A pécsi Jobbik-elnök szerint pártja már a tíz százalékot közelíti

2008. október 23. csütörtök 20:08

A pécsi Jobbik-elnök szerint pártja már a tíz százalékot közelíti
A Parlamentbe készül a Jobbik Magyarországért Mozgalom, de a párt pécsi alapszervezetének elnöke, Németh Zsolt szerint ott is ellenzékben lesznek. A Jobbik rokonszervezete, az elmúlt hetekben kettéhasadt Magyar Gárda pedig a hétvégén újabb avatást tart - ebből az apropóból készült interjúnk.

-A baranyai gárdát is érinti az országos vezetésben bekövetkezett változás?

- Lehet sejteni, hogy mi áll ennek a hátterében: van egy hölgy, egy minisztériumi alkalmazott a gárdán belül, aki Dósa Istvánnal, a nemrég lemondott főkapitánnyal áll - finoman szólva is - közvetlen kapcsolatban... Annyit tudok csak, hogy a baranyai gárdakapitány is Dósát támogatta, de a megyei tagok nem. Kérdés, hogy a megyei vezető a történtek után marad-e a posztján, ám erről az állománynak kell döntenie. Egyébként pénteken mind a hivatalos, mind a Dósa kiválása után vele tartó szervezet új tagokat avat.

- Felvonulásaikat félelemkeltőnek tartják sokan.
-
Példaként azt mondhatom erre, hogy az egyik tolnai településen a felvonulás után az a cigány család, amelynek mind a cigányokkal, mind a magyarokkal állandó összetűzése volt, elköltözött. A felvonulások persze önmagukban nem jelentek megoldást, de nem a félelemkeltés a cél, a megmozdulások figyelemfelhívóak: arra figyelmeztetnek, hogy létező problémáról van szó. Helyi szervezetünk, s itt már a Jobbikról beszélek, most készít programot arra, hogyan segíthetnénk elő a cigányság integrációját. Ugyanakkor Baranyában is azért küzdünk, hogy eltöröljük a pozitív és a negatív diszkriminációt, így tehát annak sincs akadálya, hogy azok a cigányok is belépjenek hozzánk, akik elfogadják a párt elképzeléséit. Ez nem lenne különleges eset, hisz az Alföldön akadt példa arra, hogy az egyik pártszervezet elnöke roma származású volt.

- Kikből áll a pécsi, baranyai tagság?
- Igaz, hogy a gárda helyi tagjaival is hetente találkozom, ám a Jobbik-elnökeként csak a párt tagságáról nyilatkoznék: van köztünk főiskolai oktató, vállalkozó, de nyugdíjas is. A társadalom minden szegletéből érkeznek hozzánk, de elsősorban a fiatalok és a fiatal középkorúak választanak minket. Azt pedig nem kell ecsetlenem, hogy a jelenlegi kormány gazdaságpolitikája elsősorban a kis- és középvállalkozásokat sújtja. A kisvállalkozók aktívan, közvetlenül is szerepet vállalnak a párt életében, egy-két tőkeerősebb vállalkozás azonban inkább a háttérből támogat minket.

Angol, német, arab, latin, görög

A Jobbik pécsi irányítója a baranyai megyeszékhelyen született 1984-ben.
A huszonnégy éves fiatalember a Zipernowsky Károly Műszaki Szakközépiskolában érettségizett, ahol informatikus végzettséget is szerzett.
Jelenleg a pécsi egyetem bölcsészettudományi karának történelem szakos hallgatója, érdeklődési köre a XX. század második felének geopolitikája és geostratégiája.
Nyelvismeret: angol, társalgási szint, német, olvasási szint, klasszikus arab, olvasási szint, latin, alapfok
görög, olvasási szint.


- Miért választják a belépők a Jobbikot?
- Általában azért, mert a két nagy pártból kiábrándultak az emberek, az SZDSZ és az MDF politikáját is elutasítják. Baranyában eddig közel százan léptek be a Jobbikba, de úgy ötszáz aktív szimpatizánsunk lehet. A megyei szervezetet most alakítjuk ki: első körben Mohács városában és az Ormánságban, majd Szigetváron és végül Komlón kívánunk új tagokat toborozni. Ismert, hogy a Duna-parti város tradicionálisan jobboldali település, az Ormánság pedig nem csupán a régió, hanem az ország egyik legelmaradottabb térsége is, ezért felzárkóztatásáért mindenképpen tenni kell valamit, s programvázlattal rendelkezünk arról, hogy ezt hogyan is képzeljük el.

- Irány a Parlament?
- Két közvélemény-kutató felmérésére alapozva, úgy tudjuk, az országos támogatottságunk jelenleg hét és tíz százalék között alakul. Saját felmérésünk még nincs, de azzal számolunk, és én ezt tényként is kezelem, hogy 2010-ben bejutunk a Parlamentbe. Úgy vélem, hogy helyi szinten, a pécsi önkormányzatban is ott leszünk.


- Baranya mennyire erős a Jobbikban?
- Valószínű, hogy egy baranyai is felkerül majd a párt országos listájára, s a jelöltünk, ahogy egyéni indulóink is megvannak már. Azt viszont még nem mondhatom el, hogy kik lesznek azok.


- Koalícióra lépnének a Fidesszel, ha erre ők hajlandóak lennének?
- Sokan jöttek át tőlük a Jobbikba, főképpen azok, akik szerint a legnagyobb ellenzéki párt egyszer jobbra, máskor meg balra kacsingat. Határozottak vagyunk abban, hogy a Parlamentbe kerülve nem köthetünk koalíciós szerződést a Fidesszel, hiszen stratégiai kérdésekben eltérően gondolkodunk. Csak példaként mondom, hogy a lisszaboni szerződésnek olvasat nélküli megszavazásával sem értettünk egyet, de emlékezetes az is, hogy Románia uniós csatlakozását anélkül fogadták el, hogy bármilyen feltételt szabtak volna a szomszédos ország számára a székelyföldi autonómia létrehozásának érdekében. Mindez ellenben nem jelenti, hogy az országgyűlésben nem támogatnánk a Fidesz azon elképzeléséit, melyek véleményünk szerint a nemzetet szolgálják.


- Milyen a gazdasági hátterük helyben?

- Vállalkozók segítségével béreljük a pécsi irodát és működtetjük a pártot, egy nagyobb rendezvény esetén azonban a tagjainknak is a zsebükbe kell nyúlniuk.

B. M. - Fotó: EQM