Rektorválasztás: Bódis vagy Gábriel?

2009. szeptember 06. vasárnap 19:15

Rektorválasztás: Bódis vagy Gábriel?
A jövő év tavaszán kerül sor a Pécsi Tudományegyetemen a rektorválasztó szenátusi ülésére, de már most körvonalazódnak az erőviszonyok. A PTE jelenlegi rektora, Gábriel Róbert (képünkön) mint lapunknak nyilatkozta, újra elindul a posztért, s úgy tudjuk, ellenfele várhatóan Bódis József professzor, az egészségtudományi kar dékánja lesz. Elképzelhető, hogy a jogi karról is kandidál valaki.

A 2007-es rektorválasztás során Gábriel Róbertnek a harminchét szavazatból huszonötöt sikerült megszereznie - Lénárd Lászlóval korábbi rektorral szemben. Az egyetem új vezetőjéről - a január 31-én lejáró pályázati határidőt követően - várhatóan 2010 márciusának végén szavaznak a szenátus tagjai.

Bár információink szerint a leendő jelölteket támogató erőcsoportok már szerveződnek a különböző karokon, Gábriel Róbert rektor lapunknak azt mondta, szerinte mindez "nagyon messze van még, hiszen majd a decemberi szenátusi ülésen kell jóváhagyniuk a rektori pályázat kiírását" - "ráadásul a közel kétszáz, a PTE alkalmazásában álló egyetemi tanár közül húsz-huszonöten is potenciális jelöltek, a vezetői gyakorlat megléte ugyanis általános feltételnek számít rektorválasztás esetén".

A szenátus dönt

A szenátusban jelenleg harmincnyolcan ülnek. Ők: a mindekori rektor, tizenketten a hallgatók közül, négy tagot a munkavállalók érdekképviseleti szervezetei jelölnek, a többieket pedig a különböző karok delegálják az egyetem legfőbb döntéshozó szervezetébe.

Mint hozzátette, hosszú vívódás után döntött úgy, hogy maga is újra elindul, s a majdan benyújtandó pályázati anyagában „kritikusan értékelni fogja, hogy az előző pályázatából mit sikerült, és mit nem sikerült" megvalósítania. Kijelentette: folytatni szeretné azon folyamatok menedzselését - a klinikai fejlesztéseket, kórházi integrációt - amelyek az elmúlt időszakban elindultak.

Forrásaink szerint - az orvosok támogatásával - valószínűleg Bódis József professzor is elindul a rektori posztért. Ha ő lenne a következő egyetemi csúcsvezető, mondják a kandidálásában bízók, talán végre érvényesülhetnének azok a hangsúlyok, erőviszonyok, melyek a PTE gazdálkodásán belül meghatározók: az universitas költségvetésének felét ugyanis az orvosi-gyógyító szakma "adja a közösbe".

Úgy tudjuk, elképzelhető, hogy a jogtudományi karról is lesz jelentkező a pozícióra - ám forrásaink szerint ennek lényegesen kisebb a valószínűsége, mint Bódis professzor és Gábriel professzor indulásának.

B. M.