Pozitív európai példa lett a pécsi ISPA-beruházás

2012. július 25. szerda 13:43

Az EUKN (European Urban Knowledge Network) tizenhét EU tagállam, az EUROCITIES hálózat, az URBACT Program és az Európai Bizottság kezdeményezéseként működik és az európai uniós városok ismereteinek és tapasztalatainak megosztását szolgálja. A szervezet 2011. évi varsói konferenciáján már méltatta Pécs elmúlt évtizedeinek legnagyobb hálózati infrastruktúra beruházását.

Az EUKN 2012 júliusában a „Pécs sérülékeny vízbázsiának védelme és szennyvízcsatorna-hálózatának bővítése" címmel megvalósult ISPA/Kohéziós Alap projektet a „Hónap projektjének" választotta, ezzel Európa szerte példaként állította más országok elé a szabályos és sikeres megvalósításért, s azért, hogy a projekt további fejlesztéseket tesz lehetővé a város periférikus területein.

Az ISPA-program megvalósításához Pécs városa még 2001-ben pályázatot nyújtott be az Európai Unió felé, a városi közüzemi szennyvízcsatorna-hálózat jelentős mértékű kiterjesztésére, valamint egy, a város és a környező települések ivóvízbázisának védelmét biztosító monitoring rendszer létesítésére. A csaknem 32 millió euro összköltségű projekt fő célja a sérülékeny ivóvízkészletek fokozott, hosszú távú védelme és Pécs város területén és környezetében jó talajvíz minőség elérése volt. A projektet 52%-ban az Európai Unió, 38%-ban a Magyar Állam és 10%-ban Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata finanszírozta. 

A 2004 tavaszán indult és 2010-ben zárult kivitelezési munkálatok Pécs város lakosságának megközelítőleg 20%-át, körülbelül 32.000 embert érintettek, és amely keretében mintegy 182 km szennyvízcsatorna épült, több mint 9 ezer ingatlan csatlakozásának lehetővé tételével az új gerinccsatorna rendszerre. Az ivóvízhálózat-fejlesztés nyomán 72 km-rel bővült a vezetékes vízellátás a városban, amely több mint 3700 ingatlant érintett.

A beruházás részét képezte Pécs város legnagyobb szennyvízátemelő gépházának korszerűsítése és a hozzá kapcsolódó 4,4 km hosszú nyomóvezeték párhuzamosítása, valamint a bánya egykori működése idején készült, rendkívül korszerűtlen vízellátással rendelkező Somogy-bányatelep területegységen a vízhálózat rendezése, továbbá egy hidroglóbusz, víztározók és több központi szennyvízátemelő építése is.

Az uránércbányák rehabilitációjához kapcsolódó, a vízbázis védelmét szolgáló részprojekt keretében 22 db monitoring kút került megépítésre, valamint egy - a megfigyelő kútrendszerhez kapcsolódó - térinformatikai alapú adatkezelési rendszer került kifejlesztésre.

Az EUKN honlapon való megjelenés az alábbi honlapcímen érhető el: http://www.eukn.org, amelyen a jobb oldali menüsornál található a „Practice of the month" cím alatt a projektről szóló, fényképes leírás.


Forrás: PMJV Önkormányzat/Sajtóosztály