Tarrósyéknak a színesítés maradt

2009. augusztus 01. szombat 19:38

Tarrósyéknak a színesítés maradt
Összeállt, s augusztus legelején meg is kezdi munkáját az az ötfős testület, amely az új 2010-es kulturális programok finanszírozására elkülönített 100 millió forint elköltésébe szólhat bele. A polgármester azért döntött a különutas támogatás mellett, hogy a helyi érdekek jobban érvényesülhessenek a jeles év művészeti programjai között. Ezzel persze burkolt kritikát is megfogalmazott a Művészeti Tanács munkájával kapcsolatban.

A városvezetés nem titkolt célja volt, hogy a kulturális főváros cím elnyeréséért vívott harcban győztesnek ítélt pályázati anyag szerzőit visszahozza a jelentős keret felhasználását elősegítendő.

Három szinten szinte minden

A kisebb helyi közösségek saját kulturális értékeik bemutatására, közösségformálásra 50 és 300 ezer forint közötti összegre számíthatnak. A nagyobb, 300 ezer és 3 millió forint közötti pályázati pénzt igénylő rendezvényeknek már városi érdeklődést kell vonzaniuk, s az sem árt, ha több naposra szervezik őket. A 3 és 10 millió forintban részesülő nagy rendezvényekkel szemben alapvető igény, hogy regionális vagy nemzetközi hatókörük legyen, több napig tartsanak, vagy számos helyszínt használjanak.

Korábban felmerült ugyan több verzió is, végül, mint azt a városházán megtudtuk, egy ötfős, nemcsak pályázatírókból, de külsősökből is álló Civil Kuratóriumot állítottak fel. Ez a testület a civil kezdeményezésű kulturális és művészeti programtervek szeptember elejére tervezett beadási határideje után még az ősz első hónapjában dönthet a támogatandó, az eddig ismerteken felüli, új 2010-es programokról.

A csapatban Tarrósy István, az EKF menedzsmentközpont elődjének volt vezetője, pályázatíró, Nyári Zsolt szobrászművész, Pásztory Dóra paralimpikon, Kacsányi Éva, az ifjúsági központ igazgatója és Vincze Csilla, a Nevelők Háza Egyesület igazgatója kapott végül helyet.

Ők augusztus első felében határoznak munkarendjükről, ám érdemi információkat már most is lehet tudni a várható forgatókönyvekről.

Tarrósy István, aki a sok lehetőséget rejtő kezdeményezést méltatta a Pécsi Ujság.hu-nak, azt mondja: a százmillió forint nem sok, de nem is kevés. Szerinte, mivel résztámogatásokat jelentenek a programok szervezőinek kiutalt pénzek, egyéb pályázati lehetőségek megragadásában is segítenék a programgazdákat. Olyan pályázati források ezek, amelyeket eddig az EKF címén még nem használtak ki.

Mint kérdésünkre elmondta, elsősorban az eddig nem támogatott helyi kezdeményezések részesülhetnek anyagi segítségben; a nagy, költségesebb és a kisebb, olcsóbb programok között egészséges egyensúlyt alakítanak majd ki.

"Lesznek viták közöttünk, de a támogatott programok tekintetében feltétlenül a konszenzusra törekszünk" - mondja a kuratórium tagja.

Kép és szöveg: Korb Zoltán