Pécsi űrfotót vizsgál a NASA
2009. július 26. vasárnap 19:28
Lőrincz Miklós pécsi műkedvelő csillagász független felfedezőként sötét foltot fényképezett le július 20-án a Jupiter déli sarkához közel. A NASA véleménye szerint egy kisbolygó, vagy egy üstökös becsapódásának nyomát rögzítette.
A Naprendszer szilárd felszínű bolygóinak és holdjainak felszínén számtalan kisebb-nagyobb mélyedést, ún. krátert figyelhetünk meg. Ezek a nagybolygók között keringő, náluk nagyságrendekkel kisebb üstökösök és aszteroidák becsapódásának nyomai. A Föld felszínén is ismerünk mintegy kétszáz krátert. Ezekből bolygónkon sokkal több volt korábban, de a szél és a víz pusztító munkája, valamint a kőzetlemezek beolvadása többségüket elpusztította.
A Jupiter azonban az ún. gázbolygók közé tartozik, így tömegének döntő részét hidrogén és hélium alkotja, csak kicsi szilárd magja van. Távcsövekkel és űrszondákkal csak a légkörének felső szintje tanulmányozható, ahol számos sáv és örvény tanulmányozható, de becsapódások nyoma csak rendkívül ritkán.
A gázbolygókba hulló testek nem ütnek krátert, csak néhány hétig látható foltot hagynak a légkörben. Ilyen jelenség zajlott le 1994. júliusában, amikor a Shoemaker-Levy 9 üstökös több mint húsz részre szakadva zuhant bele a Jupiterbe, óriási robbanásoktól kísérve. Ekkor a Földnél is nagyobb átmérőjű foltok alakultak ki a bolygó légkörében, melyek a súrlódás hatására felizzó, elégő üstökös-anyag miatt sötét színt kaptak. Ezt az akkor egyedülállónak tartott jelenséget annak idején Pécsről is megfigyeltük.
Ez irányította rá a NASA figyelmét erre a kozmikus veszélyre és kezdték el robottávcsövekkel szisztematikusan keresni az ún. földsurló kisbolygókat. Azóta egyes, korábbi századokban készített rajzokon ábrázolt fekete foltokról is feltételezik, hogy ilyen katasztrófa nyomait mutatják.
A most tárgyalt jelenséget Anthony Wesley ausztrál amatőrcsillagász már július 19-én éjjel lefotózta, így az elsőség az övé, de pécsi megfigyelőt független felfedezőnek tekinthetjük. Az elméleteket, miszerint a folt egy egyszerű holdárnyék hamar elvetették.
A NASA hawaii Infravörös Távcsövével készített felvétel megerősíti, hogy a Jupiteren lefotózott fekete folt egy becsapódás nyoma. A közeli infravörös tartományban készült fotón nagyszerűen láthatóak a becsapódó égitest törmelékeinek nyomai (apró, sötét foltok), valamint a felső atmoszférába feláramló részecskék által kirajzolt felfényesedés (nagy világos folt a déli pólus közelében).
Lőrincz Miklós felvételét egy 20 cm átmérőjű tükrös távcsőre szerelt webkamerával készítette.
A felvett mozgókép jobb minőségű kockáit egyetlen képpé egyesítette, így a szemünkkel láthatónál sokkal kisebb részletek is rögzíthetők lettek. Számára is meglepő és örömteli hír volt, hogy egy ilyen ritka jelenség nyomát örökítette meg. Lőrincz Miklós és a pécsi műkedvelő csillagászok megfigyelései megtekinthetők a www.pecsi-csillagok.fw.hu weboldalon.
(A jelenségről részletes leírás olvasható Fridrich Róbert tollából az alábbi helyeken:
http://hirek.csillagaszat.hu/asztroblog/20090721-jupiter-becsapodas.html ;
http://lmv.hu/Jupiter_becsapodas_090720)
A képen: Lőrinc Miklós felvételén jól látszik az új sötét folt (1) és az Io hold árnyéka (2)
A NASA infravörös felvétele a környezeténél jóval melegebbnek mutatja a foltot.
Gyenizse Péter (PTE TTK) - Fotó: Lőrincz Miklós
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Applikációval, egyszerűen intézhetik...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Baranya legsportszerűbb csapatait...
- Ezer új autóbusszal bővítik a Volán...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Kilencszázezren utaznak ország- és...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...