Titkosított tanulmány: várhatunk

2008. május 25. vasárnap 21:22

Titkosított tanulmány: várhatunk
Lassan három hónapja kérte a pécsi ellenzék, hogy a városvezetők hozzák végre nyilvánosságra a háromszázmillió forintnyi közpénzből elkészített, az Európa Kulturális Fővárosa program beruházásainak megvalósíthatóságát vizsgáló vaskos tanulmányt. Akkor a polgármester szerzői jogokra hivatkozva türelmet kért, a Fidesz pedig polgári peres eljárást helyezett kilátásba.

A városvezetés azért nem hozta akkor nyilvánosságra a dokumentumot, mert az, mint mondták, szellemi alkotásnak minősül, s mivel ellenértékét sem rendezték, korlátozás nélkül részben vagy egészben még nem használható fel szabadon.

A Fidesz a polgármesteri válasz után megvárta az ultimátumként kiadott tizenöt napos határidőt, de ezután elindították a per előkészítését, a jogi vizsgálódások azonban nem jártak sikerrel. Páva Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője szerint így kénytelenek elfogadni a helyzetet, s nem tesznek további lépéseket a nyilvánosságra hozatal ügyében.

Mészáros András, a programot levezénylő menedzsment központ szerint nyilvánosságra hozható a dokumentum, ám csak azt követően, hogy a munkát elfogadja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) is.

Erre azonban még várni kell.

A tanácsadói szerződést ugyanis még módosítják is ezelőtt. Erre azért van szükség, mert a tanácsadók által készített, a közgyűlés által decemberben elfogadott megvalósíthatósági tanulmányok tartalmazták azt az ütemezést, amely szerint most - azaz május végén - kell módosítani a kontraktust.

Mint azt Mészáros András kérdésünkre hozzátette, a tanácsadók munkájának része az is, hogy ők készítik el az EU-s pályázatokhoz szükséges dokumentációt, s az általuk készített ütemezés szerint 2009 márciusára esik a végteljesítés. Az utolsó pályázat beadása 2008 végén lesz, ezt követően a támogatási szerződés megkötése az NFÜ-vel 2009 elején várható - a tanácsadói munka pedig csak ezután zárul.

"Azért most módosítjuk a szerződést, mert a tanácsadók kérése volt, hogy közvetlenül a szerződés lejárta előtt pontosítsuk azt, figyelembe véve az aktuális helyzetet - egyébként a decemberi ütemezéshez képest nincs változás" - tette hozzá a főigazgató.

Értelmezésünk szerint így gyakorlatilag 2009 márciusáig nem lesz nyilvános a megvalósíthatósági tanulmány.

Kép és szöveg: Korb Zoltán