Szili Katalin nem bánja, hogy mostanság nincs annyira a középpontban - Interjú

2013. február 03. vasárnap 19:21

Szili Katalin nem bánja, hogy mostanság nincs annyira a középpontban - Interjú

Nem vesz részt az ellenzéki pártok között folyó tárgyalássorozaton a Szociális Unió, miután a Szili Katalin (képünkön), az Országgyűlés volt elnöke által vezetett párt inkább egy „negyedik erő" létrehozásának szükségességét hirdeti. A politikus szerint egyelőre nem látni, hogy kik és milyen együttműködés keretében alkothatják a Fidesz, az MSZP (és a Szili által neoliberális ellenzéknek nevezett tömb), valamint a Jobbik melletti azon erővonalat, amely a választók nagy részének igényeit kielégíthetné.

Rég hallatott magáról a 2010-ben a Szövetség a Jövőért Mozgalom bázisán alapított Szociális Unió pártja. Szili Katalin, a szervezet elnöke azonban nemrég azon véleményének adott hangot, hogy miután a 2002 és 2010 között kormányzó erők próbálnak szövetkezni egymással az Orbán-kormány leváltására, ő inkább egy új pólus (avagy negyedik erő) létrehozását látja indokoltnak.

A pécsi politikus munkatársunk megkeresésére azt mondta, "a napvilágra került friss közvélemény-kutatási adatokból kiderül, hogy az elmúlt tíz év alatt megduplázódott azon választópolgárok száma, akik nem találnak a maguk számára megfelelő pártot". Azaz a mérsékelt középszavazók 45 százaléka egyik párttal sem szimpatizál.

- Úgy gondolom, hogy önmagában a magyar demokrácia annál fejlettebb, minél inkább leképezi a pártkínálat azokat a lehetőségeket, amelyek megfelelnek a társadalom elvárásainak. Ezért fogalmaztam úgy, hogy szükség volna egy negyedik erőre, amely képes lenne betölteni ezt a szerepet. Azt, hogy ezt kik és hogyan fogják alkotni, még a jövő zenéje - fogalmazott a pártelnök.

Az országgyűlés volt elnöke a pártja népszerűségére vonatkozó kérdésünkre válaszolva úgy fogalmazott, hogy "egy tavaly tavaszi felmérés alapján kétszázalékos támogatottsággal rendelkeztek a lakosság körében". 

-  Természetesen számunkra is fontos kérdés, hogy - látva a társadalom pártokból való kiábrándultságát - minél szorosabb kapcsolatot építsünk ki a civil szervezetekkel és érdekképviseletekkel.

A közeljövőt illetően Szili Katalin nem kívánt találgatásokba bocsátkozni, különösen nem a pártnak a közelgő választásokkal kapcsolatos sikerességére vonatkozóan.

- Korainak tartom, hogy erről beszéljek. A politikában 14 hónap rengeteg idő; ezt láthatjuk az elmúlt hetek-hónapok, de akár csak az elmúlt napok történéseiből is.

Az elnök asszony mindenesetre nem ül a babérjain, a tavalyi esztendő második felében jó pár javaslatot nyújtott be a parlamentben. Egyebek mellett a magáncsődről szóló és a végrehajtási törvénnyel kapcsolatos módosításokat, valamint a négykulcsos adórendszer bevezetéséről szóló javaslatot is, de a pártfinanszírozás kérdésében is hallatta szavát.

Az egykor a legnépszerűbb politikusok között számon tartott közéleti szereplőt megkérdeztük, miképp vélekedik arról, hogy már „kevésbé van szem előtt", nincs annyira a középpontban.

- Teljesen természetes egy közéleti szereplő életében, hogy nem áll mindig a rivaldafényben. Azt követően, hogy - a volt pártom irányvonalával szembeni tiltakozásom jeleként - 2009 nyarán lemondtam a házelnökségről, úgy döntöttem, a személyes hitelességem megőrzése fontosabb, mint hogy továbbra is a közjogi méltóságok sorába tartozzam. Ahhoz képest, hogy évek óta nem töltök be vezető tisztséget, kifejezetten magas a közszerepléseim gyakorisága. Kétségtelen, hogy független képviselőként kevésbé vagyok „szem előtt", mint egy parlamenti párt, pláne egy kormányzó párt képviselőjeként, vagy „gyakorló" közjogi méltóságként. Ugyanakkor valóban nem ülök a babérjaimon. Nekem az is meghatározó és legalább ennyire fontos, hogy naponta tucatnyi telefont és személyes megkeresést kapok a választóktól, itthonról és határon túlról egyaránt.

Mint hozzátette, "nem foglalkoztatják saját ambíciói, s az sem, ha - netán - a választások eredményeként kikerülne a parlamentből".

- Minden olyan politikusnak, aki a pályáját szolgálatnak tekinti, a közszolgálat az ambíciója, és ennek számos lehetősége és formája létezik. Jelenleg nem foglalkoztat ez a kérdés. Minden erőnkkel azon dolgozunk a csapatommal, hogy az általunk fémjelzett értékrend valamilyen formában továbbra is jelen lehessen az ország jövőjét meghatározó Országgyűlésben.

Utolsó, Pécsre vonatkozó kérdésünkre, amely esetleges visszatérésére vonatkozik, a politikus a következőket mondta:

- Úgy érzem nem szakadtam el Pécstől, továbbra is tartok képviselői fogadóórákat, szervezek találkozókat, közvetítem a helyiek hozzám eljutó problémáit a politika országos színtere felé. Kétciklusos házelnökként, a Nemzeti összetartozás bizottság alelnökeként a parlamenti politizálást tartom tevékenységem elsődleges terepének. Bár ez nem jelenti azt, hogy ne foglalkoztatnának lakóhelyem problémái. Úgy vélem, a helyi közélet egy új nemzedék számára kell, hogy a politikai tapasztalatszerzés terepe legyen. A jelenleg sajnos százezer szám külföldre vándorló energikus, tehetséges és kreatív fiatalok közéleti szerepvállalása nélkül elképzelhetetlen az ország sikeressé tétele.  

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva