Mindig is voltak szélsőséges viharok Pécsett, de mostanában mintha valahogy több lenne

2012. június 25. hétfő 18:25

Mindig is voltak szélsőséges viharok Pécsett, de mostanában mintha valahogy több lenne

Égi áldásnak már aligha nevezhető az a csapadékmennyiség, ami az elmúlt hetekben hullott Pécsre: május végén például egy nap alatt lezúdult egyhavi adag. Dr. Geresdi István, a természettudományi kar dékánja szerint Baranya megyét a korábbi évtizedekben is sújtották komoly viharok, a változás inkább az események gyakoriságában mutatkozik meg. Ám az is lehet, hogy csak azért tűnik zordabbnak az időjárás, mert az ország másik végén történt viharról is azonnal értesülünk.

Meteorológiai szempontból meglehetősen eseménydús hetek vannak mögöttünk, az elmúlt időszakban egymást követték a város felett átvonuló viharfelhők. Dr. Geresdi István, a PTE Természettudományi Kar dékánja érdeklődésünkre úgy fogalmazott, az éghajlatunk változik, ám szélsőséges események korábban is előfordultak a megyében.

- Sokan emlékezhetnek rá, hogy az 1989-es jégeső az akkori áron számolva nagyjából egymilliárd forintos kárt okozott Baranyában, de a tavalyi és a 2010-es esztendő is csapadékos volt - idézte fel.

A professzor szerint ugyan valóban úgy érezhetjük, hogy gyakrabban csapnak le viharok, de ez nem jelenti azt, hogy feltétlenül így is van.

- Mindenképpen figyelembe kell venni, hogy ma már minden eseményről azonnal tudomást szerezhetünk, míg korábban nem volt arra lehetőség, hogy a város felett áthaladó viharfelhőkről felvételeket készítsek és továbbítsam azokat - mondta.

Kérdésünkre, hogy felkészülhetünk-e a vízi életmódra, azaz továbbra is rendszeresen viharfelhők állják-e el a nyári napsugarakat, Geresdi István úgy reagált: az éghajlat változik, de az még nem bizonyított, hogy a folyamathoz hosszantartó szélsőséges időjárás is kapcsolódik.

- Az éghajlat átalakulása az átlagos éves hőmérsékletek tekintetében egyértelműen megmutatkozik. Nem arra kell azonban gondolni, hogy minden évben melegebbé válik az idő, hanem arra, hogy a magas átlaghőmérsékletű évek száma növekszik.

És ha már időjóslás! Dr. Geresdi István szerint legfeljebb egy hétre előre lehet viszonylagos pontossággal megmondani, milyen időre számíthatunk, de az igazán biztosnak csak az egy-két napos előrejelzés számít.  

Képünkön: megszokott látvány, hogy viharfelhők takarják a Mcseket. 

Palotás P.