Régiós körkérdés: hol, milyen helyben a Fidesz-Jobbik viszony?
2011. november 02. szerda 18:25

Az utóbbi időben a két jobboldali párt torzsalkodása Debrecenben és Szombathelyen is elérte az országos ingerküszöböt. A Regon nevű hírportál-szövetség, melynek alapítója a Pécsi Újság.hu is, arra kérte érintett tagjait, adjanak jelentést arról, hogyan van ez az ország más részeiben. Pécsett egyébként kevés volt az ilyen jellegű balhé - ha volt egyáltalán...
Debrecen
A debreceni Fidesz-Jobbik meccs mindenkori állását meghatározzák az erőviszonyok: a helyi közgyűlésben több mint hatszor (25 fideszes, 4 jobbikos) annyi fideszes képviselőre bíztak széket a szavazók, mint jobbikosra. Egyébként a Jobbiké a második legnagyobb frakció, mögöttük 3 fővel áll az MSZP, 2 fő képviel egy helyi (baloldali kötődésű) szervezetet és egy képviselő mondja magát civilnek.
A Fideszhez képest a Jobbik küldöttei láthatóan élvezik a munkát; mondhatni lánglelkűek. Az sem szegi kedvüket, hogy a fideszesek rendre leszavazzák javaslataikat, amelyek nagy része ráadásul lakossági problémákat érint. Beszédes, hogy egy év alatt kizárólag a játszótéren való dohányzási tilalomra bólintott rá a többség. Ettől függetlenül is kemény esztendő áll a (szlogenük szerint) szebb jövőért küzdő négy képviselő mögött, hiszen helyzetüket frakcióvezetőjük szerint kezdetben még az is nehezítette, hogy az önkormányzattól kért információkat (a közérdekű adatokat is) csak több levélváltás, hetekig tartó várakozás, jegyzőhöz eljuttatott panaszlevél után kapták meg.
A Fidesz mostanra mintha helyben kissé leült volna. Úgy tetterőben, mint kommunikációban. Úgy látjuk, a Jobbik ezt három pillére épített stratégiával ki is használja: 1. másfajta, jóval nyersebb, de gyakran egyértelműbb retorikát folytat, készségesen nyilatkozik; 2. nem átallt leguggolni a kisember-kínok mellé; 3. akár vélt, akár valós méltánytalanságra lel, azt számonkéri.
Legutóbb nagy port kavart adatsort hoztak nyilvánosságra, benne az elmúlt 10 évben az önkormányzati funkcionáriusoknak kiosztott jutalmakkal, ami nem kevesebb, mint 1,64 milliárd forint. Ebből 1,7 milliót fejenként már idén fel is vett a három alpolgármester. A fideszes Kósa Lajos úgy érvelt, ő maga sosem jutalmazta magát, az említett összeggel pedig a hivatal 600 dolgozójának munkáját honorálta.
A következő választásokon várhatóan sokkal nagyobb létszámban fognak részt venni a közgyűlésben.
(Debrecen - www.civishir.hu)
Szombathely
A 21 tagú - magabiztosan fideszes többségű - szombathelyi közgyűlésben egy fővel képviselteti magát a Jobbik. A két párt viszonya korábban sem volt az a kimondott összeborulós, de még ahhoz képest is romlott az utóbbi időben.
A helyi miniháború egy sajtóközleménnyel indult, melyet Balassa Péter jobbikos képviselő - korábban a Haladás profi labdarúgója - küldött el a helyi sajtónak, s mely anyagot az MTI is átvette. Lényege, hogy a Távhő-felügyelőbizottsági tag Balassa szerint a szombathelyi Fidesz több millió forint fűtéspénzzel tartozik a cégnek. A Fidesz először nehezen értelmezhető sajtóközleményekben, majd egy jobban sikerült sajtótájékoztató keretében igyekezett elmagyarázni, hogy nem tartozásról, hanem elszámolási vitáról van szó.
A személyeskedésektől sem mentes vita során a Fidesz arra a megállapításra jutott, hogy Balassa Péter a szocialisták szócsöve lehet, lévén a labdarúgó cégén keresztül üzleti kapcsolatban állt a korábbi szocialista városvezetéssel, sőt egy marketing-ügyintőzői álláshoz jutott akkor a részben önkormányzati tulajdonú Haladás csapatánál.
