Tízmilliárdokat fektetnek az ausztrálok a mecseki szénbe
2012. április 11. szerda 11:26
Megerősítette az előzetes becsléseket az ausztrál Wildhorse Energy mecseki szén föld alatti elgázosítási lehetőségeiről szóló megvalósíthatósági tanulmánya, a vállalat két lépcsőben több tíz milliárdos fejlesztést indíthat - írja a Napi Gazdaság.
Az előzetes eredményeket megerősítve jelentős széngázpotenciálról számolt be az ausztrál Wildhorse Energy megvalósíthatósági tanulmánya a mecseki szénmezők föld alatti elgázosítási (UCG) lehetőségeiről.
A tanulmány egy összesen 400 megawatt feletti kapacitású energiatermelő projekt megalapozását szolgálja, amelynek első lépcsője a tervek szerint egy 130 megawatt kapacitású bemutató üzem, illetve egy erre települő 61 megawattos kombinált gázciklusú erőmű. A társaság úgy számol, hogy mindkét egység 2014 negyedik negyedévében kezdheti meg működését.
A fejlesztések második szakasza egy nagyobb léptékű, 130 megawattos erőmű lehet, az első fázis kiépítését követően. A Wildhorse az első UCG-üzemet a Pécstől északnyugatra található Váralja régiójában hozná létre, az első kör finanszírozásáról, kereskedelmi helyzetéről és stratégiai partnerek bevonásáról szóló megvalósíthatósági tanulmány készítése várhatóan még idén áprilisban elindul és a jövő év elejére el is készülhet.
Az első fázisban felépített demonstárciós célú erőművet a tervek szerint 6-12 hónapos időszak után egy stratégiai partnernek értékesíti majd a Wildhorse, amely a széngáz-kitermelést azonban a saját kezében tartaná. A később megvalósítandó nagyobb üzem sorsáról azonban nem szól a társaság közlése.
A kutatási eredmények alapján a mecseki szénkészletek kitermelési potenciálja jelentős: a becslések szerint 1-1,25 milliárd (billion) tonna, tonnánként 18,8-29,3 gigajoule közötti energiatartalmú tüzelőanyag áll rendelkezésre. Az ausztrál nyersanyagipari bizottság (Australasian Joint Ore Reserves Committee; JORC) következtetései szerint a Mecsekben mintegy 383 millió tonna szén található.
A korábbi elemzések szerint a fejlesztések első és második szakasza 104, illetve 153 millió euróba kerülhet, a teljes program mintegy 260 millió eurós beruházása így összesen 76 milliárd forintos ráfordítást jelenthet (a számítások bizonytalansága a tanulmány szerint összességében 14 százalék).
A Wildhorse a tőkebevonással előmozdítaná a magyar hatóságokkal - ugyancsak a Mecsekben folytatott - urániumprojektet is. A Wildhorse 2012 elején kötött együttműködési megállapodást a magyar állami tulajdonú Mecsek-Öko Zrt.-vel és Mecsekérc Zrt.-vel a mecseki uránbányászat beindítása érdekében. A megállapodás értelmében a közeljövőben egy közös vállalatot hoznak létre, ennek keretén belül egyesítenék a Wildhorse 42,9 négyzetkilométeres területre szóló, illetve a magyar vállalat 19,6 négyzetkilométeres területre szóló kitermelési jogosultságát (előbbi 38,5, utóbbi pedig mintegy 10 millió tonna kitermelésére szól). Matt Swinney, a Wildhorse Energy ügyvezető igazgatója szerint az urán jelenlegi világpiaci ára - amely több mint ötszöröse a bánya 1997-es bezárásakor érvényesnek - megfelelő alapot ad a nagyszabású projekt tervezésének.
A társaság szerint a mecseki Európa egyik legnagyobb urániumprojektjének számíthat.
Forrás: Napi Gazdaság
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Helyszínelés közben kaptak el egy...
- Jön a Zsolnay Fényfesztivál - Idén...
- Motort lopott, eladta, de hamar elfogták
- Zivatarokra, sőt, felhőszakadásra is...
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Döntött az Országgyűlés: kilépünk a...
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Egyre több panelház csődöl be