Több mint kétmilliárddal tartoznak a pécsi önkormányzati cégeknek, főleg a lakók

2012. november 30. péntek 21:29

Több mint kétmilliárddal tartoznak a pécsi önkormányzati cégeknek, főleg a lakók

A városvezetés költségtakarékos intézkedések bevezetését irányozta elő mind a fenntartásában működő intézmények, mind a tulajdonában lévő gazdasági társaságok számára. Ez utóbbiak az összességében több mint kétmilliárd forintos kintlévőségeik hatékony behajtására korábban egységes követeléskezelési rendszer létrehozásáról döntöttek. Utánanéztünk, hogy a cégeknek mennyire sikerült érvényre juttatniuk jogos igényeiket.


A pécsi önkormányzat által tulajdonolt gazdasági társaságok tavaly fogtak össze és határoztak arról, hogy egységes, integrált követeléskezelési programot indítanak kintlévőségeik hatásos behajtása érdekében.


A Tettye Forrásház Zrt., a PÉTÁV Kft. és a városi vagyonkezelő, a Pécs Holding Zrt. által közösen gründolt projekt nem titkolt célja az volt, hogy a nem (vagy késlekedve) fizető fogyasztók és jelentős tartozást felhalmozók számára megkönnyítsék az ügyintézést, meggyorsítsák a befizetéseket. Eredetileg az év elejére, később az esztendő közepére ígérték a rendszer beindítását, ám arra legkorábban csak a jövő év első negyedében kerül sor - mondta munkatársunknak Vida János, a távfűtő vállalat ügyvezető igazgatója.

- Nem úgy alakultak az előzetes kalkulációink, mint ahogy arra számítottunk, sajnos csúszik a rendszer elindítása. Az a probléma, hogy nehéz összeállítani az informatikai hátteret. Párhuzamosan fut a Tettye Forrásház informatikai fejlesztése és a PÉTÁV-nál is teljesen új informatikai alapokra kerülnek az ügyviteli-szervezési folyamatok. Úgy gondoltuk, hogy hamarabb sikerül implementálnunk mindezt, de van még lemaradásunk.

A projektben érintett társaságok közül a PÉTÁV Kft.-nek van a legnagyobb kintlévősége, amely valamivel több mint egymilliárd forint. Az összeg jelentős hányadát az önkormányzati bérlakásban élők tartozása adja.

- A mintegy harmincezer távfűtött otthon közül ötezer számít önkormányzati bérlakásnak, amelynek a fele tartozik a társaságnak. Ez a 2500 lakás adja a kintlévőség közel ötven százalékát - árulta el az igazgató.

Az egységes követeléskezelési rendszer létrehozásában részt vevő többi cég kintlévősége is közelíti a félmilliárd forintot.

- Az önkormányzati bérlakásokban élők Holding felé fennálló tartozásának mértéke 460 millió forint - tudtuk meg Barna Béla vezérigazgatótól, aki hozzátette, hogy a társaságnak ezen kívül jelentős kintlévősége halmozódott fel az üzleti szférában is, ám annak nagyságáról üzleti titok miatt nem nyilatkozhatott.

Nagyjából azonos mértékben lógnak a fogyasztók a Tettye Forrásház és a BIOKOM felé is.


- A Tettye Forrásház Zrt.-nél jelenleg mintegy 400 millió forint a ki nem fizetett víz- és csatornadíjból származó hátralék, ennek kétharmadát a lakossági tartozások teszik ki - informált Csöngei Adrienn, a társaság sajtóreferense.

Nagyjából ugyanekkora összeggel tartoznak a BIOKOM Kft.-nek is, bár utóbbi társaság csak később társulna a többiekhez.

- Az év eleji 300 millióról 422 millió forintra növekedett a társaság hulladékgazdálkodási tevékenységéből fakadó díjhátraléka. Ez kötelező közszolgáltatás, az így keletkezett lakossági tartozások adó módjára behajtható tartozások  mondta Lóczi Szidónia. A menedzser szerint mindennek ellenére a cég a nem hulladékgazdálkodási területen felhalmozódott követeléseinek behajtása céljából csatlakozna az egységes követeléskezelési rendszerhez.

Az integrált rendszer irányítását egy, az együttműködő társaságok által delegált szakemberekből álló szervezet végzi majd, amely foglalkozni fog az összegyűjtött és a részére átadott követelésekkel. Információnk szerint 2013 márciusában indulhat el a közös követeléskezelés.

Képünk a Tettye Forrásház központjában készült.

H. L. B. - Fotó: Kováts Judit