Őri: "Hungarikummá válhat a Zsolnay porcelán is, akár már év elején"
2014. január 02. csütörtök 12:19

A Hungarikum Bizottság nemrég újabb öt értéket nyilvánított hungarikummá, mások mellett a szikvizet és Puskás Ferenc életművét. Jelenleg immár huszonöt elem alkotja a hungarikumok gyűjteményét, s hamarosan - ha minden jól alakul - a Zsolnay porcelán és kerámia is elnyerheti a titulust, miután a termék bekerült a Magyar Értéktárba, ahonnan már csak egy lépés a hungarikummá nyilvánítás aktusa.
Az immár huszonöt tagúra bővült gyűjteményt Baranyából eleddig a mohácsi busójárás és Pécs ókeresztény temetője képviseli. Pécsett egyébként folyamatosan érkeznek a javaslatok a Pécsi Értéktár Bizottsághoz, hogy mely ritkaságokat látnának szívesen a város polgárai a helyi gyűjteményben.
A testület legutóbb például a Mecsek Táncegyüttest, a Misina Néptáncegyüttes gyermektánc mozgalmát, a bánáti bazsarózsát, a mecseki zergevirágot, a tettyei mésztufabarlangot, valamint a Kulcs a muzsikához mozgalom médiumrendszerét és a Pécsi Gyermekotthonban alkalmazott, a népszokásokra épülő pedagógiai modellt érintő javaslatokról döntött.
Őri László, a bizottság elnöke megkeresésünkre elmondta, hogy a két táncegyüttest, valamint a Pécsi Gézához kapcsolódó mozgalmat és a gyermekotthonban használt pedagógiai modellt vették fel a helyi értéktárba.
- Ez utóbbit, mint a népszokásokat és -hagyományokat megelevenítő pedagógiai modellt beemeltük az értéktárba, úgy gondoljuk, hogy nemcsak ott van helye, hiszen a szakemberek szerint ez országosan egyedülálló modell. Bízunk benne, hogy akár a nemzeti értéktárba is bekerülhet - mondta a fideszes politikus.
A többiek indoklása között szerepelt, hogy a Mecsek Táncegyüttes az EKF nagykövete volt, 1955 óta megszakítás nélkül működik, közel hatvan évtized alatt bebizonyosodott a magyar kulturális örökség iránti elkötelezettsége, de az utánpótlás-nevelésben, a fiatalok néptáncoktatásában betöltött szerepe is közrejátszott abban, hogy a bizottság beválasztotta a helyi értékek közé. Ehhez kapcsolódik a Misina Néptáncegyüttes gyermektánc-mozgalma is, a két együttes munkája jól kiegészíti egymást.
- A Kulcs a muzsikához mozgalom médiumrendszere pedig Pécsi Géza nevéhez fűződik, aki nemcsak nevében kötődik a városunkhoz. Pécsi Géza itt dolgozta ki azt a pedagógiai modellt és az ahhoz kapcsolódó tankönyvrendszert, amelyből a teljes szakközépiskolai hálózatban tanítanak a nyolcvanas évek óta. Gyakorlatilag egy országos tankönyvcsalád fűződik a nevéhez, és mind a mai napig az ének-zene oktatás egyik alapja. A bizottság szerint ez sem csak pécsi érték marad.
A pécsi értéktárban jelenleg tíz elem található, így a most felvettek a korábban beválasztott Zsolnay porcelán és kerámia, valamint a Zsolnay Kulturális Negyed társaságába kerültek. Őri elmondása szerint sok javaslat érkezik a bizottsághoz, ám közülük sokat egyelőre még nem tárgyalt a testület, vagy idő közben visszavonták a javaslatot.
Jó hír, hogy a Zsolnay porcelán és kerámia nemrég bekerült a Magyar Értéktárba, így akár már ez év elején hungarikummá válhat. Őri László szerint ugyanakkor még jó néhány olyan érték van Pécsett, amelynek esélye van bekerülni a helyi értéktárba, s így a későbbiekben a hungarikumok közé.
- Az értékeket a helyi bizottságoknak kell gondoznia, így övé a felelősség, hogy bizonyos szintet húzzon. Számbeli korlát nincs, de ez nyilván butaság is lenne, hiszen egy kisebb településnek és egy nagyobb városnak eltérő számú értéke lehet. A bizottság felelőssége, hogy meghúzzon egy olyan határt, amely megfelelő súlyhoz köti, hogy mi kerüljön bele és mi ne az értéktárba. Nem célszerű több ezres pécsi értéktárat felállítani, de a megyeszékhely esetében lehet akár több száz érték is, hiszen jelentős műemléki védettség alatt áll több utca és épület, amelyeknek helye lehet a gyűjteményben.
A politikus úgy véli, az értéktárak felállításának az célja, hogy a több évtizede elkezdődött, egymástól elváló gyűjtőmunkát rendszerezze, összefogja.
- A szándék az, hogy azon az értékeken túl, amelyekről eddig is tudtunk, olyanokat is találjunk, amelyek eddig csak kisebb közösségek számára voltak ismertek, s amelyeket ezáltal mindenki számára láthatóvá tehetünk. Ezzel tudunk közösséget és identitást erősíteni és megóvni ezen értékeket - fogalmazott a bizottság elnöke.
Képünkön Őri László, a Helyi Értéktár Bizottság elnöke látható.
H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hatalmasat bukta lett a vége egy...
- Hurrá, hurka!
- Több mint száz épületben pusztítottak...
- Hatcsöcsű, Junoszty, Százéves: nagyon...
- A hét végéig még pótlóbuszozhatunk a...
- Buszok járnak a vonatok helyett...
- Nyomtalanul eltűnt Skóciában egy...
- Tűzhelyen felejtett olaj miatt...
- Gomolyfelhőkből érkezhetnek záporok,...
- Meleg, napsütéses nap vár ránk szombaton