Balassa cáfolta az összefüggéseket, ugyanakkor érdekes fejlemény, hogy a politikust a Jobbik néhány héttel ezelőtt leváltotta a városi elnöki posztjáról, és a szeptember végi közgyűlésen visszahívta az ominózus Távhő felügyelőbizottságából. Csavar a történetben, hogy néhány nap óta ismét Balassa a szombathelyi Jobbik elnöke, de a két párt viszonya - ahogy ez a most szerdai közgyűlésben is így kiderült - továbbra sem felhőtlen.
(Szombathely- www.alon.hu)
Pécs
Pécsett, bár a Jobbik két képviselőt be tudott juttatni a városi képviselő-testületbe, a Fidesz mammut-frakciójának, mely csakúgy mint az Országgyűlésben, a baranyai megyeszékhely önkormányzatában is kétharmad feletti szavazati aránnyal bír, nincs szüksége, de láthatólag szándéka sem a radikálisokkal való együttműködésre.
Mivel a Fidesz-KDNP és a velük régóta együtt politizáló ÖPE (Összefogás Pécsért Egyesület) lényegében csont nélkül érvényesítheti szándékait, a Jobbik Pécsett is berendezkedett az ellenzéki politizálásra. Bár egy-két látványos eredménnyel járó akciót maguk mögött tudhatnak a radikálisok (ilyen volt például a szerb megszállás alatt magának kétes hírnevet szerzett dr. Doktor Sándor köztéri szobrának néhány hónappal ezelőtti eltávolítása), túlzás lenne azt állítani, hogy lényeges hatással lennének Pécs közéletére.
(Pécs - www.pecsiujsag.hu)
Nyíregyháza
A 21 tagú nyíregyházi közgyűlésben 14 fideszes, 2 jobbikos, 4 MSZP-s és 1 független képviselő dolgozik együtt. A Fidesz és a Jobbik viszonyával kapcsolatban mindkét oldal semlegesen nyilatkozott, a két frakció kapcsolata mentes a villongásoktól és együttműködésre törekednek, mondják, a város érdekében.
A fideszes Petneházy Attila szerint kulturáltan, a társasági viselkedési normák közös betartásával tudott eddig együttműködni a két frakció, bár természetesen vannak vitás kérdések, ám igyekeznek azokra közösen elfogadható megoldásokat keresni.
Lengyel Gábor jobbikos képviselő szerint is jó az együttműködés a két tábor között, eddig a közgyűlési munka a lehető legnagyobb rendben zajlott, bár a költségvetési viták során nyilvánvalóan elkülönülnek a vélemények, ám a munka normális, emberi hangnemben folyik.
(Nyíregyháza - www.nyirseghir.hu)
Szeged
Szegeden a 2010-es önkormányzati választáson a Fidesz-KDNP 14 mandátumot, az MSZP-Összefogás Szegedért tizenkettőt szerzett, a Jobbik és az LMP egyet-egyet. A polgármestert az MSZP-ÖSZE adta.
Így a Fidesz-KDNP a felálló új közgyűlésben főként a Jobbik támogatásával ért el többséget és vitte véghez a közgyűlés SZMSZ-ének módosítását és az önkormányzati cégek élén történő vezetőcseréket is.
Botka László polgármester és az MSZP folyamatosan mutyikoalícióval vádolja a Fidesz-KDNP-t és a Jobbikot és különböző kommunikációs csatornákon támadja a városi cégek irányítóit.
(Szeged - www.szegedma.hu)
Veszprém
Veszprém közgyűlésében egy jobbikos képviselő, a kompenzációs listáról bejutott Forgóné Kelemen Judit Andrea foglal helyet. A két szocialista, egy LMP-s, s egy független képviselő mellett ő képviseli a Jobbikot, szemben 13 fideszes képviselővel. Forgóné Kelemen Judit politizálását a csendes visszafogottság jellemzi, nincs különösebb viszonya ellenzéki társaival, illetve a várost irányító Fidesszel. (Veszprém - www.vehir.hu)
(Az írás a Regon, a magyar tulajdonú regionális hírportálok együttműködése keretében született)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Álomházasságot dúlt fel Ördög Nóri
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Angliáig jutott a Mohácsi-szigetről...
- Mutatjuk, mire hajtanak a NAV...
- Késéssel közlekednek a vonatok a...
- Baranyában is programokkal várják a...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...