

Nukleáris hulladéklerakó épülhet Pécstől néhány kilométerre a Nyugat-Mecsekben. A beruházó már a jövő esztendőben nekiállna a kutatófúrásoknak, ezek eredménye alapján döntik majd el, pontosan hol is lesz az atomtemető. A projektért felelős cég kommunikációs vezetője az aggodalmakra reagálva lapunknak azt mondta, a lerakó csak rendkívül szigorú szabályok betartása mellett működhet. Valószínűleg Pécsett is tartanak közmeghallgatást az ügyben.

Mintegy tizennyolcezer darab kiégett fűtőelem kerülhet a Paksi Atomerőműből a Nyugat-Mecsekbe. A térségben már évekkel korábban is folytak kutatások a leendő atomtemető helyét keresve, a félbeszakadt munkát a Radioaktív Hulladékokat Kezelő (RHK) Közhasznú Nonprofit Kft. szakemberei a jövő évben újrakezdenék. A folyamat persze nem rövid: 2060 környékén működne teljes kapacitással az objektum.

- Kilenc nyugat-mecseki településsel kötöttünk szerződést annak érdekében, hogy a nagy aktivitású radioaktív hulladéklerakóval kapcsolatos kutatásokat elvégezhessük - vágott bele Szabó Attila, az RHK kommunikációs irodavezetője. A tisztánlátás végett hozzátette: Boda, Cserkút, Hetvehely, Cserdi, Helesfa, Kővágótöttös, Kővágószőlős, Bakonya és Bükkösd településekről van szó.

Mint megtudtuk, a tervezett lerakóba Magyarországról származó nukleáris hulladék kerül majd, elsősorban a Paksi Atomerőműből. És bár első hallásra aligha tűnik megnyugtatónak, hogy a tervek szerint Pécstől néhány kilométerre tizennyolcezer darab kiégett fűtőelem és ötszáz köbméternyi nagyaktivitású hulladékot rejt majd a mély, Szabó Attila szerint "a biztonság garantált".

- Rendkívül szigorú szabályozás vonatkozik a lerakókra, ezek betartását a hatóságok folyamatosan ellenőrzik. Olyan objektumot kell építenünk, ahol akár többszázezer évig is garantálható, hogy a nukleáris hulladék a helyén marad és nem jut ki a bioszférába ahol vízzel vagy élőlényekkel érintkezhet. Természetesen a sugárzási szint sem lépheti át a határértéket - próbálta megnyugtatni a kedélyeket.

A lerakó környékén lévő településeken az engedélyező hatóságnak közmeghallgatást kell tartani, ám Bátaapáti példájából kiindulva - az ottani atomtemető ügyében véleménynyilvánító népszavazást rendeztek -, könnyen lehet, hogy a nyugat-mecseki településeken is az urnákhoz járulhatnak a lakosok. Bár bizonyossággal még nem jelenthető ki, valószínűleg Pécsett is rendeznek közmeghallgatást az ügyben, dr. Páva Zsolt polgármester pedig a napokban ül tárgyalóasztalhoz az RHK képviselőivel.

Képünk a bátaapáti atomtemetőben készült. 


Palotás P. - Fotó: RHK