Pécsett nem lehet iszapáradat

2010. október 06. szerda 18:57

Pécsett nem lehet iszapáradat
A hétfőn bekövetkezett ajkai ökokatasztrófa óta mindenki azt találgatja, vajon hol következhet be hasonló tragédia. Mint ismeretes, a timföldgyár gátjának hétfői átszakadását követően vörösiszap-tenger öntött el több települést. A környezetvédelmi államtitkár kijelentette, haladéktalanul felül kell vizsgálni az ország összes zagytározóját.
A pécsiek azonnal fellélegezhetnek – bár zagytározó akad a város közvetlen közelében, sőt, a területén belül is. Ezek rekultivációja azonban már megtörtént illetve folyamatban van, így ott az ajkaihoz hasonló katasztrófa nem következhet be.

Ezt megerősítette Berta Zsolt, a Mecsek-Öko Környezetvédelmi Zrt. vezérigazgatója is.

– A megyeszékhely közvetlen közelében, a pellérdi zagytározó rekultivációs munkálatait 2008. december 31-ig befejeztük, ezzel a mecseki uránbánya zagytározóinak rekultivációs munkálatai lezárultak – mondta el Berta Zsolt. Hozzátette: az egyedüli veszélyforrás, hogy a másfél méteres takaróréteg lekophat róla, ezt folyamatos karbantartással igyekeznek megelőzni. A radioaktív sugárzás veszélyét firtató kérdésünkre közölte, a fél méteres agyagréteg tökéletesen leárnyékolja a sugárzást.

A híresen sérülékeny pécsi ivóvízbázis védelme érdekében a területet úgynevezett kútrendszerrel vették körbe, a zagyvízből ugyanis olyan sóoldatok távoznak, amelyek az ivóvízbe kerülve roppant veszélyesek lehetnek. Ezért folyamatosan szivattyúzzák, sótalanítják, s csak azután engedik a talajvízbe szivárogni.

Laki Zoltán, a Dél-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség vezetője arról tájékoztatta a Pécsi Újság.hu-t, hogy munkatársai felmérik és tüzetesen átvizsgálják Baranya megye egész területét, ipari üzemek mellett létesített zagytározók után kutatva.

Kiterjedt zagytere van a pécsi hőerőműnek is, hiszen ott évtizedekig szénfűtésű blokkok működtek. Majer József, a Pécsi Tudományegyetem ökológia professzora megerősítette, hogy a rekultivációs folyamatok még nem teljesen zárultak le. Hangsúlyozta, a pernye alapú zagy tározói lakott települést nem veszélyeztetnek, bár még teljesen nincsenek kiszikkasztva. - Mielőbb be kell fejezni a rekultiválást - tette hozzá.

Hogy ez mikor következhet be, a PannonPower Zrt.-től egyelőre nem tudtuk meg. Bozzay Péter kommunikációs igazgató e-mailben kérte kérdéseinket, 24 órás türelmi időt kérve. Amint megkaptuk a válaszait, frissítjük cikkünket.


Frissítve:
(13:41)


Megkaptuk Bozzay Péter, a PannonPower Zrt. kommunikációs igazgatójának válaszát, amit alább változtatás nélkül közlünk:

"A pécsi hőerőmű zagytere nem minősül veszélyes hulladéktárolónak. Az egykori szenes erőmű tüskésréti zagytározójának anyaga a szenes tüzelés során, a kazán aljában keletkező salakanyag és a pernyeleválasztóban keletkező pernye keverékéből áll össze.

A zagytározót 2005-ben, a széntüzelés befejezését követően lezártuk. A területen letárolt zagy mára teljesen megszilárdult. A területek döntő többségének rekultivációja mára befejeződött, ezek gyepesítése, erdősítése megtörtént.

Összefoglalóan a Tüskésrét egykori zagytere összefüggésbe sem hozható a Veszprém Megyében megtörtént eseményekkel. A PANNONPOWER HOLDING Zrt. mély együttérzését fejezi ki a katasztrófa áldozatainak hozzátartozói felé."

Képünkön: Devecser a vörösiszap pusztítása után.

S.B. – Fotó: Időkép.hu