Tehetetlenek ilyen vihar ellen

2009. június 17. szerda 20:44

Tehetetlenek ilyen vihar ellen
Már órákkal a keddi hatalmas vihar előtt üzembe helyezte készülékeit a Nefela Dél-magyarországi Jégeső-elhárítási Egyesülés (Nefela) - mondja Huszár István igazgató, aki úgy véli: a maximum, amit elérhettek, hogy csökkentették a rendkívül gyors viharfelhőből érkező, ököl- és golflabda nagyságú jégdarabok méretét.

Mint mondta, csak a mi régiónkban működik jégelhárító rendszer az országban, annak is a talajgenerátoros változata (rakétás és repülőgépes ismert még), immáron lassan húsz éve. Az eljárás során ezüst-jodidot juttatnak a légkörbe, amely a zivatarfelhőkben való jégképződést csökkenti, jó esetben meg is akadályozza. Közölte: jó előre tudták, hogy komoly vihar érkezik, ezért mind a 141 készüléküket üzembe helyezték.

Hozzátette azonban: a jégelhárítást korlátozta, hogy az egy héttel ezelőtti zivatarfelhőhöz hasonlóan ismét a térségünkben igen ritkán felbukkanó, un. szupercella érkezett nyugat felől. Erről tudni kell, hogy egy viszonylag kis

Biztosítók: százmilliós károk

Több biztosítótársaságnál is kérdezősködtünk, ám egyiküknél sem sikerült még csak megbecsültetni sem a lehetséges kárigények mértékét, mint mondták ugyanis, folyamatosak a bejelentések, s egész héten számítanak továbbiakra. A vihar másnapján kora délután mindenesetre több tucat olyan autóról kaptak bejelentést, amelyeknek karosszériáját megrongálta a jég, ezek javítása kocsinként elérheti a több százezer, egyes esetekben az egymilliós értékhatárt. Emellett berepesztett, összetört palatetőkről, eltört műanyagredőnyökről, kitört ablakokról kaptak jelzéseket összesen több ezer esetet helyeztek kilátásba. Az összes kárigény Pécs esetében akár több százmilliós tételt is képviselhet majd, de pontos szám csak hetek múlva várható.

kiterjedésű, ám 12 kilométer magas képződmény, amely öngerjesztő módon a magából kiadott csapadék egy részét hatalmas körkörös sebessége révén visszaszippantja, s nagy magasságban ismét intenzív jegesedés indul el benne.

Az ilyen jelenségek ellen nem lehet olyan hatékonysággal védekezni, amelyekkel ki lehetne küszöbölni a jégesőt, mindössze a jégszemek méretét voltak képesek csökkenteni - mondta, hozzátéve: a keddi viharfelhőhöz hasonlót szakavatottak még nem láttak térségünkben.

Kérdésünkre elmondta, az önkormányzatoktól, a gazdáktól, a biztosítótársaságoktól, az államtól szerzik meg azt a százmillió forintot, amellyel működtetni tudják a francia találmányon alapuló rendszert. Közölte, a védekezéssel évente összesen hatmilliárd forintnyi érték menthető meg a mezőgazdaságban illetve a szabad ég alatt lévő vagyontárgyak esetében.

Arra a kérdésünkre, hogy miként lehetne még hatékonyabban védekezni a jég ellen, azt mondta, hatalmas ráfordítások árán a jelenlegi eljárást ki lehetne egészíteni a rakétás megoldással, ám ehhez nem áll rendelkezésre elegendő pénz.

Képünkön:
A Pécset elérő viharfelhő. A szupercellás felhő hosszú órákon át képes megmaradni. Ilyen jelenségek felelősek szinte minden jelentősebb tornádóért az USA-ban, és a legtöbb olyan jégesőért, amelyben golflabdánál is nagyobb jégszemek esnek. A szupercellák szélsőségesen nagy szeleket okoznak. Általában spirálszerűen felfele mozog a levegő (az északi féltekén általában az óramutató járásával ellentétesen keringve), ami nagyon nagy sebességváltozásokat, úgynevezett függőleges szélnyírásokat okoz. Ilyen esetekben a szél változtatja az irányát, és sebessége a magassággal együtt növekszik.

Korb Zoltán - Fotó: idokep.hu