Pécs újabb nemzetközi kulturális térképre került fel

2014. január 07. kedd 15:33

Pécs újabb nemzetközi kulturális térképre került fel

A Migráció a Duna mentén című projektben részt vevő városokban és régiójukban egy tematikus, a német kultúrára építő turisztikai kínálatot hoztak létre. Így Pécs kilenc helyszínnel felkerült egy újabb nemzetközi kulturális térképre.

Migráció a Duna mentén címmel 2013. június 19. és augusztus 11. között a Múzeum Galériában volt látogatható az a tárlat, amelynek látogatói négy ország kilenc múzeumának anyagából fedezhették fel a 18. század délnémet kivándorlóinak világát a több mint 100 kiállított tárgy, eredeti dokumentum, kép, fotó segítségével.


Újdonság, hogy a nemzetközi projektben részt vevő városokban és régiójukban egy tematikus, a német kultúrára építő turisztikai kínálatot hoztak létre. Így Pécs kilenc helyszínnel felkerült egy újabb nemzetközi kulturális térképre.

A projektről W. Müller Judit, a Janus Pannonius Múzeum mb. igazgatója és Szalay Tamás projektmenedzser tartott beszámolót január 7-én a Janus Pannonius Múzeum igazgatóságának épületében.

Szalay Tamás projektmenedzser elmondta: a részben európai uniós támogatással indult honlap segítségével az érdeklődők nyolcvan olyan, köztük húsz magyarországi települést ismerhetnek meg, ahol felfedezhetők az egykori német jelenlét nyomai, illetve kulturális és gazdasági életükben a mai napig meghatározó a német lakosság.

A www.danube-places.eu oldal által kínált virtuális utazás során a látogatók a Duna mentén eljuthatnak az egykori német kivándorlók délnyugat-németországi területeiről a dunai svábok lakóterületeire: Budapestre, Szatmárnémetibe, Pécsre, Temesvárra, vagy Újvidékre. Megtalálhatják a fontosabb épületeket, műemlékeket, a dunai svábok történetével kapcsolatos turisztikai célpontokat.

Szalay Tamás hangsúlyozta: az oldal létrehozása nemcsak kulturális és történelmi, hanem gazdasági szempontból is fontos lehet, mert az érintett települések felkelthetik a világon élő német közösségek figyelmét, s ez turisztikai vállalkozások bevonásával, jó programkínálattal erősítené az idegenforgalmat.

W. Müller Judit, a Janus Pannonius Múzeum megbízott igazgatója utalt rá, hogy a honlap indítását az a délnémet kivándorlókról szóló és hét városban bemutatott nemzetközi kiállítás előzte meg, amely tavaly nyáron Pécsre is eljutott.

Az ulmi Donauschwabisches Zentralmuseum főszervezésében létrejött, Migráció a Duna térségében című tárlat kilenc múzeum anyagából válogatva, több mint száz tárgyon keresztül mutatta be a Baden-Württembergből Kelet-Európába tartó svábok kivándorlásának és letelepedésének folyamatát.

Az első német telepesek 300 évvel ezelőtt indultak el Kelet-Európa felé, hogy új otthont teremtsenek maguknak, mert bizonytalannak látták jövőjüket. A 18. század folyamán több mint 400 ezren a Magyar Királyságba költöztek.

A Magyarországon egységesen svábnak nevezett bevándorlók és a kelet-európai, délkelet-európai népek közötti kapcsolatból új kultúra jött létre: a Duna-menti svábok kultúrája. A svábok több száz évig éltek békességben Magyarország, Románia, Szerbia és Horvátország területén, a második világháborút követően azonban nagy részük a kitelepítések következtében kénytelen volt elhagyni otthonát. Közülük sokan éppen őseik hazájába, Baden-Württembergbe tértek vissza.