Most érdemes nagy ötlettel keresni a munkaügyi központot a kreatív ipar pécsi szereplőinek

2013. április 10. szerda 12:06

Most érdemes nagy ötlettel keresni a munkaügyi központot a kreatív ipar pécsi szereplőinek

Két, a kreatív ipar pécsi szereplőit támogató pályázatot hirdetett meg a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja (BMKMK) a Kreatív Ipari Klaszterrel, a vállalkozói központtal és a kereskedelmi és iparkamarával együttműködve. A programok jelentős bérköltség-támogatással, valamint képzésekkel is segíteni kívánják az ágazat már működő, de bővítés előtt álló cégeit és újonnan létrejövő vállalkozásait. A részletekről Janovics Lászlót, a BMKMK igazgatóját kérdeztük.

- Miért éppen a kreatív ágazatra esett a választásuk?
- Úgy gondoltuk, hogy a Pécsett meglévő kreatív ipar olyan érték, unikum, amelyet érdemes támogatni. Ez a két program az EKF címnek köszönhetően megvalósult fejlesztésekhez is tud kapcsolódni, ugyanakkor tekintettel van arra is, hogy Pécs egyetemi város, ahol igen sok értelmes, okos, tehetséges fiatal szerez diplomát. Számukra szeretnénk valódi választási lehetőséget nyújtani, hogy helyben legyen lehetőségük a jövőjüket és a karrierjüket építeni, ne kelljen feltétlenül elhagyniuk a várost és az országot, hogy megvalósíthassák elképzeléseiket.

- Definiáljuk pontosan, hogy mi is tartozik ebbe az ágazatba.
- A kreatív iparhoz tartozik többek között az előadó- és zeneművészet, a reklámipar, a médiatevékenység, a divattervezés, a filmgyártás, az építészet, a grafika, a festészet, a szobrászat, de a kézműves ipar is. De ugyancsak ezen ágazatba sorolandó a szoftver-, illetve a digitalizált kreatív tartalmak és a multimédia készítése is.

- Ki a célcsoport?
- Az ezekhez szükséges végzettséggel, kvalitásokkal rendelkező regisztrált álláskeresők. Ugyanakkor a frissdiplomás, még nem dolgozó fiatalokra is számítunk, Természetesen ahhoz, hogy ezen lehetőségekkel élni tudjanak, nekik is regisztráltatniuk kell magukat. Kiemelném, hogy ezeknél a programoknál nincsenek korosztályi megkötések, a legfontosabb, hogy a jelentkezőknek legyenek olyan kreatív vállalkozási ötleteik, melyek hosszú távon megélhetést biztosítanak majd számukra.

- Mit érdemes tudni a pályázóknak a program gyakorlati részéről?
- Első programunk a „Bekapcsoló" nevet viseli. Ennek célja, hogy kreatív ipart területén már tevékenykedő, gazdaságilag életképes szervezetek, elsősorban mikro- és kisvállalkozások létszámbővítését támogassuk, amennyiben vállalják, hogy regisztrált munkakeresőket veszek fel. A munkavállalók bérköltségeit 18 hónapon keresztül félévenként csökkenő mértékben támogatja a munkaügyi központ. Azaz az első hat hónapban 90, a második féléves periódusban 70, az utolsó időszakban pedig 50 százalékos a bértámogatási arány. A támogatás lejártát követően azonban további hat hónapos továbbfoglalkoztatási kötelezettséget kell vállalnia a munkáltatóknak. A május elsejével induló programban maximum húsz álláskereső ily módon történő munkához jutására van lehetőség. A pályázatokat április 12-én 13 óráig várjuk.

- Másik pályázatuk pedig az éppen munkát kereső, de vállalkozni kívánó kreatív ipari szereplőknek szól.
- E programnak az „Önindító" nevet adtuk, e pályázatra a jelentkezéseket április 20-ig várjuk. Ezzel a Pécsett, illetve a megyében meglévő kihasználatlan kreatív munkaerő önfoglalkoztatóvá válását kívánjuk támogatni. Mindehhez egy olyan valóban kreatív ötlettel kell előállniuk a pályázóknak, hogy az általuk indított vállalkozás végül megálljon a saját lábán. Ebből kifolyólag a beérkező ötletek zsűrizését nagyon komolyan vesszük, olyanoknak szeretnénk lehetőséget biztosítani, akik a későbbiekben valóban sikeresek tudnak maradni.

- Mit tud a munkaügyi központ ehhez hozzátenni?
- Mivel nem várható el egy újonnan induló vállalkozástól, hogy azonnal bevételt produkáljon, a kezdeti időszakban ahhoz biztosítjuk a feltételeket, hogy az ötletet kockázatmentesen kipróbálhassák a jelentkezők, anélkül, hogy azonnal ki kellene lépniük a piacra.

- A gyakorlatban mit jelent mindez?
- A program első félévében képzést tartunk a programba bevonni tervezett összesen húsz támogatottnak. Ezalatt arra próbáljuk meg felkészíteni őket, hogy miként kell egy vállalkozást beindítani, üzleti tervet készíteni, adózni, de emellett pl. a marketingismereteket is elsajátíthatják. E munkában a program koordinációjáért felelős Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamarával működünk együtt. A megvalósítást egy háromfős menedzsment végzi, akik minden létező segítséget megadnak a pályázóknak. Mellettük pedig további szakemberek, mentorok foglalkoznak velük. A mentorok folyamatosan nyomon követik a résztvevők előrehaladását, támogatják őket. Rajtuk kívül olyan, a gazdasági életből jól ismert szereplőket, üzletembereket is bevonunk, akik értékes tapasztalatukkal, tanácsaikkal állnak a támogatottak szolgálatára. A résztvevők a féléves képzés ideje alatt havonta 75 500 forintos keresetpótló juttatásban és utazási költségtérítés-támogatásban is részesülhetnek.

- Mi történik, ha véget ért a képzés?
- Ekkor következik a második féléves periódus, amelyben a támogatottak pályázhatnak vállalkozóvá válási támogatásra. Ennek összege havonta 98 ezer forint. A fentieken túl pedig kétmillió forintos tőkejuttatás-támogatásra is szert tehetnek, amelyből a vállalkozáshoz szükséges eszközök beszerzését finanszírozhatják.

- Mekkora forrás áll e tervezett kétszer húsz fő támogatására?
- A két programra - a Nemzeti Foglalkoztatási Alap decentralizált foglalkoztatási alaprészéből - összesen 129 millió forint áll rendelkezésre. Fontosnak tartom elmondani, hogy a pályázati feltételek részletei, a formai követelmények és a határidőkkel kapcsolatos tudnivalók elérhetőek a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának honlapján.

Képünkön Janovics László, a BMKMK igazgatója látható.