Spanyol nyári egyetemen mutatkozott be Pécs

2010. augusztus 01. vasárnap 15:38

A spanyolosrszági Santanderben a hajdani királyi rezidencián rendeztek nyári egyetemet a kulturális fővárosokról, ahol a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa program is részt vett.

Spanyolország egyik északi tartományának, Kantábriának fővárosában, Santanderben működik Európa egyik legkiemelkedőbb nyári egyeteme, a Menéndez Pelayo Nemzetközi Egyetem. Az intézmény 1932-es alapításakor a minőségi kultúra közvetítése mellett kötelezte el magát, és szervez azóta is szemináriumokat különböző témákban elismert, híres előadók részvétel közel tízezer hallgató számára évente. Számos Nobel-díjas író és tudós tartott már előadásokat az egyetemnek otthont adó kastélyban az Atlanti-óceánba nyúló Magdalena félszigeten, de a rendszeresen előadóművészi produkciókkal tarkított nyári egyetemi programok gyakori meghívottja volt hajdanán például García Lorca vándorszínháza, a La Barraca is.

Az idei nyár egyik fő témája a regionalizmus volt, illetve az Európa Kulturális Fővárosa címet viselő városok és régióik előtt megnyílt fejlődési lehetőségek azáltal, hogy nemzetközi színtéren mutathatják meg értékeiket. A szemináriumon, melyet az Európai Unióba delegált brüsszeli spanyol képviselet szervezett, a területtel elméleti és gyakorlati síkon foglalkozó nemzetközi szakértők, politikusok előadásait hallhatta a özönség július 21-e és 23-a között. Meghívást kapott két olyan spanyol város is, melyeket korábban Európa Kulturális Fővárosának választottak: a zarándokútjáról híres Santiago de Compostela nyolc európai város mellett viselte a címet 2000-ben, a jelentős egyetemi város, Salamanca pedig 2002-ben a belga Bruges városával együtt.
 
A spanyol résztvevők mellett az idei EKF-ek közül Pécset érte a megtiszteltetés, hogy ezen a különleges fórumon képviseltesse magát, és az év felénél megossza tapasztalatait a jelenlévőkkel, többek közt Santander főpolgármesterével a spanyol városok 2016-os EKF címért folyó versengésének idején.

A Pécs2010 program egyik legfontosabb célkitűzése, hogy a nemzetközi kulturális életben megismertesse és elismertesse a várost, valamint, hogy megteremtse Pécsett és az egész Dél-Dunántúl régióban a hosszú távon fenntartható kulturális ipar alapjait. Ebben óriási szerepet játszik a nemzetközi kommunikáció, illetve a Pécsre irányuló elképesztő mértékűre növekedett nemzetközi média-érdeklődés kihasználása.

A két ország kapcsolatainak erősítése nem csak kulturális, de politikai kontextusban is jelentős, hiszen mindketten tagjai jelenlegi EU elnökségi triónak: Spanyolország éppen idén júliusban adta át a soros elnökséget Belgiumnak, Magyarország pedig 2011 első félévében viseli majd a tisztet.

Forrás: Pécs2010