Pécs Holding: sok hűhó semmiért
2008. október 14. kedd 21:12

Az ellenzék korábban többször is megfogalmazta azon aggályait, hogy az uralmi szerződéssel a holding kezébe túl erős jogosítványok kerülnek, bizonyos ügyekben akár lehetőséget adva arra is, hogy megkerüljék a képviselő-testületet (lásd a Nick-udvar értékesítését a kapcsolódó írásaink között - a szerk.). Az új vállalatirányítási rendszerrel ellenben más probléma is van: egyetlen olyan - nagy gazdasági húzóerővel rendelkező - cég sem kerül be a holdingba, amely nyereségessé tehetné annak működését.
Mint ismert, a Pécsi Vízmű Zrt. városi részvényeit birtokló Pécs Városi Vízművagyont Működtető Kft. törzstőkéjének 49 százalékát eladásra kínálják, s a Pécsi Közlekedési Zrt.-t is a részbeni privatizáció miatt vonták ki az uralmi szerződés alól. A Biokom Kft. már a kezdetektől sem kerülhetett be a holdingba, ahogy nem született egyezség a - Pécs által szintén csak részben tulajdonolt - Pétáv Kft.-t illetően sem.
Varga Péter, a Pécs Holding Zrt. vezérigazgatója szerint a vegyes tulajdonú távhőszolgáltatóval egy vagyonkezelési szerződés megkötése jöhet még szóba, mellyel részben a Pétáv is kapcsolódhat a holdinghoz. Ám, közölte, a Biokom a Mecsek-Dráva hulladékgazdálkodási program miatt nem kerülhet át a konszernbe, a szakértők szerint ugyanis többségi és közvetlen önkormányzati tulajdonban kell maradnia.
Mindez, fűzhetjük hozzá, azt jelenti, hogy a törzsházkonszernnek végül olyan tagjai lettek, melyek eddig is elsősorban az önkormányzat által adott működési támogatásból tartották fenn magukat: így többek között a Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium Kht., a Pécs TV Kommunikációs Kft., a Pécsi Fürdő Kft., a Pécsi Hírek Lap-és Könyvkiadó Kft., a Pécsi Temetkezési Kft. vagy az Air-Horizont Pécs-Pogányi Repülőtér Fejlesztéséért Kht.
Varga Péter szerint azonban így is létjogosultsága van a holdingnak, hiszen a nagyvállalatok nélkül is gazdaságosabb, és olcsóbb lehet a „kisebb" cégek működése: közös tevékenységgel előnyös szerződéseket tudnak kötni a szállítókkal, szolgáltatókkal, és egymás támogatása révén a szinergiahatások is erősödhetnek.
Varga ugyanakkor megjegyezte, ebben a felállásban olyan, pénzügyileg is realizálható eredményt nem tudnak majd elérni, amely a szolgáltatások színvonalának javítására, fejlesztésekre lenne fordítható.
B. M. - Fotó: Pécs Holding Zrt.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ragadós volt a példa: már minden...
- Még három hétig kérhető...
- A költségvetésről is vitáznak a...
- Komlón tettek "egészségügyi sétát" a...
- A legendás kézilabdázó és edző,...
- Együttműködik az MVM Zrt. a pécsi...
- Fák árnyékában kicsit megpihenni...
- Prostitúcióra kényszerített két lányt...
- Hamarosan módosul jó néhány baranyai...
- Hamis pénz talált, fizetett vele egy...