Németh a Jobbikról és a vádakról

2009. június 24. szerda 19:49

Németh a Jobbikról és a vádakról
A Jobbikra ugyan meglepően sokan szavaztak Pécsett is az EP-választáson, s Palancsa Gábor is több mint ezer szavazatot kapott a kertvárosi körzetben az időközi országgyűlési választások első fordulójában, mégis: támogatóik nagyobb része otthon maradt június 21-én. Németh Zsoltot, a Jobbik megyei elnökét (képünkön) ennek okairól és a szervezet hátteréről valamint jövőjéről kérdeztük.

- Hogyan értékeli a kertvárosi időközi országgyűlési választás eredményeit annak fényében, hogy az első fordulóban Palancsa Gáborra szavazók 60 százaléka otthon maradt a második felvonásban?
- Be kell ismernem, nem tudtuk megfelelően mozgósítani szavazóinkat a második fordulóban; nekem is tudomásom van róla, hogy nemcsak sok szavazónk, de párttagjaink egy része is szabadságát töltötte már. Ők nyilván arra számítottak, hogy az első fordulóban érvényes és eredményes lesz a választás. Azt is el kell mondanom, hogy a Jobbik elsősorban az első hétvégére összpontosította erőit, tekintve, hogy a szervezet számára stratégiai fontosságú volt az EP-választás; no meg az anyagi forrásaink is kezdtek kimerülni a második körre. Mindenesetre megdőlt az a fals teória, amely szerint az alacsony részvétel a kisebb pártoknak kedvez, hiszen a Fidesz-ÖPE jelöltje csak harmadannyival kevesebb szavazatot szerzett a két héttel korábbinál.

- Teljesen új választást kell kiírni, mert érvénytelen volt az időközi. Ismét nekifutnak?
- Úgy határozott az elnökség, hogy mindenképpen indulunk az új választáson is, de hogy továbbra is Palancsa Gábor lesz-e a jelölt, azt az elnökség javaslata után a tagság dönti el.

- Ha ennyire eltökéltek, miért nem indítottak aspiránst a polgármesteri székért is?
- Biztosra akartunk menni abban a tekintetben, hogy véletlenül se adhassa a régi, MSZP-s garnitúra a polgármestert, s végre lehulljon a vörös lepel a városról. Egyben annak a szerintünk hamis, a Fidesz által sulykolt támadásnak is elébe kívántunk menni, hogy indulásunkkal megosztjuk a jobboldalt. Választóink lelkiismeretére bíztuk a döntést. Emellett nem is láttuk túl sok értelmét a polgármester-választásnak, hiszen úgy tűnt, szocialista többség marad a győztes jelölt mögött. Mi a közgyűlés feloszlatásával értettünk volna egyet.

- Ebben az esetben, az EP-eredményeket nézve, akár több képviselőjük is helyet foglalhatott volna a pécsi közgyűlésben. Mégsem találunk húzóneveket, azaz ismert közéleti szereplőket a pécsi Jobbikban. Miért? S kik lehetnek azok, akik majd labdába rúghatnak?
- A következő önkormányzati választások után, ma biztos vagyok benne, hogy saját frakciót tudunk alakítani a pécsi közgyűlésben. Bár a városi szervezet fiatal, alig másfél éves múltra tekint vissza, a Jobbikon belül itt működik a legnagyobb ilyen. Pontos létszámot nem mondok, de megyei szinten bőven túl vagyunk a háromjegyű számon, a pécsi szervezeté is száz felé tendál, a beléptetések száma pedig egyre nagyobb ütemben nő. Vannak közöttünk fiatal jogászok, ismert egyetemi oktatók, értelmiségiek. Ők most kezdik a politizálást, ezért egyelőre nem nevesíteném egyiküket sem. Az sem biztos, hogy jó néven vennék. Én inkább rájuk bízom, beszélnek-e politikai elkötelezettségükről. Minden pártnak egyik legféltettebb titka a taglista, ezért majd a választások előtt szeretnénk csak megismertetni választóinkkal, kit tartunk támogatásra érdemesnek közülük.

- A Jobbikkal szimpatizálók egy részét mindenesetre érdekelheti ez, ahogy az is: mi a helyi elnök véleménye a Jobbikot érő jobboldali vádakról? Kövér László és Csurka István is megfogalmazta már aggályait, miszerint pártjukat az MSZP és/vagy az NBH, azaz a Nemzetbiztonsági Hivatal pénzeli a háttérből.
- Már jóval a kampány előtt számítottunk ilyen támadásokra. Én magam már azon sem lepődnék meg, ha valaki bejelentené, hogy a kínai triádok állnak mögöttünk... Nem hiszem, hogy valaki is komolyan veszi ezeket a rágalmakat, és azt sem, hogy ez elriasztaná az embereket tőlünk. Pénzünk tagdíjakból, támogató vállalkozók adományaiból, és a 2006-os választási eredmény miatti állami támogatás ránk eső kis szeletéből van. Ennyi.

Kép és szöveg: Korb Zoltán