Nem lesz kötelező a kamarai tagság, de évi ötezerért regisztrálniuk kell a vállalkozóknak

2012. január 17. kedd 18:15

Nem lesz kötelező a kamarai tagság, de évi ötezerért regisztrálniuk kell a vállalkozóknak

Ugyan a korábbi hírek arról szóltak, hogy a kormány az egyéni és társas vállalkozások számára újra előírja a kötelező tagságot a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarában, a törvényhozás végül visszakozott, így január elsejétől „csak" regisztrációt várnak el. Igaz, a cégeknek az évi ötezer forintos díjat így is le kell perkálniuk. Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara (PBKIK) titkára állítja, testületük aligha nyer az új rendszeren, hiszen már az adatbázis újjáépítése is többe kerül, mint amennyi regisztrációs díjat befizetnek majd a vállalkozások.

A baranyai vállalkozók jelentős részében is felháborodást keltett a január elsején életbe lépett, kötelező kamarai regisztrációt előíró törvényi szabályozás. Az elégedetlenkedők szerint - az évi ötezer forintos díj miatt - egyszerű lehúzásról van szó.

A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara titkára, dr. Síkfői Tamás viszont egészen másként látja a helyzetet.

Az orvosok nem akarnak regisztrálni az iparkamarához

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) nem ért egyet a kötelező iparkamarai regisztrációval, hiszen - mint mondják -, a szervezet tagjait már nyilvántartják a saját szakmai kamarájukban, így tehát az újabb regisztrációnak semmi értelme. Az orvosi testület arra szólította fel tagjait, amíg nem rendeződik a kérdés, ne kérjék felvételüket a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara nyilvántartásába.

- A 2000-ben szétvert adatbázist most az alapoktól kell újjáépítenünk, ez pedig várhatóan többe fog kerülni, mint a regisztrációból befolyt pénz - mondta el munkatársunknak.

A kamarai vezető szerint a kötelező regisztráció bevezetése azért szükséges, mert „Magyarországon jóval több vállalkozás van bejegyezve annál, mint ahány ténylegesen működik". A titkár szerint Baranya megyében mintegy ötvenezer céget tartanak nyilván, ám körülbelül ezek fele ad csak életjelet magáról - a kötelező regisztráció révén így mintegy 100-120 millió forintos bevételre számíthat a PBKIK.

- A rendszer segítségével jóval tisztább képet kapunk a gazdaság helyzetéről, az iskolák például tudni fogják, milyen szakmákra van igény, így megfelelő irányba képezhetik tanulóikat - fogalmazott.

Az ötezer forintos kamarai regisztrációért cserébe a vállalkozások többek közt teljes körű képviseletet, szervezéssel, fejlesztéssel, adózással kapcsolatos tanácsokat, valamint különböző elemzéseket is kapnak majd a kamarától. Az elektronikus regisztrációt segítő szoftver azonban várhatóan csak februárra készül el. Addig a vállalkozások az ügyfélszolgálati irodán személyesen kérhetik regisztrációjukat, de a PBKIK honlapján elérhető adatlapot postai úton is eljuttathatják a pécsi iparkamara címére.

Képünkön Síkfői Tamás iparkamarai titkár.


Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva