Nyolcvannyolc vámosnak mennie kell a Dél-Dunántúlról Horvátország EU-csatlakozása után
2013. június 28. péntek 19:06

Hétfőtől, azaz július elsejével Horvátország is csatlakozik az Európai Unióhoz, amelynek előestéjén Pécsen nagyszabású ünnepséget tartanak az alkalomból. A csatlakozás számos téren hoz majd könnyebbséget mind déli szomszédaink, mind a mi számunkra - 88 vámosnak azonban megszűnnek a feladatai a régióban, nekik máshol találnak majd helyet. Ljiljana Pancirov (képünkön), Horvátország pécsi főkonzulja szerint különben az oktatásban, a turizmusban és a szociális munka területén erősödhetnek a kapcsolatok.
Több szempontból is jól járunk Horvátország Európai Unióhoz való csatlakozásával.
Egyrészt tovább erősödhetnek a kereskedelmi kapcsolatok, másrészt számos egyéb területen is érzékelhetünk majd a változásokat. Megszűnik a vámellenőrzés és - előreláthatólag 2014-től, amikor déli szomszédunk a schengeni övezet tagja lesz - a határellenőrzés is.
Nyolcvannyolc vámosnak mennie kell a Dél-Dunántúlról
Dr. Bus Szilva, a NAV Dél-dunántúli Regionális Vám- és Pénzügyőri Főigazgatóságának sajtóreferense elmondta, hogy a csatlakozás és a vámellenőrzések megszűnése a dél-dunántúli régióban 121 főt érint.
- A folyamatos jelenlét megszűnése nem jelenti azt, hogy ne keletkeznének többletfeladatok, mivel például számítani kell a jogosulatlan áfa-visszaigénylésre irányuló jogsértések megvalósulására. Az ilyen cselekmények megakadályozásához szükséges közúti ellenőrzések megszervezése jelentős létszámot és erőforrást igényel, emiatt a megszűnő kirendeltségek személyi állománya, speciális szaktudásuk miatt ezen a téren lesz bevethető. Előbbieken túl fokozott járőri jelenlét lesz a közutak, közterületek, vásárok, piacok, idegenforgalmilag frekventált területek, rendezvények, valamint a dunai kompok és a Duna partszakaszának megfelelő ellenőrzése céljából - közölte a pénzügyőr alezredes.
Bus Szilvia szerint így a régióból 88 státuszt csoportosítanak át más szervekhez, és elmondható, hogy minden kollégának fel tudtak ajánlani más régiókban további munkát.
A Pécsi Újság.hu megkereste Horvátország pécsi főkonzulját, akit a csatlakozás baranyai megyeszékhelyet érintő lehetséges előnyeiről kérdeztünk.
Ljiljana Pancirov:
- Pécs a regionális gazdasági kezdeményezések - mint például az EGTC - központja. Horvátország csatlakozása az Európai Unióhoz megerősítheti a határon túli együttműködést, illetve az oktatást, a turizmust, a szociális munkát, azaz a gazdaságot, és munkalehetőségeket is teremthet, egyben egyszerűsödhet az adminisztráció.
A politikus szerint a horvát turisták ismerik Pécs kulturális örökségét, így az úgynevezett „kultúraautóbuszokban" nemcsak egyszeri turisták foglalnak majd helyet, hanem a köz- és kulturális szférában tevékenykedő mérnökök, újságírók, jogászok, egészségügyi dolgozók is.
- Bízunk a gazdaság fellendülésében. Mivel hasonló jogszabályok vonatkoznak minden EU-tagállamra, a fiatalok külföldi egyetemekre iratkozhatnak, más területeken pedig, mint például az egészségügyben, vagy a szociális kérdésekben is előrelépésre számítunk. Emellett Horvátország jelenleg exportjának 60 százalékát EU-s államokba szállítja, s mivel a külföldi gazdaság is nagy részben függ a kis- és közepes vállalkozásoktól, ezért ezeknek a fellendülését várjuk a helyi nemzetiségek támogatásán keresztül. Ennek a jelentősége Magyarország és Horvátország határhoz közeli szakaszain is meg fog mutatkozni, ahol is lehetőség lesz több EU-s projektre a pályázatokat beadni.
H. L. B. - Fotó: PTE
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szili Katalin: nem egymás mellett,...
- Páva Zsolt: "kiálltuk a próbát"
- Gázolt a vonat, késtek a járatok a...
- Pécsi és mohácsi vállalkozások...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Még lehet nevezni a Virágos...
- Szellemirtókkal,...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Petri György nevét viseli a megújult...
- Idén is kinyitják Baranyában a...