Pécs 2012: Európa Ifjúsági Fővárosa?
2009. július 30. csütörtök 19:29

Ebben az értelemben „Kiskunhalastól egy világvárosig bárki beadhat pályázatot az ifjúsági fővárosi-címre. Ez európai szintű verseny, a pályázatokat elbíráló európai zsűrivel egyetemben, és a döntéshozatalban semmi szerepük sincs a nemzeti kormányoknak" - vázolta a tudnivalókat Tarrósy István ötletgazda, a SIEN Alapítvány vezetője.
2010-re és 2011-re már kiválasztották az ifjúsági fővárosokat: jövőre Torinó, két év múlva pedig a belgiumi Antwerpen birtokolja majd a titulust. Nemrég Pécsett tartózkodtak a holland és az olasz város képviselői, valamint az Európai Ifjúsági Fórum munkatársa. Szerintük Pécs „már 2012-re alkalmas lehet a cím elnyerésére. Ez azért is lenne érdekes, mert rögtön az EKF-év és a 2011-es soros magyar EU-elnökség után lehetne egy kelet-közép-európai város a cím birtokosa" - ismertette a vendégek álláspontját Tarrósy.
Az Európai Ifjúsági Fórum a kontinens legnagyobb ernyőszervezete, amely egybefogja az ifjúsági csoportosulásokat. Az ifjúsági főváros-program az Európa Tanács támogatásával, az ernyőszervezet által koordinálva zajlik.
A pályázat benyújtásakor „fel kell állítani egy egész éves programtematikát, amelyben - kifejezetten a fiatalokra fókuszálva - az ifjúságot nagyon aktívan bevonó programokat kell kialakítani. De nemcsak ezekről van szó, hanem olyan, hosszú távú folyamatokról is, amelyekben a fiatalok jövőjéről esik szó. Ilyen például, hogy a munkahelyek tekintetében megemelkedik-e a fiatalokra koncentráló munkahelyteremtő programok száma, bevonják-e őket ténylegesen is a döntéshozatali mechanizmusokba, és így tovább" - tette hozzá Tarrósy.
A pályázati kritériumok között szerepel, hogy abban a városban, amely el akarja nyerni a címet, létezzenek ifjúsági fórumok, s olyan szervezetek, amelyek a fiatalokkal foglalkoznak, plusz politikusok és más közszereplők bevonásával olyan közös fórumok, ahol a fiatalok napi problémái megvitathatók. „Pécs ilyen szempontból nem áll rosszul, hiszen létezik a Baranya Ifjúságáért Kht., vannak ifjúsági irodák, áll a Civil Közösségek Háza, tehát számos intézményünk van, és olyan folyamatok zajlottak már eddig is a városban, amelyek nagyon tetszenek az európai döntéshozóknak" - fejtegette a szakember.
Nemrég egy felmérés is készült a SIEN Alapítvány (és a Pólusok Egyesület) jóvoltából, amelyben a fiatalok EKF-fel, valamint - pár kérdés erejéig - az ifjúsági fővárossal kapcsolatos véleményére voltak kíváncsiak. „A megkérdezettek nagyon pozitívan álltak az ötlethez, hiszen egyetemváros révén egyértelműen a fiatalokról szól majd a jövő. Arról nem is beszélve, hogy Páva Zsolt polgármester is támogatja az ötletet, amelyet nemsokára konkrét egyeztetések közepette fogunk részleteiben is kidolgozni."
EQM - Illusztráció: pte.hu
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Baranya legsportszerűbb csapatait...
- Ezer új autóbusszal bővítik a Volán...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Megszűnnek az esők, szombaton már a...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Sínekre tett kanapé és hűtőgép miatt...
- Szorult helyzetbe került fecskét...
- Orbán Viktor szerint négyszeresére nő...