Tesztelik az új kátyútlanító módszert
2010. január 19. kedd 19:07

A glasgow-i egyetemen kidolgozott eljárás során egy nyolcvanszor nyolcvan, illetve egy százhússzor százhúsz centiméteres, speciális kezelőfelületű eszközt tolnak a gödör vagy kátyú fölé, amit egy infravörös sugárral 200 fokosra hevítenek fel. Ezután lekaparják a forró aszfaltot, felhígítják, speciális bitumennel elegyített masszát kevernek hozzá, végezetül kézi hengerrel keményre vasalják, hogy a két - régi és új - réteg szintben legyen.
Ezzel a módszerrel fél óra alatt eltüntethető az ominózus gödör, amelynek révén így a város összes kátyújától - négy-öt ilyen szerkezet segítségével - akár egy év alatt megszabadulhatunk. Egy eszköz ára mintegy 17 millió forint, a kétfős kezelő személyzet pedig jóval kevesebb munkaerőt igényel, mint a hagyományos és sokkal lassabb eljárás során.
Az sem mellékes, hogy a módszer jóval olcsóbb, mint a jelenleg is használatos alkalmazások, ráadásul környezetbarát, hiszen nem keletkezik hulladék a munkálatok során.
Emellett azonban más technológiát is kipróbátak a Holding szakemberei, nem csupán ezt. A másik módszer során egy olyan réteget tesznek az aszfaltra, amely hosszú ideig képes megvédeni azt a káros hatásoktól.
Márfy Miklós, a Pécs Holding Zrt. üzemeltetési igazgatója a Pécsi Újság.hu érdeklődésére elmondta, hogy a főutakon már elkészültek az ideiglenes javításokkal a szokásos hidegaszfaltos megoldással.
Az igazgató közölte, hogy az év végén új közbeszerzési pályázatot írnak ki az utak karbantartására és a több száz kátyú rendbetételére vonatkozóan, hiszen érvényes szerződés köti őket a jelenlegi vállalkozóval. Hozzátette: nyilván a legkedvezőbb, és a karbantartás paramétereinek leginkább megfelelő pályázóval kívánnak majd szerződni, hogy jövőre kevesebb gond legyen a több száz kátyúval és gödörrel.
HLB
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Két baranyai városban készülhetnek a...
- Juhász Dorka megsérült, egyelőre...
- Pécs-Villány-Mohács: pótlóbuszok...
- A baranyai strandok többsége a...
- Michelisz Norbert megnyerte aTCR...
- Ismét számba veszik az erdei...
- Elsöprő a plusz kéthavi nyugdíj és a...
- Majd' kétszáz drogterjesztőt...
- Faggyal, havazással és széllel...
- Meghirdették a Pécsi Egyházmegye...

