Sztálinról is szavazott a közgyűlés

2010. március 18. csütörtök 09:47

Sztálinról is szavazott a közgyűlés
Csütörtök délelőtt hatvankét napirendi pontról dönt a pécsi önkormányzat közgyűlése.

A maratoninak ígérkező ülésen a képviselők többek között szavaznak az MDF-es Füredi Péter által kezdeményezett Expo-bizottság jelentéséből készült előterjesztésről, valamint, ha testület úgy dönt, megfoszthatják Joszif Visszarionovics Sztálint 1947-ben kapott pécsi díszpolgári címétől is.

- A díszpolgári intézmény rendszerváltás utáni újraalapításával ez a cím jogilag már aligha tekinthető érvényesnek, mégis hiányát érzem annak, hogy Pécs Megyei Jogú Város vezetése külön határozatban még nem erősítette meg Sztálin megfosztását ettől a rangjától - mondta Nagy Csaba alpolgámester (képünkön) a február végi Kommunizmus Áldozatainak Emléknapján tartott beszédében.

A közgyűlés dönthet a képviselői vagyonnyilatkozatok interneten történő közzétételéről és a városi intézmények világításkorszerűsítéséről. Várhatóan lezárják a Magasház szomszédságába tervezett mélygarázs megvalósítására kiírt pályázatot.

Elfogadhatják emellett a Kálvária dombnak az EKF keretében történő rendbetételéről szóló megállapodást is. Az erről készült előterjesztés szerint a Duna-Dráva Cement Kft. egyoldalú felajánlásában saját költségen 30 millió forint biztosításával valósítaná meg a tervezést és a kivitelezést.


FRISSÍTVE:
(12:37)


A napirend előtti felszólalásokban több a Tettye Forrásházzal kapcsolatos észrevétel került elő, amelyek előtt még Páva Zsolt bejelentette Pécsnek kedvező ítélet született a Vízmű birtokbavételi ügyében. Az MSZP-s Fuchs Gábor sajtóhírekre hivatkozva vetette fel, a társaság nem volt hajlandó közérdekű adatokat szolgáltatni. Füredi Péter (MDF) ismételten kérte a Pécs Holdingot a társaság korábbi vezetőinek a végkielégítéseinek nyilvánosságra hozatalát. Az szocialisták pécsi elnöke, Tóth Bertalan az befejeződött átvilágítások részteleit hiányolta.

Kővári János Tubessel kapcsolatos felszólalását kisebb poliémia alakult ki a szocialista és a Fidesz frakciója között. Révész Mária (Fidesz) úgy fogalmazott Tóth Bertalannal ellentétben a pécsieknek nincs amnéziája: a közgyűlés akkor nem használta ki lehetőségeit, amikor lett volna az ügyben mozgástere.

Az MDF-es Füredi Péter által kezdeményezett Expo-bizottság jelentését ismertető bevezető után főként a felelősség kérdéskörét vetették fel a képviselők. Tóth Bertalan Toller László volt pécsi polgármesterre utalva azt mondta, egy olyan személy nevez meg felelősként aki nem tudja kifejteni az álláspontját. Juhász István (SZPV) a multifunkcionálisnak szánt tervekről szólva azt mondta, „nem volt rossz ötlet". A beruházás történetét hosszan - gyakran önkritikus módon - idézte fel a szerinte fekete báránynak tekintett beruházás történetét az akkor alpolgármesteri funkciót ellátó politikus. De határozottan cáfolta, azt a széles körben elterjedt nézetet, hogy az épület használhatatlan lenne. Úgy fogalmazott az „Expo nem volt egy jó döntés, de ott és akkor annak látszott", véleménye szerint a jelenlegi EKF beruházások is hasonló sorsra juthatnak. 

Kővári János szerint egy átfogó városfejlesztési terv hiányában minden ilyen beruházás csak az ötletelés kategóriájába tartozik, mint mondta, ennek kellene véget vetni.


FRISSÍTVE:
(16:46)


Az ebédszünet után jó pár napirendi pontról, köztük a Magasház mellé tervezett mélygarázs megvalósítására kiírt pályázatról döntöttek (erről zárt ülés elrendelését kérte Trombitás Károly).

A Széchenyi térre tervezett úgynevezett „Zengő kövek" műalkotás kérdése megosztotta a képviselőket. A napirendi pontról készült előterjesztésből kiderült, Balogh Péter István és Kotormán László felkérést kapott, hogy egy, a Széchenyi téri szökőkút részét képző, ahhoz szorosan illeszkedő műalkotásra tegyenek javaslatot. A művészek egy formájában, anyaghasználatában és funkciójában a térhez koncepciójához illeszkedő elképzeléssel álltak elő. A szökkút négy felső teraszára négy gránit tömbből faragott, kavicsformára emlékeztető, dobként és behangolt sípként is megszólaltatható alkotás megvalósítását javasolták.

A testület egyes tagjai esztétikai szempontból érveltek az alkotás mellett és ellen: Dévényi Sándor úgy látja a megújult főteret gazdagítaná az elképzelés. Füredi Péter magánvélménye szerint a Széchenyi tér pont épp úgy megfelelő, ahogy van. Juhász István pedig egy praktikus kérdést tett fel, hogy vajon „kikapcsolhatóak-e kövek" ha a szél bármikor megszólaltathatja azokat.


FRISSÍTVE:
(19:04)

A képviselőtestület elfogadta Füredi Péter javaslatát így a jövőben az interneten teszik közzé a képviselői vagyonnyilatkozatokat. Ugyancsak szavaztak az egykori szovjet diktátor, Sztálin pécsi díszpolgári címének eltörléséről, amelyet megelőzően a szocialista Kablár János, komolytalan kampányfogásnak minősítette Nagy Csaba kezdeményezését.

B. G./MTI - Fotó: Dittrich Éva