Összefogás a foglalkoztatás növeléséért a pécsi konferencián
2016. október 04. kedd 11:47

A harmadik „önindítós" generáció most induló vállalkozásait mutatták be az „Önindító 2015" elnevezésű, szeptember végi, pécsi konferencián. A rendezvényen a kreatív ipar és a turizmus fejlesztését célzó, egyedülálló munkaerő-piaci program legújabb eredményeit, tapasztalatait ismerhették meg a jelenlévők.
„Önindító" néven először 2013-ban indított programot kezdő vállalkozók részére a Baranya Megyei Kormányhivatal. A program megálmodói azokra a Baranyában kihasználatlan munkaerőként élő, álláskereső, kreatív szakemberekre koncentráltak, akik a kulturális ipar (pl. zeneművészet, kultúraközvetítés, reklámipar, képző- és iparművészet, forma- és divattervezés, fotó- és filmművészet) különböző területein szerették volna megvalósítani ötleteiket. Az első kedvező tapasztalatokra építve 2014. július 1-je és 2015. szeptember 30-a között zajlott az „Önindító 2014", majd 2015. december 10-én elindult az „Önindító 2015" program, melynek záró rendezvényre most került sor.
A harmadik programra 43 fő jelentkezett, közülük a bíráló bizottság tagjai 20 főt választottak ki. Ők vehettek részt az 500 órás, komplex vállalkozói képzésben, melynek befejezése után 19 fő döntött úgy, hogy megalapítja vállalkozását, igénybe veszi a hat havi bértámogatást, és - egy kivétellel - kéri a vállalkozás elindítására fordítható kétmillió forintos tőkejuttatást is. A képzés és a támogatások biztosítása mellett a program fontos eleme volt a kezdő vállalkozókat segítő „keresztszülők" - sikeres, gyakorlott üzletemberek - hálózatának kialakítása. Ezek a mentorok folyamatosan jelen voltak az induló vállalkozások életében, szakmai segítséget nyújtva a felmerülő problémák kezelésében és motivációt biztosítva a kezdeti, nehezebb időszakban a program résztvevőinek.
A közel 75 millió forintos hazai forrásból megvalósított program eredményeit bemutató szakmai rendezvényen részt vett dr. Simon Attila István, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkára is. Megnyitó beszédében kiemelte, hogy örömmel támogatnak minden olyan kezdeményezést, amely a helyi igényekhez igazodva járul hozzá a foglalkoztatás növeléséhez, a gazdaság fejlődéséhez. A baranyai program nagy előnyeként említette, hogy valódi összefogással, partnerséggel valósulhatott meg, és így az új vállalkozások mögött nemcsak a Kormányhivatal, hanem Pécs Megyei Jogú Város, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara, a Kulturális Innovációs Kompetencia Központ Egyesület, a Magyar Turizmus Zrt. Dél-Dunántúli Regionális Marketing Igazgatósága és a Baranya Megyei Vállalkozó Központ szakemberei is felsorakoztak.
Dr. Horváth Zoltán kormánymegbízott köszöntőjében hangsúlyozta, hogy az országosan is egyedülálló „Önindító" programoknak köszönhetően az elmúlt esztendőkben számos sikeres vállalkozás indult útjára Baranya megyében. Bebizonyosodott, hogy a Kormányhivatal által ilyen módon felkarolt kreatív, turisztikai, kulturális vállalkozások hosszú távon is életképesek, és a térség gazdasági fejlődését szolgálják. Mint mondta, minden esély megvan arra, hogy a 2015-ben a programba került kreatív szakemberek is megtalálják számításaikat, további új munkahelyeket teremtsenek, és így másoknak is lehetőséget adjanak az elsődleges munkaerőpiacra való visszatérésre.
A program 2016-ban is folytatódik, a nyáron meghirdetett pályázati felhívásban megadott határidőig ezúttal 27 fő adta be jelentkezését. Közülük a szakemberek 20 fő részvételét javasolták, akiknek a vállalkozásra való felkészítése 2016 októberében kezdődik meg.
Forrás: Baranya Megyei Kormányhivatal
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Aki teheti, ne most menjen...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Fehérre festik a síneket a pécsi...
- Jelentős lehűlés érkezik, visszaesik...
- Hatalmas tűz ütött ki Pécsett, a...
- Pótlóbuszok járnak szombaton két...
- Orbán Viktor: a kormányoldal...
- Heves zivatarok veszélyére...
- Így itassuk a madarakat a nyári hőségben
- Két pécsi drogdílerre is lecsaptak a...