Titkos tervvel a rektorválasztásra
2009. október 11. vasárnap 19:10

Lapunk tudomása szerint egy szeptember végi, dékánoknak szervezett vacsorán került szóba az az - információink szerint dr. Rappai Gábor, a közgazdaságtudományi kar dékánja által felvázolt, de Gábriel Róbert rektor által is szorgalmazott - új irányítási modell, amely, ha a kezdeményezők át tudják vinni a döntéshozatali fórumokon, meghatározhatja a jövőben a Pécsi Tudomágyetem vezetésének módját.
A Dr. Gábriel Róbert rektor által is preferált struktúra a folyamatosságot szeretné biztosítani (kevésbé diplomatikusan fogalmazva: a jelenlegi vezetés túlélését). Egy - több tudományos szervezetnél alkalmazott - modell alapján dolgoznának ezentúl, melyben a vezető elődje segítségére támaszkodhatna, miközben a megválasztott utód is segítené munkáját éveken át.
Az egyetem vezetőjének tervei szerint már a tavaszi rektorválasztáskor megtörténne az átállás az új szisztémára. A rektor éppen ezekben a napokban szondázza a karok dékánjait, hogyan fogadnák, s egyáltalán elfogadják-e a változást, s azt mikortól lenne célszerű szerintük bevezetni.
Az egyik variáció, hogy már a tavaszi rektorválasztással egyidőben azt a személyt is megválasztaná a szenátus, aki a leendő rektor jobbkezeként, vele közösen irányítaná az universitast, majd két év múlva átvenné tőle a kormányrudat. Ez esetben négy éven át rektor lenne a helyettesből, miközben a korábbi rektor a háttérbe vonulva az általa megkezdett projektekben segédkezne mellette rector emeritusként. Az új rektor ciklusának felénél ismét helyettest választana az egyetem döntéshozó szerve, s minden kezdődne elölről.
Egy másik forgatókönyv szerint jövő tavasszal rendes rektorválasztást tartanak, majd egy, vagy két év múlva a helyettes megválasztásával térnének át az új rendszerre, s 3-4 éven belül indulhatna a triumvirátusi modell: azaz egy megválasztott-, egy hivatalban lévő-, és egy volt rektor dolgozna együtt.
A változás támogatói szerint előnyös lenne az új struktúra, hiszen "nem esnének egymásnak" négyévente a karok a választáskor, a hosszú távú projektek levezénylése, kivitelezése egyszerűsödne, s egy-egy vezető tíz évig (2 évig helyettesi-, 4 évig rektori-, 4 éven át pedig rector emeritusi minőségben) maradna döntési pozícióban. Úgy tudjuk, több kari vezető is hajlik az új megoldásra, de az egyetem hivatalosan még nem hozott döntést a rendszer bevezetéséről.
Gábriel Róbert a Pécsi Újság.hu kérdéseire nem kívánt válaszolni, de elismerte, hogy valóban létezik egy, a lapunk birtokába került anyag szerinti, fentebb ismertetett, "elvi elképzelés". Közölte ugyanakkor: még nagyon távol vannak a felvetés realizálásától, hiszen jelenleg az oktatási tárcától várják a választ arra a kérdésre, hogy egyáltalán engedélyeznének-e számukra egy ilyen irányú struktúraváltást.
A munkatársunk által megkérdezett dr. Martin Zoltán jogász gyanúja szerint viszont a felsőoktatási törvény nem ad lehetőséget az egyetem triumvirátusban való irányítására, hiszen a jogszabályban az szerepel, hogy az intézményt a szenátus döntése után a köztársasági elnök által kinevezett rektor irányítja, legfeljebb két egymást követő cikluson át.
Egy szenátusi ülésen készült archív képünkön balról jobbra Dr. Gábriel Róbert rektor, Gáti Imre főtitkár és Imhof Gábor gazdasági főigazgató látható.
Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hidegfront érkezik éjjel esővel,...
- Orbán Viktor: átlépte az egymilliót a...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Motorosok és biciklisek vannak a...
- Ha tűzoltónak állna, most szeretettel...
- Ragadozók tízezreit telepítették...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...
- Baranyában is programokkal várják a...