Több száz pécsi egész egyszerűen nem nyit ajtót a vízóra leolvasását végző tettyés dolgozóknak

2012. június 11. hétfő 17:35

Több száz pécsi egész egyszerűen nem nyit ajtót a vízóra leolvasását végző tettyés dolgozóknak

A tiltott közösségellenes magatartásokról szóló rendelet részeként június elsejétől többek között a vízszolgáltató munkatársainak akadályozása is a szabálysértések közé tartozik Pécsett. Mint megtudtuk, néhány száz pécsi háztartásba több mint egy éve nem engedik be a leolvasókat, de ennél is többen vannak, akik nemes egyszerűséggel kitessékelik a Tettye Forrásház embereit. Volt, aki késsel fenyegetőzött.

Tiltott, közösségellenes magatartást valósít meg a jövőben, aki a távhő- vagy a vízszolgáltató munkatársait megakadályozza, hogy leolvassa, ellenőrizze a vízmérő adatait.

- A cég szolgáltatási területén egy-két százalékra tehető azon helyek száma, ahol több mint egy éve nem nyitnak ajtót a leolvasóknak. Ennél azonban gyakoribb, hogy a szolgáltatás ellenőrzése közben tessékelik ki a szakembereket, gyakran azt követően, hogy valamilyen visszaélésre fény derült - tájékoztatta a Pécsi Újságot Csöngei Adrienn, a vízszolgáltató sajtószóvivője.

A tisztességesen fizetőkre terhelik a cehhet

Ha a szolgáltató munkatársai tartósan, (azaz több mint egy éve) nem jutnak be egy ingatlanba, mellékmérős fogyasztó esetében - egyéb lehetőség híján - a szolgáltató törölheti a fogyasztási helyet a nyilvántartásból. Ez azonban egy társasház esetében azzal járhat, hogy - további vízfogyasztás esetében - az adatok a főmérőre kerülnek, magyarul a többi lakó fizetheti a renitens számláját.
- Éppen emiatt, a többi fogyasztó védelmében fontosak az ilyen jellegű szabályozások, amelyek hozzásegítik a szolgáltatót ahhoz, hogy bejusson egy adott helyre és ott leolvasást, ellenőrzést hajtson végre, vagy nemfizetés esetén felfüggessze a szolgáltatást - mondta Csöngei Adrienn.

Időként hasonlóan nehéz feladat a szolgáltatás díjhátralék miatti felfüggesztése, a tapasztalatok azt mutatják, sokan bármire képesek, hogy megússzák a fizetést.

- Felhalmozott díjtartozás esetén rendszeresen próbálják meggátolni a szolgáltatás felfüggesztését, ahogy arra is akad példa, hogy a lakók önkényesen újra kinyitják a nagy összegű hátralék miatt elzárt csapot. Sajnos egyre gyakrabban, az esetek mintegy tíz százalékában lépnek fel erőszakosan a korlátozókkal szemben, volt, aki kést rántva fenyegetőzött.

Mint Csöngei Adrienn hozzátette, az esetek súlyosabb típusa, amikor a fogyasztó a magánterülete alatt futó közvezeték, vagy a telkén található víziközmű-létesítmény megközelítését, üzemeltetését akadályozza.

- Idén áprilisban ítéltek hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre egy pécsi férfit, aki több alkalommal okozott utcákra, köztük egy iskolára is kiterjedő vízhiányt azzal, hogy elzárta a telkén lévő tolózárat, majd órákig nem engedte be a vízszolgáltató munkatársait - idézte fel.

A probléma nem újkeletű, így joggal merülhet fel a kérdés, vajon a vízszolgáltató cég emberei miért nem részesülnek hasonló jogi (rendeleti) védelemben, mint amilyen a többi szolgáltató cég munkatársait megilleti?

- Az ágazati törvények - többek közt a távhő- és az áramszolgáltató esetében - arra adnak lehetőséget, hogy a területileg illetékes jegyző elrendelhesse a szolgáltató bejutását az adott fogyasztási helyre vagy a szolgáltatást felfüggessze nemfizetés esetén. A víziközmű-szolgáltatásnak azonban még nincsen olyan régi átfogó jogi háttere, mint az energiaszolgáltatásnak - adott magyarázatot a szóvivő. - A december 31-én elfogadott új víziközmű-törvénnyel ráléptünk arra az útra, hogy ennek a területnek is megfelelő jogi szabályozása legyen, jelenleg a részletszabályozások, végrehajtási rendeletek kidolgozása folyik - fűzte hozzá.



Illusztrációnkon: vízóra-leolvasó kér bebocsátást egy pécsi lakásba. 

Palotás P. - Fotó: Tettye Forrásház Zrt.