Nem is annyira olcsó a szociális bolt?

2010. január 12. kedd 19:51

Nem is annyira olcsó a szociális bolt?
Fokozatosan bővül a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek által útjára indított szociális bolthálózat. Míg tavaly márciusban országosan még csak 15 ilyen jellegű kisbolt működött, addig a MAGOSZ vezetői már 500 egység kialakítását tervezik - a heti egy-két új üzlet megnyitásának köszönhetően.

Pécsett legutóbb - ötödikként - Kovácstelepen nyílt szociális bolt. A hálózat lényege, hogy a termelőtől közvetlenül a kiskereskedőkhöz kerül az áru, kihagyva a nagykereskedőket, a raktárakat és az áruházláncokat, azaz a kereskedelmi láncban megszokott köztes szereplőket.

A hálózat tagjai csakis magyar termékeket árulhatnak - természetesen a már meglévő áruk mellett. Az alapvető cél az, hogy - dán mintára - a környék gazdáitól érkezzen az áru, legfeljebb 50-100 km-es körzetből.

Magát a beszállítói kört a MAGOSZ jelöli ki, így érthető, hogy a gazdaköri tagok elsőbbséget élveznek. A szövetség szabályozza a beszállítói és a maximalizált árakat, tehát az üzlettulajdonos maximum 20 százalékos árréssel dolgozhat, amit a szervezet folyamatosan ellenőriz - a két fél közötti szerződésnek megfelelően. Elméletileg mindenki jól jár: a gazda mindenképpen az önköltségi ár felett értékesítheti áruját, a vásárlók pedig még így is olcsóbban juthatnak hozzá a termékekhez.

Munkatársunk utánanézett, milyen árakkal dolgozik egy szociális - vagy sokak szerint inkább gazdaboltnak hívandó - üzlet a mindennapokban. A kertvárosi üzletben például ottjártakor 220 Ft volt a paprika kilója, a paradicsomé 199, a burgonyáé 99, a lilahagymáé pedig 299 Ft. A tojás darabja 29 Ft, fél kiló kenyeret pedig 129 forintért lehetett megkapni. A házi tejtermékek közül a sajt ára 2200 Ft/kg, míg fél kiló túrót 540 Ft-ért kínálnak megvételre. (Minden termékből egyféle kapható.)

Az árakat szemlélve elmondható, hogy a vásárcsarnokban jó néhány termékhez olcsóbban is hozzá lehet jutni, hiszen a krumpli kilóját tesztünk idején már 75 forintért, a paprikáét 139 Ft-ért, a tojás darabját pedig 27 forintért meg lehetett vásárolni, sőt a lilahagyma kilója 230 forintos áron is elérhető volt. Néhány terméknél megegyeztek az árak, például a paradicsom, a (termelői) sajt és a túró esetében.

Emellett néhány áruházlánc egyes boltjaiban is kaphatók a szociális boltokénál kedvezőbb árú termékek - leginkább persze különböző akciók keretein belül. Fontos azonban hozzátenni: azok az esetek jó részében nem hazai, főleg nem környékbeli termelőktől származnak, így az értük adott pénz sem jut vissza a helyi körforgásba.

Képünk a kertvárosi szociális bolt átadásának napján készült.

Horváth L. Balázs - Fotó: Dittrich Éva